> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Pět šicích strojů pro Bílovec

vloženo: 16.04.2020           komentářů: 0

Dům dětí a mládeže v Bílovci se stal jedou z organizací, která se velmi rychle zapojila do pomoci potřebným. Vznikl zde jedenáctičlenný tým lidí, který během uplynulých několika týdnů našil přes tisíc roušek pro místní nemocnici, hasiče, domov s pečovatelskou službou, seniory, ale i další obyvatele. Zpočátku šily ženy z bíloveckého DDM roušky na vlastních a zapůjčených šicích strojích. Rychlá pomoc Nadace ČEZ na boj s COVID-19 ve formě finančního příspěvku 47 tisíc korun však umožnila zakoupení pěti nových šicích strojů. Ty se od chvíle, kdy byly do Bílovce přivezeny, takřka nezastavily.

„V prvních dnech po vyhlášení nouzového stavu byl tlak na potřeby roušek obrovský. Proto jsme se rozhodli našemu zřizovateli – městu Bílovec – pomoct. Kdo měl doma šicí stroj, přinesl ho, a pustili jsme se do práce. Ostatní zaměstnanci a dobrovolníci měřili, stříhali, žehlili a balili. Pro zvýšení produktivity jsme však potřebovali více švadlenek, respektive šicích strojů. Prostřednictvím sociálních sítí jsme proto požádali širokou veřejnost o jejich zapůjčení a jsme velice vděčni za to, že se našli lidé, kteří nám stroj zapůjčili. Přibyly tak další dva šicí stroje,“ popisuje úžasnou bíloveckou symbiózu v pomoci potřebným ředitelka DDM Bílovec Tamara Knoppová a pokračuje: „Když jsme se však dozvěděli o grantu Nadace ČEZ na boj s COVID-19, neváhali jsme a zkusili jsme štěstí. Byli jsme doslova překvapeni, jak rychle nadace reagovala. Už týden po podání žádosti jsme věděli, že jsme získali 47 tisíc a okamžitě jsme řešili nákup nových šicích strojů.“

Zaměstnanci DDM Bílovec i dobrovolníci, kteří sem denně chodí pomáhat, budou roušky šít ještě určitě několik týdnů, a to nejen pro seniory a členy záchranných složek, ale i pro děti, které by se podle posledních plánů vlády, měly od konce května postupně začít vracet do škol i některých kroužků. „Jakmile pomine potřeba po rouškách, šicí stroje nebudou u nás zahálet. Už teď jsme rádi, že díky této dotaci budeme moci otevřít například kurzy šití pro mládež i dospělé,“ dodává Tamara Knoppová.

„Jak se říká: kdo rychle dává, dvakrát dává. A to v současné situaci platí dvojnásob,“ dodává starostka města Bílovce Renata Mikolašová. „Jsme velmi rádi, že máme v Bílovci tolik ochotných lidí, kteří se takřka okamžitě zapojili do různých forem pomoci v boji s tímto neviditelným nepřítelem. K nim patří také ředitelka DDM Bílovec Tamara Knoppová, její tým zaměstnanců i dobrovolníci, kteří přiložili ruce k dílu. Díky rychlé reakci domu dětí a mládeže, a ještě rychlejší reakci Nadace ČEZ, však mohou tuto pomoc vykonávat za mnohem lepších podmínek – na šicích strojích DDM, které budou jistě dobře sloužit ještě mnoho let.“

Nadace ČEZ na boj s COVID-19 během dvou týdnů podpořila přes 650 projektů za více než 30 milionů korun. Pomoc šla nejen na nákupy šicích strojů a materiálu na výrobu roušek, ale na podporu výroby ochranných štítů pro záchranné složky, rozvozy léků a jídla seniorům, nákup ochranných pomůcek a další. Zmírnit dopady epidemie koronaviru pomáhají především drobné kroky neziskových organizací, měst a obcí. Právě jim Nadace ČEZ poskytla finance v rámci bleskové Krizové pomoci.
autor: Hatlapatková Lenka

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.