> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Tajemné noční prohlídky

vloženo: 28.07.2020           komentářů: 0

Umíte si představit, že se v noci procházíte temnými zámeckými komnatami jen s malým proužkem světla vycházejícím z baterky? V minulosti obrovské místnosti hradů a zámků skromně osvětlovaly pouze svíčky a louče. Temná zákoutí tak vyvolávala v lidech strach a také fantazii. Přibližte se této době a projděte si v sobotu 1. srpna bílovecký zámek v noci. Tajemné prohlídky pouze při světle baterek začínají ve 21.30 a 22.30 hodin.

„Nikomu z návštěvníků nemůžeme zaručit, že při noční prohlídce temných zámeckých komnat nevyrušíme nějaké zámecké strašidlo nebo dokonce přízrak zlého Postiliona,“ hlásí již dopředu průvodce Eduard Valeš, kastelán zámku, který dodává, že Postilion byl císařský pošťák, jenž ukradl peníze barona Sedlnitzkého. Ten ve vzteku pošťáka proklel, a nakonec zloděje sebral čert. „Postilion se podle pověstí prý někdy zjevuje na zámku, kde chce u barona odprosit za svůj hřích. Návštěvníci tak musejí počítat opravdu se vším! Možná zahlédnou i přízrak poručíka dragounů Huberta, jehož tělo nalezli na zámku při přestavbě na začátku 19. století,“ dodává tajuplně pan Valeš.

Při vůbec první noční prohlídce v historii zámku provede průvodce návštěvníky všemi zámeckými pokoji. Potemnělé místnosti i obrazy majitelů zámku navozují v tuto noční hodinu doslova mystickou atmosféru, kterou skromné světlo baterky jen umocní.

„Jsme rádi, že díky aktivitě kastelána Eduarda Valeše si mohou návštěvníci zámku prohlédnout nejen nový mobiliář ve stávajících místnostech, který zde průběžně doplňuje, ale letos dokonce i nově otevřené komnaty na prohlídkové trase. A poprvé si to vše mohou odvážní zájemci projít dokonce v noci! Kastelán našeho zámku je velmi činorodý a nápaditý člověk, díky němuž se bílovecký zámek v posledních deseti letech dostal mezi vyhledávané historické objekty. Dokonce sem pan Valeš dokázal přivést i potomky vlastníků, ať již z Rakouska nebo USA! Nenechte si ujít jeho jedinečné a doslova mystické prohlídky plné nejrůznějších historických faktů, ale i pověstí, na nichž s ním často spolupracuje i Zámecká divadelní společnost,“ dodává starostka města Bílovce Renata Mikolašová.

autor: Hatlapatková Lenka

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.