> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Zoo získala podporu

vloženo: 30.07.2019           komentářů: 0

Ostravská zoologická zahrada se přihlásila se svým projektem do grantového programu Radegast lidem, který pravidelně vyhlašuje Plzeňský Prazdroj a. s., a uspěla. Získala 90 tisíc na realizaci projektu zaměřeného na problematiku ohrožení včel a jejich ochranu! A má možnost získat i speciální prémii… Rozhodnout o tom může každý z Vás!

Cílem projektu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava je zvýšit povědomí široké veřejnosti o významu včel pro existenci lidské společnosti coby nejvýznamnějšího opylovatele a také o současných problémech a ohrožení, kterému včely v současné době po celém světě čelí. Až 4/5 rostlin na naší planetě jsou závislé na opylování živočichy! Opylovatelé jsou motýli, mouchy, vosy, netopýři, kolibříci a dokonce i slimáci, ale hlavně včely. Včely jsou však lidmi vnímány zejména jako producenti medu a vosku, příp. jako „obávaná zvířata“ s žihadlem. Nepostradatelná je právě jejich opylovací činnost. V současnosti čelí včely vážným problémům a alarmující je jejich úbytek nejen na území České republiky, ale po celém světě. Včely ohrožují nemoci, intenzivní zemědělství, používání chemických látek při pěstování zemědělských plodin a úbytek včelí pastvy, tj. kvetoucích rostlin.

Zoo Ostrava se ochraně včel věnuje dlouhodobě. Už deset let pořádá ve spolupráci s místními včelaři osvětovou akci Medobraní v zoo. V roce 2013 otevřela v areálu Včelí stezku – interaktivně-naučnou expozici představující návštěvníkům život těchto nejznámějších zástupců společenského hmyzu. Nachází se nedaleko expozice s domácími zvířaty Na statku. Sestává z několika informačních panelů, ukázek různých typů včelích úlů (od toho nejjednoduššího až po ten nejmodernější). Už dvakrát se zde konala akce pro veřejnost Den pro včely, při níž se malí i velcí mohli na vlastní kůži přesvědčit, že včely nejsou žádní obávaní tvorové. V létě 2018 začala zoo i s chovem včely medonosné (Apis mellifera). Naší snahou je chovat zdravá včelstva v souladu s přírodou, a podpořit tak biodiverzitu krajiny.

Život včel chceme lidem ještě více přiblížit, a to netradiční a interaktivní formou. V rámci projektu bude Včelí stezka doplněna o tři dřevěné modely včel v nadživotní velikosti. Budou zobrazovat jednotlivé obyvatele včelího úlu – včelu-matku, dělnici a trubce. Kolem stezky dále vysadíme medonosné rostliny jako potravu pro včely, ale také motýly a další druhy hmyzu. V neposlední řadě pořídíme pomůcky pro osvětu včelí tematiky. Příspěvek z grantového programu nám umožní získat i další zkušenosti a rozšířit vědomosti o včelách a včelaření.

Podporu projektu Ochrana včel v Zoo Ostrava ve výši 90 tisíc korun získala zoo na základě rozhodnutí odborné komise. Ale má možnost získat ještě prémii 50 tisíc korun ve veřejném hlasování. Pokud chcete náš projekt podpořit, dejte nám svůj hlas. Vše potřebné najdete na ....prazdroj.cz/odpovednost/podpora-komunit/nosovice#projects. Hlasovat můžete až do 26. srpna 2019. Děkujeme za Vaši podporu!

autor: ZOO Ostrava

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.