> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Dvojí ocenění Bílovecké knihovny

vloženo: 15.10.2019           komentářů: 0

Městská knihovna v Bílovci získala počátkem října hned dvě významná ocenění! V celostátní soutěži vyhlašované Ministerstvem kultury České republiky se stala knihovnou roku 2019 v kategorii měst s počtem obyvatel od 5 to 10 tisíc a zvítězila také v soutěži Knihovnická K2 knihovna Moravskoslezského kraje 2019, kde byla nominována spokojeným čtenářem.

„Obě ocenění nás velmi potěšily a hlavně překvapily,“ říká Tomáš Ocásek, vedoucí knihovny v Bílovci, a pokračuje: „V každé soutěži se hodnotila jiná kritéria, ale v obou případech jsme sami překvapeni, že se nám podařilo porazit opravdu silné soupeře. Soutěž vyhlašována ministerstvem kultury má dvě kola. V prvním byly knihovny hodnoceny metodou benchmarkingu. Celkem bylo porovnáváno 22 výkonových indikátorů, například počet nových přírůstků knihovního fondu, plocha knihovny pro veřejnost, počet registrovaných uživatelů, počet stanic připojených k internetu. Dvě nejlepší knihovny z každé velikostní kategorie pak postoupily do druhého kola. Odborná komise knihovny navštívila a na místě posuzovala především společenské a komunitní působení knihovny pro obyvatele města a úroveň prostředí knihovny, dále exteriér, interiér, technické vybavení, sociální zázemí apod. Takže už jen postup do druhého kola, který vycházel ze statistických čísel, byl pro nás obrovským úspěchem. Je to pro nás důkaz, že svou práci děláme dobře. O to krásnější pak bylo přebírání vítězné ceny v naší kategorii v pražské Zrcadlové kapli Klementina. A jelikož Bílovec má zhruba 7500 obyvatel, těší nás, že se nám podařilo porazit v celostátním měřítku i knihovny větších měst do 10 tisíc obyvatel.“

V druhé soutěži, kterou vyhlašuje Moravskoslezský kraj ve spolupráci s Moravskoslezskou vědeckou knihovnou, pak bílovecká knihovna se čtyřmi zaměstnanci porazila knihovny i tak velkých měst jako je Třinec, který má pro srovnání okolo třiceti zaměstnanců, nebo Frýdek-Místek či Nový Jičín! Titul Knihovna Moravskoslezského kraje získala za moderní přístup k širokému spektru knihovnických služeb, výborně pojaté PR a propojení aktivit u příležitosti 100. výročí vzniku knihovny, které v letošním roce slaví. Vítěze vybírala komise složená ze zástupců Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě, pověřené knihovny a zástupce výboru pro kulturu a památky Moravskoslezského kraje.

„Do této soutěže nás přihlásil spokojený čtenář a obyvatel Bílovce, který k nám pravidelně chodí, vnímá, jak pracujeme a co vše děláme nad rámec běžných knihovnických služeb. O to více si tohoto vítězství vážíme. Hodnotila se jak samotná knihovna, její vybavení, klasické knihovnické služby, tak i další akce pro veřejnost, pro školy, propojení s organizacemi ve městě, účast v celostátních projektech i to, jak se knihovna prezentuje na veřejnosti a další faktory,“ popisuje hodnotící systém této soutěže vedoucí bílovecké knihovny, která má měsíc, co měsíc opravdu nabitý program. „Zapojujeme se do mnoha celostátních projektů a snažíme se spolupracovat také s neziskovými organizacemi, protože knihovna by měla sdružovat menší skupiny a působit rovněž jako komunitní centrum. A sdružovat lidi se nám dařilo i při oslavách Dne města, které byly v duchu oslav 100. výročí naší knihovny. Při této příležitosti jsme uspořádali nejen bohatý kulturní program, ale i výstavu, která je k vidění do konce roku v prostorách knihovny. Připravili jsme i speciální akci s názvem 1+KK – Knihovnické křesílko, na níž jsme zvali postupně významné osobnosti, které jsou spjaty s Bílovcem, a proslavily se po celé České republice nebo dokonce i za hranicemi,“ pokračuje Tomáš Ocásek.

A co stojí za těmito úspěchy bílovecké knihovny? „Za vším jsou vždy lidé, a v tomto případě to platí dvojnásob. Je pravda, že naše knihovna je dobře přístupná a navíc byla před pár lety rekonstruována, takže její prostory jsou krásné, moderní a odpovídají potřebným požadavkům, ale bez aktivních, kreativních a pracovitých knihovníků, kteří vymýšlejí a organizují spoustu zajímavých akcí a soutěží, bychom na tyto úspěchy nedosáhli. Takže je to jednoznačně o lidech, a díky nim je naše knihovna tak úspěšná,“ říká starostka města Bílovce Renata Mikolašová. Vedoucí knihovny dodává, že velkou roli hraje i fakt, že každý zdejší knihovník má rád jiný literární žánr, má jiné koníčky a záliby a dohromady se všichni vzájemně doplňují. Díky tomu se zde pracovníkům daří čtenáře i návštěvníky nejrůznějších akcí opravdu zaujmout.autor: Lenka Hatlapatková

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.