> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Den pro supy v Zoo Ostrava

vloženo: 04.09.2019           komentářů: 0

Které druhy supů se vyskytují v Evropě a které mohli spatřit indiáni? Proč je většina těchto majestátních dravců ohrožena a některé druhy dokonce čelí úplnému vyhubení? Jak pomáhá supům ostravská zoologická zahrada, jak pomáhají její návštěvníci a jak může pomoci každý z nás? Na všechny tyto dotazy najdou zájemci odpovědi v Zoo Ostrava, kde se tuto sobotu uskuteční tradiční Den pro supy.

Význam supů v přírodě

První zářijová sobota bude v ostravské zoologické zahradě opět patřit supům. Pro malé i velké návštěvníky bude připraven speciální program, který zájemcům přiblíží tyto majestátní ptáky, jež mají v přírodě své nezastupitelné místo. Coby mrchožrouti se zásadně podílejí na udržování „čisté“ přírody bez těl uhynulých zvířat, která mohou být zdrojem nákazy a choroboplodných zárodků. Supi však v současné době čelí ohrožení po celém světě, resp. ve všech oblastech jejich přirozeného výskytu, tj. v Evropě, Asii i Africe. Dříve relativně běžní ptáci jsou dnes téměř na pokraji vyhubení.

Záchrana supů před vyhubením

Díky přísné ochraně a mezinárodním repatriačním projektům se daří supy na původní místa postupně navracet. Velký podíl na tom mají zoologické zahrady, které pro záchranné projekty bezplatně poskytují přirozeně odchované ptáky k vypuštění do volné přírody. Tak je naplňován jeden z hlavních cílů moderních zoologických zahrad, tj. přispět k zachování biologické rozmanitosti. Jedná se o konkrétní nápravu škod způsobených přírodě lidskou činností. Také Zoo Ostrava je do řady těchto projektů rovněž zapojena.

Pomoc Zoo Ostrava

Letos zoo poskytla pro vypuštění do přírody dvě odchovaná mláďata – samici orlosupa bradatého, která byla vypuštěna ve Francii v oblasti přírodního parku Baronnies (více viz video), a samce supa hnědého, který byl vypuštěn společně s mládětem ze zlínské zoo v oblasti parku Sinite kamani v Bulharsku. Od francouzských i bulharských kolegů dostáváme průběžně zprávy o aktuální situaci. Orlosupí samice je v pořádku, již dobře létá a zatím se ještě stále zdržuje poblíž místa vypuštění, pouze dvakrát zaletěla do hor ve Vercors. Pravidelně přilétá na krmiště kontrolované francouzskými kolegy. Je odvážná – od potravy odhání supy bělohlavé a supy hnědé (viz foto v příloze). A k tomu čerstvá zpráva z Bulharska – dvě česká mláďata supa hnědého (pojmenovaná podle svých domovských zoo Zlin a Ostrava 2) byla z rozletové voliéry vypuštěna minulý víkend.

Zoo Ostrava bezplatně poskytla pro repatriaci již 18 mláďat supů:Orlosup bradatý (Gypaetus barbatus barbatus)

Rok poskytnutí/ trvání projektu: od r. 2009

Počet mláďat: 14 + 1 (14 mláďat vylíhnutých v Zoo Ostrava, 1 mládě adoptované)

Místo realizace: Francie, Švýcarsko, Itálie, Rakousko, ŠpanělskoSup hnědý (Aegypius monachus)

Rok poskytnutí/ trvání projektu: od r. 2009

Počet mláďat: 3

Místo realizace: Francie, BulharskoSup bělohlavý (Gyps fulvus fulvus)

Rok poskytnutí/ trvání projektu: 2013

Počet mláďat: 1

Místo realizace: BulharskoSobotní akce v zoo

Během sobotního programu v ostravské zoo se návštěvníci budou moci seznámit s problematikou celosvětového ohrožení supů, ale také zapojením ostravské zoo do záchranných projektů na pomoc supům. Pro děti budou od 11 do 16 hodin u výukového centra připraveny supí aktivity a kvízy (v případě nepříznivého počasí uvnitř výukového centra). Kdo bude chtít, může se na chvilku stát supem nebo si i zakoupit plyšového orlosupa. V 11:00 hod. proběhne mimořádné komentované setkání u supů bělohlavých a v 15:30 hod. u orlosupů bradatých a supů hnědých. Věříme, že bližší představení těchto dravců pomůže změnit pohled lidí na tyto majestátní ptáky a případně zvýší zájem o problematiku ohrožení, kterému musejí supi čelit.

Na záchraně evropských supů (i dalších ohrožených druhů) se od roku 2016 společně s námi podílejí i všichni návštěvníci Zoo Ostrava, a to prostřednictvím programu Dvě koruny ze vstupu. Děkujeme! Den pro supy se koná i v dalších zoo sdružených v Unii českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO).autor: www.zoo-ostrava.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.