> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Projekt CRASH!!!

vloženo: 15.09.2019           komentářů: 0

CRASH!!! Nová neobvyklá expozice v DOV vás vtáhne do děje dopravních nehod

Policie České republiky ve spolupráci s Dolními Vítkovicemi přichází s jedinečnou expozicí na téma dopravní bezpečnosti a nehod. Poutavou a interaktivní formou ukazuje, jak může i krátká chvíle nepozornosti ohrozit lidské zdraví a životy.

Expozice je k vidění symbolicky od pátku 13. září 2019 v prostorách Velkého světa techniky v Dolních Vítkovicích v Ostravě a umožní návštěvníkům vcítit se do situací, do kterých se díky své neopatrnosti může na cestách během chvíle nepozornosti dostat každý. Výstava zaujme nejen svým realistickým provedením, ale především myšlenkou přiblížit veřejnosti situace bezprostředně po dopravní nehodě. „Například budete moci zažít jízdu přímo v sedle motorky, která později havaruje, nebo jaké to je okamžitě zastavit nárazem do pevné překážky v určité rychlosti,“ říká ředitel Světa techniky Jakub Švrček.

Celá výstava je rozdělena hned do několika témat. K vidění budou místa dopravních nehod, způsobených jak řidičem motorového vozidla, cyklistou, chodcem, tak také řidičem motocyklu. Celou expozici emotivně umocní reálné zvukové a obrazové záznamy a především osobní příběhy účastníků či obětí dopravních nehod.

„Asi to nebude příjemná podívaná. Ale skutečné dopravní nehody nejsou procházka růžovým sadem. Jsou šokující a drastické, často s fatálními následky. A je lepší je zažít virtuálně než v reálu. Věřím, že takto prožité emoce povedou návštěvníky k zamyšlení nad vlastní zranitelností, k větší opatrnosti a eliminaci chyb na našich silnicích, které obracejí naše životy vzhůru nohama,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Díky interaktivnímu doprovodnému programu a videoprojekcím bude výstava o mnoho zajímavější než běžné expozice na toto téma. V jejím závěru se můžou návštěvníci navíc také setkat například s nemocničním pokojem, kde se zachraňují životy po vážných následcích dopravních nehod.

Celá koncepce je postavena tak, aby byla zajímavá a poučná zejména pro mladou generaci, určená je však pro celé rodiny a návštěvníky všech věkových kategorií, včetně menších dětí. Kdo jiný přece než odpovědný rodič by měl být při seznámení svého dítěte s tak vážným celospolečenským tématem, jakým je dopravní bezpečnost. Zároveň je výstava přizpůsobena a připravena pro návštěvu školních skupin tak, aby také v rámci školní výuky mohli děti, žáci a studenti lépe zažít téma dopravní bezpečnosti.

Cílem této výstavy je preventivně působit na všechny účastníky silničního provozu, aby pochopili, že unáhlené jednání na cestách má svá rizika, kterým lze však předcházet a odvrátit tak fatální následky.

Projekt CRASH!!! byl vytvořen za výrazné finanční podpory Moravskoslezského kraje a za spolupráce spolku Dolní Vítkovice. Na projektu se také sponzorsky podíleli: centrum bezpečné jízdy - Libros Ostrava, spol. s r.o, Car Tec Group a.s. a společnost Niceboy.

autor: www.msk.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.