> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Hradozámecká noc v Bílovci

vloženo: 28.08.2019           komentářů: 0

V noci ze soboty 31. srpna na neděli 1. září bude návštěvníky nočních prohlídek bíloveckého zámku provázet po jednotlivých komnatách pod přísným dohledem pana správce a lokaje Balnera samotné služebnictvo. Netradiční prohlídky, které budou pokračovat dál městem, se uskuteční v rámci Hradozámecké noci, do níž se Bílovec letos zapojil poprvé.
„Tato akce pořádána Národním památkovým ústavem již od roku 2010 je tradičním vyvrcholením návštěvnické sezony, a to nejen na zámcích, ale i v hradech, klášterech či různých vilách,“ popisuje akci kastelán bíloveckého zámku Eduard Valeš a pokračuje: „Hradozámecká noc, která je vždy poslední prázdninový víkend, představí památky ve zcela netradiční podobě a s netradičním programem jako místa neustále živá, kam má smysl se vracet.“ Hlavní program této celorepublikové akce se každý rok odehrává na jiném místě, v loňském roce byl hostitelem zámek Kynžvart, letos je to hrad Grabštejn. Se svými programy se však mohou zapojit další místa, podmínkou je, aby byla památka již návštěvnicky známá a byl připraven speciální program. A ten v Bílovci bude opravdu zajímavý!
„Po neobvyklé prohlídce zámeckých komnat v doprovodu zámecké gardy barona Sedlnitzkého se vydají účastníci na pouť ulicemi města, kde navštíví domy se zajímavou minulostí. Potkají tak bíloveckou vražedkyni Emilku Resselovou, správce Nosska s císařem Josefem II., bíloveckého ranhojiče Schmidta, židovského obchodníka Markuse, cestovatele a námořního lékaře Dr. Schmidta, perníkáře Bernheiera, bíloveckého lékaře Maxe Mohillu s manželkou a jejich zetě továrníka Romana Salchera, sládka z měšťanského pivovaru, známého bíloveckého řezníka Rudolfa Fischera a další,“ popisuje úžasný program kastelán s tím, že u každého určeného objektu zahrají ochotníci krátkou epizodu z historie.
„Velmi mě těší, že bílovecký zámek je v posledních letech čím dál více vyhledávanou lokalitou. Velkou zásluhu na tom má samozřejmě místní kastelán pan Valeš, který pečuje o tuto památku s láskou a dělá maximum pro to, aby se zde návštěvníkům líbilo. Na druhou stranu město každoročně investuje další a další nemalé prostředky do obnovy zámku. Ale jsem si vědoma, že bez nadšených lidí a ochotníků, bez vzájemné spolupráce a podpory by to taky nešlo. A tak jsem ráda, že do Hradozámecké noci, na kterou se velmi těším, se zapojil nejen bílovecký soubor Odřivous a kolegové, ale také ochotníci z KC Bílovec, Bíloveckého šlapátka, místního domu dětí a mládeže a další,“ dodává starostka města Bílovce Renata Mikolašová.
A o tom, že bílovecký zámek je doslova v kurzu svědčí i to, že minulou sobotu sem na první Beer Fest zavítalo okolo 2000 lidí!


autor: Lenka Hatlapatková

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.