> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Bílovec postaví ve Staré Vsi týpí

vloženo: 25.06.2020           komentářů: 0

Bílovec na konci loňského roku vyhlásil nultý ročník takzvaného participativního rozpočtu, který již zná i svého vítěze. Stal se jím projekt, prostřednictvím něhož vyroste ještě letos na zahradě Základní školy ve Staré Vsi pravé indiánské týpí.
Projekt v hodnotě 150 tisíc korun zpracoval a přihlásil Richard Ocásek, který měl v hlavně hned několik nápadů, které by pomohly rozvoji města i okolních obcí. „Rozhodoval jsem se mezi čtyřmi náměty, nakonec jsem podal projekt na indiánské týpí. Zahrada naší školy ve Staré Vsi není totiž vybavena tak, jak by ve 21. století být mohla. Dlouho se zde neinvestovalo. A protože s dětmi chodíváme na Jarošův statek do Studénky, kde mají nejen koně, ale i toto týpí, nechal jsem se inspirovat. Týpí může sloužit nejen na hraní, ale i jako venkovní učebna nebo jako místo pro mezigenerační setkání dětí a rodičů či prarodičů, a to takřka po celý rok,“ popisuje pan Ocásek výhody týpí, jehož průměr bude osm metrů a výška také osm metrů. „Je obrovské a vejdou do něj najednou možná i všichni žáci naší školy, což je fajn. Další výhodou je i to, že se vedení Jarošova statku s námi podělilo o zkušenosti a přesně tak víme, na co si dát pozor,“ dodává pan Ocásek.
Do nultého ročníku participativního rozpočtu města Bílovec byly přihlášeny celkem čtyři projekty, dva splňovaly veškeré podmínky a byly vybrány do finálního kola, v němž o vítězi měli rozhodnout občané. „Prezentace těchto dvou projektů měla proběhnout prostřednictvím našeho zpravodaje a lidé měli na jaře hlasovat v místních částech ve školách a pak v naší knihovně na náměstí,“ vysvětluje formu hlasování o vítězných projektech starostka města Renata Mikolašová. „Jenže pak přišel nouzový stav a vše se zastavilo. Měli jsme dvě možnosti. Buď vše oddálit a zvolit nový termín na podzim, navzdory tomu, že jsme netušili, jak bude situace za pár měsíců vypadat. Nebo podpořit oba projekty bez hlasování. A jelikož víme, že když se cokoli oddaluje, není to dobré, rozhodli jsme se pro druhou variantu. Oba projekty však byly navrženy na maximální částku, která byla z rozpočtu města pro participativní rozpočet vyhrazena, vybrali jsme tedy jeden, a tím se stalo indiánské týpí. Druhý projekt, výstavbu dětského hřiště v Lubojatech, jsme však podpořili přímo z rozpočtu města částkou 100 tisíc korun,“ pokračuje starostka.
Místní část Lubojaty tak bude mít díky navrhovatelce Pavle Solnické v blízké době dětské hřiště. „Maminkám v obci již delší dobu chyběl veřejný prostor pro vzájemná setkávaní a smysluplné tráveni volného casu s malými dětmi. Když mě manžel upozornil na možnost zapojit se do participativního rozpočtu, s podporou místních maminek jsem podala projekt na vybudování dětského hřiště v Lubojatech. Díky vyroste před fotbalovým hřištěm menší dětské hřiště s lanovou pyramidou, pružinovou houpačkou a klasickou vahadlovou houpačkou,“ říká Pavla Solnická, maminka dvou malých dětí, které se již na nové hrací prvky moc těší. A jak paní Solnická, tak i pan Ocásek již nyní přemýšlejí nad dalšími návrhy. „Jsme rádi, že se nám podařilo schválit oba projekty. Třetí projekt s názvem Ráfovy zahrady, který přesáhl svým rozsahem participativní rozpočet, jsme zařadili do plánu rozvoje města. A stejně tak zvažujeme budoucí využití i čtvrtého projektu, bikrosové trati,“ vysvětluje Renata Mikolašová s tím, že jediné, co vedení města mrzí, že si při tomto nultém ročníku nevyzkoušeli samotné hlasování. „Věříme, že v příštím roce, kdy vyhlásíme oficiální první ročník participativního rozpočtu, už vše proběhne tak, jak má,“ dodává starostka. Příští rok tak občané mohou opět podávat návrhy na zvelebení města i místních částí až do výše 150 tisíc korun.autor: Hatlapatková Lenka

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.