> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Bílovec nabídl sociální byty

vloženo: 03.02.2020           komentářů: 0

Úžasným novým začátkem byl pro několik občanů Bílovce, nacházejících se v bytové nouzi, přelom roku 2019 a 2020! Ještě před Vánocemi se totiž stali nájemci nově rekonstruovaných sociálních bytů. Domov tak získaly tři matky samoživitelky s dětmi a také jedna rodina s dítětem.

Objekt dřívějšího azylového domu v ulici Opavské č. p. 650 přestavělo město Bílovec na sociální bydlení v loňském roce a investice dosáhly takřka 9 milionů korun, z toho 85 procent bylo hrazeno z Integrovaného regionálního operačního programu Ministerstva pro místní rozvoj ČR, 5 procent ze státního rozpočtu a 10 procent nákladů financovalo město. „Dům byl zcela zrekonstruován. Měnily se dispozice jednotlivých místností, veškeré rozvody, posunovaly příčky, nově se zde vybudovalo v každém bytě sociální zázemí a kuchyň. Vzniklo tak šest kompletních bytů z celkem 16 lůžky, z toho čtyři byty velikosti 1+kk a dva byty 3+kk,“ vysvětluje Olga Hošická, vedoucí odboru sociálních věcí, a dodává, že nyní již jsou obsazeny tři jednopokojové a jeden třípokojový byt. V současné době jsou vybírány další vhodné rodiny, jejichž žádosti budou Radě města předloženy v nejbližším možném termínu.“

Sociální bydlení je určeno občanům, kteří se ocitli v nepříznivé bytové situaci a hledají kvalitativně standardní bydlení. „Nájemníkům, kteří mají přiměřeně snížené nájemné, je zajišťována podpora ve formě sociální práce. Sociální pracovník pomáhá nájemníkům těchto bytů řešit otázku finančního zajištění, zaměstnání, hledání si nového bydlení, doprovází je na úřady a poskytuje zprostředkování odborné pomoci v sociální oblasti. Díky tomu budou mít tito lidé šanci vše změnit a časem dosáhnout třeba i na standardní bydlení,“ doplňuje informace starostka města Bílovce Renata Mikolašová.
Nárok na sociální bydlení mají pouze lidé, kteří splňují nastavené podmínky projektu, k nimž patří například věk obyvatel bytu s důrazem na to, zda jsou dospělí ekonomicky činní, výše čistého měsíčního příjmu a další. Přednostně mají na byty nárok lidé, kteří se nacházejí v azylových domech, v domech na půl cesty, ve veřejných komerčních ubytovnách, senioři, osoby žijící v nevhodném objektu k obývání nebo osoby, které dostaly výpověď z nájemního bytu a splňují daná kritéria.
„Smlouvy s nájemníky sociálních bytů jsou uzavírány na dobu jednoho roku, a v případě, že i po této době budou splňovat obyvatelé veškeré podmínky a budou spolupracovat, smlouvu prodloužíme. Věříme však, že s pomocí našich sociálních pracovnic se podaří alespoň některým vzít život pevně do svých rukou, aby se mohli zařadit do společnosti a žít ve standardních bytech,“ dodává starostka.

autor: Hatlapatková Lenka

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.