> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Jen do 15. srpna je možné podávat

vloženo: 06.08.2019           komentářů: 0

Na podání žádostí na zkrášlení města má veřejnost posledních deset dnů.Jen do 15. srpna je možné podávat projektové záměry do třetí výzvy dotačního programu s názvem „fajnOVY prostor“. Výzva poskytuje možnost obyvatelům dotvořit si veřejná prostranství – ulice, náměstí, parky a další místa podle vlastních nápadů.
Na podání žádostí na zkrášlení města má veřejnost posledních deset dnů

Komunitní zahrada je jedním z projektů, které podpořilo. Foto: Hana Oborilová

„Jednou z letošních novinek je tříkolový systém podávání žádostí. V prvním kole stačí jen zaslat projekt a rozpočet elektronickou poštou, očekáváme je tedy až na poslední chvíli, ve druhém se žadatelé sejdou s komisí při konzultaci záměru. Finální žádost se všemi náležitostmi budou odevzdávat až ve třetím kole, už teď nás ale mohou potenciální žadatelé kontaktovat se svými dotazy. Tříkolový systém je tady především proto, aby komise pomohla žadatelům s dopracováním projektu. Dříve nemohly být některé dobré nápady podpořeny – třeba kvůli nevhodnosti místa nebo způsobu realizace, k tomu by už nemuselo docházet,“ uvedla resortní náměstkyně Kateřina Šebestová.

Žadatelé potřebují dvojnásobný počet příznivců (z původních 15 je jich potřeba nejméně 30), aby mohl být podpořen jejich investiční záměr. A zkrátila se také doba realizace, z dřívějších dvou let na necelý rok. V lednu bude rozhodnuto o finančním příspěvku a v následujících měsících už mohou být projekty realizovány. Termínem pro jejich dokončení je listopad.

O rozdělení částky ve výši pěti milionů korun, která je shodná s předchozími výzvami, rozhodnou v lednu 2020 ostravští zastupitelé. Od zřízení dotačního programu v lednu 2017 již bylo podpořeno 26 projektů v celkové hodnotě 6 901 000 korun. Pro letošní ročník v něm platí několik nových pravidel. Přihlášky je možné podávat na fajnova.cz/dotacni-program/.

Hodnotící komise tvořená odborníky se zaměří na estetickou hodnotu navrhovaného záměru, užitkovou hodnotu, udržitelnost, poměr ceny k těmto hodnotám a samozřejmě zapojení komunity. Tedy občanů, osob či aktérů, kteří za projektovým záměrem stojí. Pro město je rovněž velmi cenná aktivita občanů, kteří projekt sami realizují a svou manuální zručností i znalostmi přispějí k regeneraci, estetizaci a využitelnosti veřejného prostoru.

Z nedávno otevřených projektů, podpořených z programu fajnOVY prostor, to byl v červnu například Komunitní park Tržnice. Jeho součástí je kromě komunitní části, kde kolem třiceti zahradníků pěstuje svou zeleninu, bylinky i květiny, i část veřejná určená Ostravanům pro trávení volného času. Kromě ukázkových vyvýšených záhonů zde najdete i bylinkovou spirálu, ovocné stromy, květnatou louku, broukoviště nebo hmyzí hotel. Dalším podpořeným projektem byla Venkovní třída v parku Čs. letců. Díky němu získává výuka žáků a studentů venku nové možnosti – pohyb na čerstvém vzduchu a vybočení ze stereotypu domácího i školního prostředí.


autor: fajnova.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.