> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Víkendové komentované prohlídky

vloženo: 26.06.2020           komentářů: 0

Bílovec rozšiřuje nabídku zážitkových komentovaných prohlídek

Vedle bíloveckého zámku se během letní turistické sezóny pro návštěvníky otevírají i další památky ve městě a jeho okolí, a to formou zážitkových a komentovaných prohlídek. Ty už v minulém roce probíhaly ve větrném mlýně v Nových Dvorech a vyhlídkové věži kostela sv. Mikuláše. Nově si mohou zájemci prohlédnout s průvodcem také kapli sv. Barbory a některé historické bílovecké domy.
Zatímco ve větrném mlýně a vyhlídkové věži již první letošní komentované prohlídky proběhly, kaple sv. Barbory čeká tuto sobotu, 27. června, v tomto ohledu premiéra. „První zmínky o této kapli, která patřila původně k městskému špitálu, jsou již z 15. století. Původní gotická snad zčásti dřevěná kaple byla přestavěna na počátku 18. stol. v patronátu majitelky bíloveckého panství, baronky Bohunky Alžběty Sedlnitzké z Choltic. Dnešní podobu získala při úpravě na obřadní síň města v 60. letech 20. století,“ připomíná dlouholetou historii této úžasné památky Petr Nastálek, který je také zdejším průvodcem. „O tom, že bychom lidem přiblížili historii kaple prostřednictvím komentovaných prohlídek přemýšlím již zhruba čtyři roky a jsem velice rád, že se kaple konečně otevírá široké veřejnosti,“ dodává. Kaple, v níž je nově naistalována také minigalerie, má však pohnutý osud. Již několikrát byla ve stavu, kdy chybělo jen málo, aby z důvodu chátrání úplně zanikla. Vždy se však našel někdo, kdo ji zachránil. „Ke kapli má osobní vztah spousta zdejších občanů, někteří ji navštěvovali od dětství, jiní zde byli oddáni... Má své osobité kouzlo a my jsme velmi rádi, že se vždy našli lidé, kteří o kapli pečovali, a díky nimž si ji dnes může prohlédnout i široká veřejnost,“ navazuje starostka města Bílovce Renata Mikolašová a dodává, že Bílovec je připraven na turistickou sezonu a těší se na všechny návštěvníky, kteří sem zavítají. Další prohlídky v kapli sv. Barbory budou probíhat 27. června, 25. července, 29. srpna a 26. září, a to vždy od 14 hod.
V červenci se pak nejen obyvatelé Bílovce, ale i široká veřejnost mohou těšit na také na první komentované procházky historickým centrem města. K řadě domů se totiž vážou nejrůznější příběhy, které v místních, ale i zahraničních archivech dohledal kastelán bíloveckého zámku Eduard Valeš. Ten tyto informace nejen zveřejnil v nedávno vydané knize Příběhy bíloveckých domů, ale o bohatých dějinách místních staveb i zajímavostech o lidech, kteří tu dříve žili, se podělí také právě prostřednictvím komentovaných prohlídek. První se uskuteční už v sobotu 11. července, další pak v termínech 25. července, 8. srpna, 29. srpna a 12. září, a to vždy od 16 hod.
A až do září se mohou zájemci objednávat také na zážitkové prohlídky větrného mlýna v Nových dvorech, který má nejmodernější dochované mlecí vybavení v České republice a je již druhým rokem zařazen do Technotrasy – projektu, který představuje ty nejzajímavější technické atraktivity z celého Moravskoslezského kraje. A stejně tak je po dohodě možné vystoupit s průvodcem na věž bíloveckého kostela. Je vysoká 50,67 m a jsou v ní umístěny celkem 4 zvony o celkové váze 3337 kg. Na trase směrem vzhůru, na vyhlídce umístěné v 31 metrech, se návštěvníci mohou podívat také na místo pro veřejnost dosud utajené. Průvodce jim zde ukáže klenby hlavní lodi kostela, nad nimiž se budou moci pohybovat díky pochozí lávce.
Podrobné informace i lístky ke všem prohlídkám získáte v TIC Bílovec (osobně, telefonicky 556 412 266 nebo e-mailem na icko@kcbilovec.cz). Lístky je nutné si koupit na pokladně TIC.

autor: Hatlapatková Lenka

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.