> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Zahájení zámecké sezony

vloženo: 19.05.2020           komentářů: 0

Bílovecký zámek zahájí v polovině června svou jubilejní, desátou sezonu!

Příprava jubilejní 10. sezóny bíloveckého zámku je v plném proudu a návštěvníci se mohou těšit na mnoho novinek. Zámecké brány se otevřou v sobotu 13. června a v časech od 14, 15, 17 a 18 hodin budou probíhat už i prohlídky.

V průběhu desetiletí prošel zámek neuvěřitelnou proměnou, prázdné sídlo se nejen pomalu plní mobiliářem, ale vznikl zde i prohlídkový okruh v pokojích bývalých šlechtických majitelů – hraběcí rodiny Sedlnitzkých – a několik krásných expozicí. To vše vidělo již přes 60 tisíc lidí!

„Několik let je zde k vidění například zámecká kaple sv. Hyacinta s náhrobky majitelů zámku, apartmán poslední šlechtické majitelky zámku hraběnky Hermíny Balbíny Sedlnitzké z Choltic nebo různé expozice. Nově se nám nyní podařilo prodloužit prohlídkovou trasu o pokoj baronky Margarety Sedlnitzké, rozené von Eichendorff, spisovatelky a básnířky, která do Bílovce často zajížděla ve 20. letech minulého století. Ve velké jídelně zámku příchozí od letošní sezony uvidí také repliky původních zámeckých dveří, které se do zámku vrátily po 75 letech a zbrusu novou historickou instalaci včetně porcelánu, broušeného skla a dobového prostírání,“ láká návštěvníky zdejší kastelán Eduard Valeš a pokračuje: „Součástí zámecké prohlídky jsou také expozice Lov a myslivost v proměnách doby, expozice historických kol Bílovecké Šlapátko, expozice historie bíloveckého kina a od letošní sezony také výstava obrazů světoznámé malířky Rosany de Montfort. Nově vzniká expozice rovněž ve sklepení zámku, která bude věnována nejstarším dějinám tohoto krásného šlechtického sídla. Nebudou zde chybět ani artefakty nalezené při zdejších archeologických výzkumech.“

Nádvoří, které původně kryly nevzhledné betonové panely prošlo také velkou proměnou a propojilo se s letním kinem, aby sloužilo široké veřejnosti. V průběhu desetiletí zámek dostal novou fasádu, okna, některé pokoje byly nově vymalovány, vracejí se zde parkety a repliky původních dveří. „Jsme velmi rádi, že se nám daří zámek postupně opravovat a zpřístupňovat. Díky opravenému nádvoří a letnímu kinu zde vznikl nádherný prostor pro pořádání nejrůznějších kulturních akcí pro veřejnost, které jsou hojně navštěvovány,“ říká Renata Mikolašová, starostka města Bílovce, a dodává: „Fakt, že se o tuto památku nejen město, ale především pan Kastelán Eduard Valeš, opravdu starají, ocenily i významné šlechtické a továrnické rody, jejichž zástupci k nám zavítali. Navštívila nás například hraběcí rodina Sedlnitzkých z Choltic, kníže Thun und Hohenstein s rodinou, hrabě Tenczin nebo paní Bancalari – dcera posledního továrníka Salchera–, vnuci bíloveckého továrníka Glasera nebo pan profesor Felix Beck z Londýna a jiní.“

Každé zahájení zámecké sezony zde provází kulturní program, a nebude tomu jinak ani při zahájení jubilejní desáté sezony! Zámecká divadelní společnost si připravila krátkou historickou frašku z roku 1730 s názvem Velmi těžký den architekta Gansse. Diváci tak uvidí, jak se mladý krnovský stavitel Georg Friedrich Ganss snaží přesvědčit majitele bíloveckého panství barona Karla Sedlnitzkého o důležitosti přestavby jeho požárem poškozeného zámku... Baron však není na nějaké "novoty" zvědavý… Zbytek děje už nesmíme ani naznačovat. ????.

Pro všechny příchozí bude od soboty 13. června otevřena samozřejmě i zámecká kavárna, která nově nabídne hostům krom sladkostí a kávy, také vynikající bramborové placky.
Prohlídky bude moci s ohledem na nařízení vlády absolvovat najednou maximálně 20 návštěvníků. Vstupné do zámku bude dobrovolné.


autor: Hatlapatková Lenka

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.