> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Martinský trh v Bílovci

vloženo: 15.11.2019           komentářů: 0

Letošní tradiční Martinský trh v Bílovci se odehraje netradičně přímo na nádvoří zámku, a to v neděli od 13 do 18 hodin. Zámecké prostory provoní nejrůznější gurmánské dobroty a k poslechu zde zahraje kapela Banda del Caffe. Atmosféru trhů umocní prezentace tradičních řemesel, kovářská dílna a další lákadla.

Pro návštěvníky jsou připraveny kostýmované prohlídky s divadelním souborem Odřivous a v 15 a 17 hodin se uskuteční dokonce dvě speciální prohlídky s kastelánem zámku, který osobně představí nové instalace ve velké jídelně a přiblíží přítomným, jak se žilo na šlechtickém sídle v době 1. světové války. Po celou dobu bude otevřena také zámecká kavárna.

Pro děti je připravena kreativní dílna v Hostinci u veselé noty v ZUŠ Bílovec v Pivovarské ulici a otevřeno bude v tento den i Muzeum Bílovec, kde si zájemci mohou zdarma prohlédnout výstavu věnovanou době kolem sametové revoluce. Předměty a vzpomínky lidí získané prostřednictvím veřejné výzvy vás přenesou do doby před převratem i do devadesátých let. „Přijďte se podívat na příběhy běžných věcí a zavzpomínat do bíloveckého muzea,“ zve starostka města Bílovce Renata Mikolašová a navazuje: „Vzhledem k tomu, že Martinský trh se koná v Bílovci právě v den 30. výročí sametové revoluce, rozhodli jsme spojit tradiční lampionový průvod s pietním aktem k tomu výročí a změnili jsme i trasu průvodu. Vyjdeme v 17 hodin ze zámeckého nádvoří a přes ulici Pivovarskou postupně vystoupáme přes městský kopec nahoru na náměstí. Prosíme proto účastníky, aby si s sebou vzali kromě lampiónů také svíčku, kterou zde na počest sametové revoluce zapálíme,“ dodává starostka města s tím, že Martinské hody jen otevírají bohatý kulturní program, který na občany města čeká v předvánočním čase. Už 30. listopadu totiž v kulturním domě v Bílovci vystoupí v rámci svých adventních koncertů Petr Bende, který naladí přítomné na tu pravou sváteční atmosféru. Své pěvecké umění propojí také s dětskými pěveckými sbory obou základních škol v Bílovci a hostovat zde bude také Cimbálová muzika Gromba a speciální host.
autor: Hatlapatková Lenka

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.