> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Sváteční dny v Bílovci

vloženo: 12.04.2020           komentářů: 0

Dostatek dezinfekce i roušek, videokonference v domě pro seniory a mše na internetu – tak zvládají sváteční dny v Bílovci…


Město Bílovec zakoupilo dostatečné množství dezinfekčního přípravku na ruce a povrchy, každá rodina si tak v pátek 10. dubna a následně i v sobotu 11. dubna mohla zdarma vyzvednout půl litru přípravku v místní hasičské zbrojnici. V sobotu byla dezinfekce distribuována i do okolních obcí Bravinné, Stará Ves, Ohrada, Výškovice Lubojaty a Lhotka.

„Chceme, aby se naši občané maximálně chránili a dodržovali veškerá doporučení, ale k tomu potřebují mít dostatek ochranných prostředků. Roušek máme díky dobrovolníkům Roušky Bílovci dostatek, za což jim děkujeme. Lidé se však stále potýkali s nedostatkem dezinfekce na ruce i na povrchy. Proto jsme se rozhodli jim pomoci i s tímto a zakoupili jsme dostatečné množství toho přípravku, který jsme poskytli občanům Bílovce i místním části zdarma. Zájem byl velký, přesto lidé disciplinovaně dodržovali potřebné dvoumetrové odstupy, což velmi kvituji. Kromě toho již třetí týden pravidelně dezinfikujeme všechny autobusové zastávky a samozřejmě i většinu městských prostorů, kde se lidé musejí pohybovat,“ řekla starostka města Bílovce Renata Mikolašová a dodala, že senioři a jinak zdravotně hendikepovaní spoluobčané, kteří si ze zdravotních důvodů nemohli dezinfekci vyzvednout, mohou volat na linku 773 765 144.

Videokonference pro seniory

Asi nejtěžší chvíle prožívají v současnosti pečovatelky, zaměstnanci, a hlavně klienti Domova pro seniory v Bílovci, kteří jsou zcela odstřiženi od svých blízkých. A ani v době největšího křesťanského svátku nemohou opustit zdi domova. „Zdejší pečovatelky jsou zcela úžasné! Umožnily klientům videokonferenci, prostřednictvím níž mohli komunikovat se svými rodinami, bylo to velmi emotivní. Mimo toho nafotily klienty se vzkazy rodinám a fotky předaly. A vytvořily zde i nádhernou velikonoční atmosféru, kterou korunovaly výborné velikonoční perníčky od paní Římanové,“ pokračuje paní starostka. Ta také nejen klienty Domova pro seniory, ale i občany Bílovce i místních částí informovala začátkem pašijového týdne o tom, že přestože se plánované mše ve Farnosti Bílovec neuskuteční, lidé mohou meditovat doma s podporou místního faráře Lumíra Tkáče. Místní farnost totiž připravila pro rodiny i jednotlivce video průvodce o tom, jak při rodinné modlitbě využít prvky, které znají z velikonočních obřadů v kostele. A od květné neděle byly v kostele svatého Mikuláše k dispozici také dva materiály – Mimořádný průvodce velikonočními svátky 2020 a Velikonoce-Christus Vivit-Kristus žije –, i v papírové podobě pro osobní meditaci.


autor: Hatlapatková Lenka

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.