> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.

Po dlouhých 23 letech

vloženo: 09.08.2019           komentářů: 0

Do Ostravy se po více než 20 letech vrací světová cyklistika

Po dlouhých 23 letech se do Ostravy vrací světový pohár v silniční cyklistice. Jedenáctý ročník největšího mezinárodního etapového závodu v České republice Czech Tour 2019 začne 15. srpna v 17 hodin startem úvodní etapy z Trojhalí Karolina. Týmová časovka o délce 16,2 kilometru povede centrem města, z Nové Karoliny směrem na Hranečník a Radvanice. Do prestižního závodu nastoupí týmy, které přijedou do Ostravy přímo z Tour de France, Bora-Hansgrohe a Mitchelton Scott, chybět nebudou Ital Matteo Trentin a Jihoafričan Daryl Impey. Domácí cyklistiku bude v závodě reprezentovat špičkový český tým Elkov Author s novým mistrem České republiky Františkem Sisrem. Ve čtyřech etapách, které začnou v Ostravě a skončí ve Šternberku, se utká dvacítka týmů zvučných jmen. Úvodní etapu velké cyklistické akce, kterou podporuje město Ostrava i Moravskoslezský kraj, budou provázet krátkodobá dopravní omezení.

„Podporou týmové časovky letošní cyklistické Czech Tour vyplňujeme přání mnoha fanoušků oprávněně připomínajících dlouhodobou absenci špičkové akce silniční cyklistiky v našem městě. Od legendárního vítězství Steffena Wesemanna v jedné z etap Závodu míru v roce 1996 tady podobně velká akce nebyla. Průjezd špičkových závodníků městem bude sice spojen s krátkým omezením v dopravě, na oplátku ale nabídne skvělou podívanou. Cyklistika navíc není jen atraktivním sportovním odvětvím, ale také alternativním druhem ekologické dopravy a doslova i životním stylem,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Ve čtvrtek 15. srpna v době od 15.00 do 20.00 hodin bude zcela uzavřena trasa zahrnující tyto komunikace: ulice Trojhalí, Na Karolině, Frýdecká, Těšínská, Čapkova, Radvanická, Pikartská a Trnkovecká.

Objízdné trasy jsou naplánovány takto:
směr centrum, Kunčičky: po ulicích Fryštácká a Rudná
směr Slezská Ostrava: po ulicích Fryštácká, Petřvaldská a Čs. armády
směr Frýdek-Místek, centrum, Mariánské Hory, terminál Hranečník, Slezskoostravský hrad: po ulicích Michálkovická, Dědičná, Bohumínská a Frýdecká.

Změny se v době od 16.30 do maximálně 19.00 hodin dotknou také autobusové a trolejbusové dopravy. Autobusy pojedou po upravených trasách. Trolejbusy nahradí autobusy, případně parciální trolejbusy s bateriovým pohonem.

Vlivem dočasné změny vedení linek MHD nebudou v provozu zastávky Slezská Ostrava radnice, Slezská Ostrava kostel, Ústřední hřbitov, Zvěřinská, U Švasty, U Káňů, LDN, Turgeněvova, Botanická zahrada, Kramolišova, Dvořáčkova, Trnkovec škola, Trnkovec, Pikartská, Trnkovecká a Konečného. Záchytnými zastávkami pro obyvatele Slezské Ostravy a Radvanic budou zastávky Hranečník a Radvanice škola.

Informace o změnách v městské hromadné dopravě budou pět dní před konáním akce umístěny na zastávkách MHD, týden před akcí bude pro osobní dopravu na trase umístěno dopravní značení s dodatkovou tabulkou, a obyvatelé z dotčených lokalit dostanou od organizátorů do schránek leták o akci s upozorněním na chystaná omezení včetně doporučení, jak zaparkovat auta mimo závodní okruh, kterým nebude možné v průběhu závodu projet.

Součástí akce bude i bohatý program pro celé rodiny, který v Trojhalí Karolina začne ve 13 hodin. Pro děti jsou připraveny závody na kolech nebo odrážedlech O pohár hejtmana Moravskoslezského kraje.
„Vztah k jízdě na kole vzniká už od nejútlejšího věku. Určitě není od věci motivovat k usednutí do sedla ty úplně nejmenší. Po skončení časovky týmů bude vylosován dětský výherce kola Scott. Tuto výhru a další ceny dětem předají hejtman kraje Ivo Vondrák, ale také legenda světového hokeje Dominik Hašek. Věřím, že nejen ostravská etapa světového poháru Czech Tour 2019, ale i další úseky, které vedou Moravskoslezským krajem, nabídnou milovníkům cyklistiky nevšední zážitky,“ uvedl ředitel Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Tomáš Kotyza.
Cyklistika patřila v Ostravě už v minulosti k nejpopulárnějším sportovním odvětvím. První cyklistické oddíly vznikly ve městě v 80. letech 19. století a v následujících dekádách zde působilo čtyřicet cyklistických klubů a organizací. Ostrava neustále rozšiřuje síť cyklostezek, zavedla a podporuje velmi úspěšný bikesharing a snaží se i dalšími způsoby zpříjemnit cyklistům pohyb ve městě.

Město Ostrava akci podpořilo dotací ve výši 300 tisíc korun, stejně jako Moravskoslezský kraj.
Podrobnější informace o dopravě budou zveřejněny na webech ostrava.cz, msk.cz a dpo.cz.

autor: (red)

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.