> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Senioři v Bílovci nafotili kalendář

vloženo: 02.12.2019           komentářů: 0

Koncem minulého týdne pokřtila starostka města Bílovce Renata Mikolašová společně s vedoucí Domova pro seniory v Bílovci Vlastou Szotkowskou kalendář, jehož hlavními aktéry jsou obyvatelé tohoto domova a jejich příbuzní. „Je to nádherné dílo, každá z jeho stran má svou životní jiskru, pozitivní nádech a z celého kalendáře je cítit, že je opravdu štěstí zestárnout. Mí rodiče to štěstí neměli.“ prohlásila při křtu starostka.

„Chtěli jsme prostřednictvím fotografií v kalendáři zdůraznit, že je normální stárnout, ale že pokud je rodina funkční, tak člověk může prožít krásné a důstojné stáří i v domově, kam za ním děti, vnoučata i pravnoučata mohou kdykoli přijít na návštěvu nebo pro pohlazení či moudrou radu,“ popisuje hlavní záměr, který vedl k nafocení tohoto díla Vlasta Szotkowská a pokračuje: „Propojením generací na jednotlivých fotografiích jsme vytvořili příběhy rodin a navodili atmosféru, z níž je patrné, jak důležité jsou i běžné činnosti a zcela přirozené kontakty dětí s prarodiči.“

Focení se ujala ostravská umělkyně Dara Kuźmic, která fotila nejen na zahradě bíloveckého domova, ale kvůli nepřízni počasí také ve svém ateliéru. V její režii bylo také oblečení všech účastníků. „Pro naše klienty to byl úžasný zážitek spojený s výletem. Navíc jsme sami byli překvapeni, jak moc pro ně znamenalo, že se mohli obléct do elegantních šatů, v nichž se cítili zcela jinak. A popravdě i na fotografiích jim toto oblečení velmi lichotí, a dokonce i náš personál měl problém některé obyvatele poznat,“ popisuje s úsměvem vznik jednotlivých snímků vedoucí Vlasta Szotkowská a pokračuje: „Jsme rádi, že paní Dara Kuźmic přesně vycítila to, co jsme chtěli říct, a dokázala i při zdlouhavém focení zaujmout děti, které tak naprosto přirozeně projevily svůj pěkný vztah k babičkám. Stejně tak dokázala prostřednictvím fotografií navodit atmosféru v domově.“

A podle čeho se vybírali lidé, kteří jsou dnes v kalendáři? „Vše bylo dobrovolné a fotili se především ti, kteří měli zájem, a u nichž byl zájem i ze strany rodiny. Ale i pak jsme se občas setkali s nedůvěřivostí. Jedna klientka se chtěla například fotit jen z dálky, že je stará a vrásčitá. I ona však byla nakonec mile překvapena výsledkem.“ A potěšeni byli opravdu všichni, i rodinní příslušníci, kteří mají prioritu v nákupu kalendářů. Pro některé bude kalendář možná poslední vzpomínkou na jejich blízké. „Dvě z dam se vytištění kalendáře nedočkaly, věříme, že pro rodinu budou tyto fotky pěknou památkou.“

Domov pro seniory vydává kalendář již podruhé, poprvé v roce 2017 byl zaměřen na jednotlivé metody sociální práce se seniory, se kterými zaměstnanci domova pracují. Druhý kalendář má za úkol upozornit na to, že do domova se nechodí jen umírat, jak mnozí hlásají, ale že zde člověk může prožít krásný a aktivní závěr života, a to i v přítomnosti svých blízkých a rodiny. „Kalendář jsme financovali ze soukromého daru, grafiku a tisk zajistila tiskárna Království tisku. Zakoupit si ho zájemci mohou u nás v domově,“ dodává vedoucí Domova pro seniory v Bílovci, který byl zřízen v roce 1993 městem Bílovec.autor: Hatlapatková Lenka

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.