> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.

Bílovecký zámek ožije hudbou

vloženo: 20.08.2020           komentářů: 0

Pokud v neděli 23. srpna navštívíte bílovecký zámek, zavedou vás tóny renesanční hudby jediného souboru svého druhu ve střední Evropě Plaisirs de Musique, do dávné historie. Na chvíli se ocitnete se v době, kdy se na hradech a zámcích tančil takzvaný Tourdion– skočný tanec v 6/8 taktu. Je to ale také jméno známé francouzské pijácké písně přibližně z roku 1530.

„Soubor Plaisirs de Musiqu, který byl založen v roce 2013 a specializuje se na autentickou interpretaci hudby starších stylových období, zde od 15 hodin zahraje hudební pásmo různých národností a stylů s názvem Tourdion - poklady renesance aneb hudba z doby Pražmů z Bílkova,“ vysvětluje Eduard Valeš, kastelán zámku Bílovec a dodává, že je nesmírně rád, že se podařilo tak úžasný koncert na zdejším zámku uskutečnit.
Na bíloveckém zámku budou v centru pozornosti především skladby Josquina des Prés, jednoho z nejslavnějších představitelů slavné nizozemské polyfonie a také hudba Codexu Jacobides. Tento codex patří jednoznačně k bohatému hudebnímu odkazu českých zemí, rukopis písní byl zapsán v Praze někdy v době vlády Rudolfa II. O jeho zachování se před zhruba 50 lety zasloužil mimo jiné také Jiří Tichota, specialista na loutnové tabulatury, který postupně skladby zapsané v německé tabulatuře na potrhaných papírech, poničených vlhkem a několika staletími špatného zacházení, přepsal. Některé z melodií použil Jiří Tichota před lety pro skupinu Spirituál kvintet, jedna ze skladem zazněla i v písni Karla Svobody a v podání Heleny Vondráčkové ve filmu Noc na Karlštejně. Edici s názvem Codex Jacobides, pojmenovanou po Štěpánu Jacobidesovi, jehož mimořádná skladba Preambulum je nejstarší instrumentální skladbou, která má prokazatelně českého autora, se však dlouhá léta nedařilo vydat.
Teprve spolupráce Jiřího Tichoty s uměleckým vedoucím souboru Plaisirs de Musique Janem Čižmářem vedla k dokončení tohoto pozoruhodného svědectví české hudební historie a k natočení CD Codex Jacobides, které letos vydal Supraphon. A právě písně z tohoto CD uslyší také návštěvníci bíloveckého zámku. Program bude obohacen také o úžasné francouzské šansony o lásce.
*********
Soubor Plaisirs de Musique
Členy souboru jsou přední evropští profesionální hudebníci hrající na dobové nástroje, ale i zpěváci, herci a tanečníci. Projekty souboru Plaisirs de Musique jsou realizovány pod uměleckým vedením Jana Čižmáře ve spolupráci s odborníky z oblasti historického tance a divadla.
Programová nabídka zahrnuje široké spektrum sahající od komorních projektů až po orchestrální obsazení. Inspiraci nachází především v nových objevech z hudebních archivů a usiluje o atraktivní spojení staré hudby s jinými druhy umění.
autor: Hatlapatková Lenka

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.