> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Bílovecké domy vydaly svá svědectví

vloženo: 11.06.2020           komentářů: 0

Překrásná kulisa starobylého zámku, centrální náměstí s kdysi šenkovními domy a renesanční radnicí, a to vše duchovnem ochraňuje chrám svatého Mikuláše. Tito svědkové naší minulosti si šeptají příběh o městě, které se zrodilo v raném středověku v 60. letech 13. století.
Těmito slovy začíná nová kniha kastelána bíloveckého zámku Eduarda Valeše s názvem Příběhy bíloveckých domů, která bude slavnostně pokřtěna v průběhu vernisáže obrazů paní Rosany de Montfort, v sobotu 13. června po 16 hodině přímo na zámku.
Inspirací se pro autora stala Kronika Olomouckých domů, na kterou před lety narazil ve studovně olomouckého archivu. „Tenkrát mě napadlo, že bych se mohl podívat na jednotlivé bílovecké domy, které mají velice bohatou historii, zda neskrývají zajímavé příběhy. A prastaré archivní listiny opravdu začaly vydávat moc zajímavé příběhy a osudy lidí,“ popisuje prvotní impuls Eduard Valeš, který několik let čerpal informace nejen z historických dokumentů archivu v Opavě, Novém Jičíně a Olomouci, Národního památkového ústavu v Ostravě i Brně nebo městského úřadu v Bílovci, ale studoval dokonce dobový tisk z časů C a K monarchie v Rakouské národní knihovně ve Vídni a navštívil také Státní archiv a šlechtický archiv ve Vídni. Nezištné rady a pomoc mu poskytli rovněž vlastivědní badatelé a nadšenci, kteří mu pro účely vydání knihy nezištně zapůjčili historické fotografie, rytiny i mapy.
Knihu Eduard Valeš vydává po zhruba sedmi letech bádání, psaní a příprav. A tak již tuto sobotu se mohou zájemci začíst do poutavého příběhu bíloveckých domů i osudů zdejších obyvatel. Zjistí tak například, že poslední dny nejkrásnějšího domu bíloveckého náměstí – hotelu Pilsnerhof – se začaly odpočítávat na přelomu dubna a května 1945, kdy po osvobozovacích bojích po něm zbyla jen hluboká jáma a hromada sutin. Přitom historie tohoto právovarečného domu a zájezdního hostince s číslem popisným 53 (od roku 1890 pak 51) je zaručeně doložena již v 16. století. Kniha vypovídá i o příběhu Emilky Pivodové, která zákeřným způsobem připravila o život svého manžela v domě číslo 18 na dnes již neexistující Panské ulici nebo o historii měšťanského domu na náměstí, který v roce 1779 navštívil budoucí císař Josef II a v němž se později narodila postřihovačskému mistrovi Kirshovi půvabná dcera Berta, do které se zamiloval syn majitele bíloveckého zámku baron Hugo Karel František Maria Sedlnitzký z Choltic. Ten si Bertu i přes protesty svého otce vzal a prožili šťastný život.
„Na více než 140 stranách jsem se snažil zachytit nejen příběhy bíloveckých domů, v nichž žili řezníci, hodináři, ševci, lékaři, zvěrolékaři, celníci, kloboučníci, zlatníci, skláři nebo majitelé koloniálů či hostinců, ale i příběhy slavných rodáků z Bílovce, továrníků, generálů a dalších. Své místo zde mají také osudy lidí z panství bíloveckého zámku,“ navazuje autor.
Knihu vydalo Kulturní centrum v Bílovci s podporou města Bílovce. „Je až neuvěřitelné, jaké historické poklady v knize pan Eduard Valeš o našem městě shromáždil. Je to cenná publikace, kterou si s chutí přečte každý bílovecký patriot. A která navždy bude mít své místo v historii Bílovce,“ dodává starostka města Renata Mikolašová.
Křest knihy se uskuteční v sobotu 13. června, v den, kdy bude slavnostně zahájena také jubilejní 10. sezóna bíloveckého zámku. Návštěvníci se mohou těšit nejen na bohatý program, ale i na prohlídky, které se uskuteční v časech od 14, 15, 17 a 18 hodin. V průběhu desetiletí prošel zámek neuvěřitelnou proměnou, prázdné sídlo se nejen pomalu plní mobiliářem, ale vznikl zde i prohlídkový okruh v pokojích bývalých šlechtických majitelů – hraběcí rodiny Sedlnitzkých – a několik krásných expozicí. To vše vidělo již přes 60 tisíc lidí!


autor: Hatlapatková Lenka

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.