> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Bílovec letos opravil školy, byty,

vloženo: 06.10.2020           komentářů: 0

Ani překážky v podobě nejrůznějších omezení v souvislosti s onemocněním COVID-19 nezastavily rozvoj města Bílovce a okolních obcí. Naopak, stavební ruch zde panoval v době letních měsíců na mnoha místech…

„Naplánované investice jsme neodkládali. Vše běží, dokonce připravujeme už i další investice a podali jsme i několik žádostí o dotace na příští období. Město letos vybudovalo například nový chodník v ulici Havlíčkově, novou komunikaci ve Lhotce v hodnotě 620 tis. korun, plot ve Výškovicích za 470 tis. korun, dětské hřiště v Lubojatech za 150 tis. korun, které vzniklo na základě participativního rozpočtu a další,“ vysvětluje starostka Renata Mikolašová a pokračuje: „V době letních měsíců jsme stihli i stavební práce v obou našich základních školách, opravili střechu v MŠ Svobodova, rozšířili mobiliář například na autobusovém nádraží, opravujeme místní Kulturní dům a bez přestání investujeme také do rekonstrukce bytů a nebytových prostor a samozřejmě i do našeho nádherného zámku.“

Město Bílovec vlastní okolo 393 bytů, včetně 100 bytů v Domě s pečovatelskou službou a 102 nebytových prostor, mezi nimiž je spousta domů, kapliček, budov škol a také zámek nebo dřevěný mlýn, který je součástí Technotrasy. „Máme se o co starat, opravovat, rekonstruovat. Uvolněné byty a nebytové prostory průběžně opravujeme během celého roku. Od ledna 2020 byly provedeny nebo právě probíhají opravy celkem v patnácti bytech a u dalších čtyř se opravy aktuálně připravují,“ navazuje místostarosta Zbyněk Bajnar. „O byty v našem krásném městě je trvalý zájem. I proto na přelomu letošního roku vytvoříme díky změně dispozic ve dvou nemovitostech na náměstí, celkem pět nových bytových jednotek. A to vše s celkovým rozpočtem cca 7,5 mil. korun.“

Nemalé investice putovaly i do obou základních škol, jak již zmínila starostka Renata Mikolašová v úvodu. „Díky dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu, výzvy MAS Regionu Poodří – 4.1., budou žáci ZŠ Komenského brzy využívat i zcela novou bezbariérovou venkovní učebnu pro přírodovědné obory v hodnotě zhruba 5 mil. korun, která byla vybudována na nádvoří školy. A pokračovalo se zde také v modernizaci dalších dvou tříd pro II. stupeň. Ze stejného programu jsme investovali také stavební úpravy a vybavení odborných učeben ZŠ T.G. Masaryka, kde vznikl areál praktických činností, včetně vybavených dílen a cvičné kuchyňky s přípravnou v hodnotě takřka 6 mil. korun,“ pokračuje starostka s tím, že v obou školách pokračovaly také opravy kanalizace. ZŠ T.G. Masaryka má mimo jiné i zrekonstruované sociální zařízení pro žáky v přízemí i v prvním patře.

A aby i v dalších letech rozvoj Bílovce i okolních obcí pokračoval, podalo město již v první polovině letošního roku několik žádostí o dotace. Žádá tak například o dopravní automobily pro jednotky sboru dobrovolných hasičů v Bílovci, Výškovicích a v Bravinném, o finanční prostředky na rekonstrukci hasičské zbrojnice v ul. 17. listopadu v Bílovci nebo na pokračující obnovu bíloveckého zámku i zámecké ohradní zdi, rekonstrukci sociálního zařízení v ZŠ a MŠ Stará Ves, na rozvoj nebo na zavádění nových komunikačních nástrojů ve městě. „Věříme, že budeme u většiny projektů úspěšní a naše město i místní části jednak zmodernizujeme, ale i historicky uchováme pro další generace. A to vše mě velmi těší,“ dodává starostka Renata Mikolašová.
autor: Lenka Hatlapatková

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.