> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Ve školách v Bílovci se intenzivně

vloženo: 30.06.2020           komentářů: 0

Bílovecké školy ani v době letních měsíců nezejí prázdnotou. Základní školy Komenského i T.G. Masaryka procházejí totiž od června rekonstrukcí za více než deset milionů korun. Žáci obou škol se tak od září mohou těšit na další nové odborné učebny.

„Přestože nouzový stav ochromil na jaře život v celé zemi, snažíme se ze všech sil, aby letošní naplánované investice byly realizovány,“ říká starostka města Renata Mikolášová a pokračuje: „Opravujeme městské byty, zateplujeme fasády, prostor bývalé prodejny Kola – šicí stroje přestavujeme na nový byt a nebytový prostor, v sokolovně už máme nové vstupní schody, pustili jsme se do úpravy bývalé autobusové zastávky u Špice a vyčištění potůčku Jablůňka. V části Havlíčkovy ulice budujeme nové chodníky a díky dotaci z programu Efekt vyměníme a doplníme také svítidla veřejného osvětlení ve městě, stožáry, výložníky a z části také trasu kabelového vedení. U obou bíloveckých základních škol řešíme opravu kanalizace. Kromě toho zde v době letních měsíců probíhají také rekonstrukce, na které jsme získali peníze z dotací.“

V Základní škole Komenského se tak žáci i učitelé mohou těšit na novou venkovní učebnu, která vznikne úpravou školního atria. Současná dlažba bude vyměněna na výukovou zpevněnou plochu, chybět nebude ani potřebné stínění proti slunci a v rámci sadových úprav zde přibydou vegetační prvky určené pro výuku jako jsou záhony, keře a další. Nová venkovní učebna bude bezbariérová a úroveň její podlaha plynule naváže na podlahu v přízemí školy. Náklady na realizaci projektu „Stavební úpravy a vybavení odborných učeben ZŠ Komenského II.: Blíže k přírodě, blíže k sobě samým“ ve výši 4,73 milionu korun jsou hrazeny z dotace z IROP, 8. výzvy MAS Regionu Poodří – 4.1. „Podpora výchovy a vzdělávání“, podíl města činí celkem 261 tisíc korun.

Ze stejné výzvy je financován také projekt „Stavební úpravy a vybavení odborných učeben ZŠ T. G. Masaryka II.: Areál praktických činností – od virtuální reality zpátky na zem“. Ve škole díky tomu bude vybudována cvičná kuchyňka s přípravnou a také odborné dílny. Zároveň zde vznikne další bezbariérová toaleta a na školní zahradě budou provedeny sadové úpravy, které navážou na úpravy provedené v roce 2019. Na této investiční akci v hodnotě zhruba 5,8 milionu korun se město Bílovec podílí částkou zhruba 1,1 milionu korun.

„Díky těmto projektům se zvýší kvalita výuky v obou našich základních školách, vzniknou zde potřebné prostory a nové odborné učebny, které přispějí ke kvalitnější výuce,“ pokračuje starostka a dodává, že již začátkem roku proběhly úpravy také v ZŠ Stará Ves, a to v rámci projektu „Rekonstrukce sociálního zařízení v ZŠ a MŠ Stará Ves“, spolufinancované ze 3. výzvy MAS Regionu Poodří v rámci Programu rozvoje venkova. „Od ledna do dubna letošního roku bylo opraveno stávající nevyhovující sociální zařízení pro dívky i chlapce v druhém poschodí této školy. Nechali jsme zcela rekonstruovat zdravotechnické rozvody a silnoproudou elektroinstalaci, toalety mají nové obklady i dlažby a samozřejmě i nové vybavení,“ popisuje práce v této základní škole v hodnotě zhruba 676 tisíc korun, na které město přispělo 281 tisíc korun, starostka Renata Mikolašová.


autor: Hatlapatková Lenka

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.