> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

JÍDLO BOHŮ NA VÁŠ STŮL

vloženo: 01.12.2019           komentářů: 0

TSAMPA
„…tsampa má mnoho důvodů, proč ji doporučit. Kdybych byl básníkem, napsal bych báseň o tsampě. Je výživná a dává sílu, je snadno stravitelná... Můžete z ní udělat bochánky nebo kaši, může být ochucena cukrem, solí, pepřem, octem nebo worcesterskou omáčkou, můžete si ji dát s kakaem namísto čaje. Nechtěl bych jít tak daleko a říct, že tsampa vás neomrzí, ale jsou věci, které vás unaví mnohem dříve.“
Kulinářské vyznání anglického cestovatele Petera Fleminga, pochází z třicátých let minulého století, kdy navštívil Tibet a tři měsíce se živil základní stravou Tibeťanů – tsampou (též campou), tj. napraženým a pomletým ječmenem.
JÍDLO BOHŮ v OSTRAVĚ
V západním pojetí je božským pokrmem nazývaná mana – něco lahodného a posilujícího, na čem si pochutnávali Izraelité na poušti. Ale nezaslouží si ten název spíše výživná strava obyvatel země, kde se hory dotýkají nebe a jsou tak blízko bohům? Když božstva sestupovala z nadpozemských výšin, zákonitě se nejdříve mohla občerstvit campou. Vy pro její ochutnání vůbec nemusíte jezdit do Tibetu! Ostravská nezisková organizace MOST ProTibet spustila od 1.12.2019 výrobu tsampy v rámci sociálního podniku. Recepty na cukroví, tsampové kuličky, přílohy jídel a kaše nabízí na www.protibet.cz/tsampa a zároveň uvítá tipy na všechny nové chuťové variace od svých zákazníků.
SNÍDANĚ s DALAJLAMOU
Tsampa je potravina prověřená staletími, v Tibetu se požívá více než 1 000 let. A nejen konzumuje - obdobně jako u nás se vítali hosté chlebem a solí, v Tibetu to bylo s tsampou. Tradice házení špetky mouky do vzduchu se dodržuje i při slavnostních příležitostech jako jsou sňatky a narozeniny. Tsampa se také vyskytuje u většiny buddhistických pohřbů, kde je určena k propuštění duše zemřelého.
Potravina, kterou si rád na snídani dává dalajlama, nabízí i nám Středoevropanům rychlou
a snadnou přípravu, stačí zalít horkou nebo studenou vodou, čajem, mlékem, džusem, polévkou. Je ideální k pobytu v přírodě – outdoor, treking, turistika – ověřeno tibetskými nomády a mnoha cestovateli. Tsampa má nízký glykemický index (nasytí na delší dobu a je bohatá na vitaminy K, E, B, na minerály, betaglukan a vlákninu. Obsahuje minimum lepku.
Dopřejte si na vánoce nezvyklé cukroví – tedy vlastně „tsampoví“, protože nabízené recepty cukr neobsahují a pochoutky se připravují za studena!


autor: Petr Ďásek

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.