> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Ostrava podporuje hasiče

vloženo: 13.09.2019           komentářů: 0

Posláním hasičů je záchrana osob, zvířat a majetku. Ostrava si jejich práce velmi cení a dlouhodobě je nadstandardně podporuje, investuje do obměny vozového parku i rekonstrukcí hasičských zbrojnic. Město ze svého rozpočtu město přispívá na profesionální i dobrovolné hasiče.

Rekonstruovaná hasičská zbrojnice v Michálkovicích. Foto: archiv MMO.

Profesionálním hasičům dá letos provozní příspěvek ve výši téměř 20 milionů korun, provoz dobrovolných jednotek podpoří 3,5 miliony. Další finanční prostředky jsou určeny na obměnu vybavení a investice. Nad rámec každoroční podpory ve výši téměř 25 milionů korun město Ostrava v posledních pěti letech do modernizace a výstavby požárních zbrojnic ostravských dobrovolných hasičů investovalo 65,5 milionu korun. Do obměny vozového parku 16,6 milionu a do nákupu technického vybavení nutného pro hasičské zásahy 4,7 milionu. Dohromady se jedná o částku téměř 87 milionů korun.

Práci hasičů přiblíží v pátek 13. září Den požární bezpečnosti. Návštěvníkům se otevřelo šest hasičských stanic - v Zábřehu, na Fifejdách, v Porubě, na Jihu, ve Slezské Ostravě i v Přívozu. Od 9 do 16 hodin jsou zde připraveny ukázky detektorů nebezpečných plynů v domácnostech, přenosné hasicí přístroje, kontejnerů nouzového přežití, evakuačního zavazadla a chybět nebudou ani soutěže pro děti. Podrobnosti o programu jsou uvedeny zde.

„Uvědomujeme si, jaký mají hasiči význam pro požární ochranu města a jeho občanů i jak důležitou roli sehrávají při mimořádných událostech. Chceme proto, aby k výkonu své náročné práce měli k dispozici adekvátní techniku a podmínky. Dlouhodobě a nadstandardně proto přispíváme na činnost hasičských jednotek ve městě, a to nejen těch dobrovolných, ale také profesionálů," řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Spolupráci s městem oceňuje jako příkladnou ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Vladimír Vlček.

„Spolupráce statutárního města Ostravy, respektive jeho představitelů, a Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje na úseku ochrany obyvatelstva před požáry, výbuchy a otravami v domácnostech, kde dochází k požárům statisticky nejčastěji, je dlouhodobě nadstandardní a má pozitivní dopad na občany města. Například detektory požáru a oxidu uhelnatého, které nechalo město instalovat v městských bytech, zachránily několik měsíců po instalaci svým alarmem nájemníky před zraněním či dokonce úmrtím a jejich majetek před zničením," uvedl ředitel HZS MSK Vladimír Vlček.

Vloni hasiči v Ostravě vyjeli téměř 8,5 tisíckrát. Zachránili 98 osob a 584 jich evakuovali. Pomohli ochránit majetek v hodnotě téměř 81 milionů korun. Pro profesionální jednotky jsou ty dobrovolné výraznou pomocí, v Ostravě mezi nimi panuje dlouholetá úzká spolupráce. Posláním hasičů je záchrana osob, zvířat a majetku.

V minulých letech Ostrava investovala nemalé prostředky nejen do obměny vozového parku dopravních automobilů dobrovolných hasičů, ale také do rekonstrukcí jejich zbrojnic. Postupná kompletní obměna vozového parku u všech 22 jednotek dobrovolných hasičů působících na území města Ostravy začala v roce 2015. Ukončena byla letos v červnu předáním nového, moderního vozidla Mercedes-Benz Sprinter jednotce z Proskovic, kterým nahradil původní zastaralou Avii.

Výměna prvních sedmnácti vozů Avia za vozidla DA 15 MB Sprinter se uskutečnila v roce 2015. Částka 65,3 milionu korun na jejich nákup pocházela ze strukturálních fondů EU a státního rozpočtu. V roce 2018 dostaly nová auta jednotky dobrovolných hasičů v Koblově, Martinově, Muglinově a Třebovicích. Z jejich celkové ceny 15,97 milionu korun uhradilo město Ostrava ze svého rozpočtu 13,27 milionu. Zbývající část tvořily dotace Ministerstva vnitra, které přispělo 1,8 milionu korun, a Moravskoslezského kraje, který uvolnil z rozpočtu 900 tisíc korun. Jedno auto včetně vybavení stálo necelé 4 miliony korun.

„Pro jednotku je dopravní automobil hodně důležitý už kvůli přepravě družstva, protože do cisternového vozu se vejdou maximálně čtyři lidé. Nový vůz přepraví až devět lidí. Taky nemusíme vyjíždět dvacetitunovým kolosem ke všem událostem, někdy stačí menší automobil, který je stejně technicky vybaven jako cisterna, jen v něm není k dispozici taková zásoba vody. V novém vozidle je několik přenosných čerpadel," řekl velitel Jednotky sboru dobrovolných hasičů v Proskovicích Martin Syslo. Auto je dlouhé 7, 56 metru, široké 1,99 metru a vysoké 3,1 metru. Jeho provozní hmotnost vozu je 4 325 kilogramů.

Nyní se město chystá zaměřit na výměnu zastaralých automobilových cisternových stříkaček jednotek dobrovolných hasičů. Na území města je jich patnáct a jejich průměrné stáří přesahuje třicet let.

Město se také příkladně stará o stav požárních zbrojnic. Zbrusu novou zbrojnici mají hasiči v Muglinově, po rekonstrukci jsou zbrojnice v Michálkovicích, Martinově, Koblově, Třebovicích, Hošťálkovicích, Polance, Radvanicích, Bartovicích, Nové Vsi, Kunčičkách, Bartovicích a Krásném Poli. Před dokončením je rekonstrukce zbrojnice v Pustkovci. Zbývá opravit zbrojnici v Heřmanicích. Celkově se město Ostrava podílelo nebo bude podílet na výstavbě, případně rekonstrukci hasičských zbrojnic jednotek dobrovolných hasičů v letech 2015 až 2020 částkou 65,5 milionu korun. Dalšími zdroji pro financování těchto investic jsou prostředky Integrovaného regionálního operačního programu, Ministerstva vnitra, Moravskoslezského kraje a také jednotlivých městských obvodů.

Město zrealizovalo také unikátní projekt, kterým přispívá k ochraně života, zdraví a majetku, v rámci kterého bylo instalováno do městských bytů více než 11 tisíc hlásičů požáru a přes dva a půl tisíce detektorů nebezpečného oxidu uhelnatého. Akce, která nemá svým rozsahem v České republice dosud obdoby, stála 4,9 milionu korun s DPH. Instalace zařízenído městských bytů v Ostravě probíhala ve dvou vlnách, v letech 2017 až 2019. V obou vlnách hradilo město nákup zařízení, montáž platily městské obvody.


autor: MMO

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.