> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Bílovecký zámek obsadí vojáci

vloženo: 27.08.2020           komentářů: 0

V sobotu 29. srpna obsadí bílovecký zámek vojáci německého Wehrmachtu! Život na zámku se pak na celé odpoledne, a dokonce i na část noci ze soboty na neděli, vrátí do doby protektorátu. Netradiční program, který bude zahájen už od 13 hodin a potrvá do 23 hodin, se uskuteční v rámci Hradozámecké noci, do níž se Bílovec letos zapojil již podruhé. Návštěvníky nočních prohlídek přivítají stylově odění průvodci a úžasnou atmosféru dokreslí také dobová hudba.
„Tato akce pořádána Národním památkovým ústavem již od roku 2010 je tradičním vyvrcholením návštěvnické sezony, a to nejen na zámcích, ale i v hradech, klášterech či různých vilách,“ popisuje akci kastelán bíloveckého zámku Eduard Valeš a pokračuje: „Hradozámecká noc, která je vždy poslední prázdninový víkend, představí památky ve zcela netradiční podobě a s netradičním programem jako místa neustále živá, kam má smysl se vracet.“ Hlavní program této celorepublikové akce se každý rok odehrává na jiném místě, v loňském roce byl hostitelem hrad Grabštejn, letos je to zámek Mnichovo Hradiště. Se svými programy se však mohou zapojit další místa, podmínkou je, aby byla památka již návštěvnicky známá a byl připraven speciální program. A ten v Bílovci bude opravdu zajímavý!
„Letos se v rámci Hradeckozámecké noci přeneseme do nejtemnějšího období novodobých dějin města – do doby nacistické okupace. Předem se všem znalcům historie omlouváme, že lehce pozměníme dějinné události. Věříme, že nám to odpustí,“ hlásí kastelán zámku Eduard Valeš a pokračuje: „Pro návštěvníky jsme připravili ve spolupráci s Klubem vojenské historie Fenix z Nového Jičína výstavu vojenské techniky na nádvoří, v rámci níž si budou moci prohlédnout například lehké vojenské automobily Volkswagen Kübelwagen, KdF 82“, pověstnou německou motorku se sajdkárou i zbraně z druhé světové války. Kromě se však také všichni přítomní mohou těšit na velmi atraktivní bojové ukázky, které se historicky vztahují přímo k Bílovci.“ Ty jsou plánovány na 14, 16 a 20 hodinu. V 18 hodin pak příjemnou atmosféru ještě svobodné I. republiky navodí hudební soubor Evergreen Boys hity ze zlaté éry jazzu, blues a swingové taneční hudby

Přesně ve 20 hodin začne na zámku také první noční kostýmovaná prohlídka, další prohlídky zámku budou následovat ve 21 a 22 hodin.

„Letos jsme tuto atraktivní akci obohatili také o promítání filmu v zámeckém letním kině. Přesně ve 20.30 hodin zde uvedeme historický film Juraje Herze Habermannův mlýn. Sobotní den na zámku tak bude zcela nabitý aktivitami, z čehož máme radost. Věříme, že si zde každý najde to, co ho bude zajímat,“ doplňuje starostka města Bílovce Renata Mikolašová.autor: Hatlapatková Lenka

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.