> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

V sadu Dr. Milady Horákové

vloženo: 25.07.2019           komentářů: 0

Umělecká díla v sadu Milady Horákové budou mít svůj původní lesk
V sadu Dr. Milady Horákové bude letos ukončena renovace všech uměleckých děl pocházejících z mezinárodních sympozií. Dohromady se jedná o osm děl, šest z nich bylo zrenovováno v předchozích dvou letech. Tři sochy jsou z roku 1967, dvě ze sympozia, které se konalo o dva roky později a tři z roku 1993. K opravě zbývají poslední dvě, plastika Construttivo 1/93 autora Nicola Carrina a plastika Tokio autora Jo Oda. Obě pocházejí z doby konání Mezinárodního sympozia prostorových forem v roce 1993 a jsou majetkem města. Objednávky na jejich restaurování v celkové výši 547 820 korun schválila rada města.

„Jsem rád, že práce byly zadány dvěma renomovaným odborníkům a proces renovace všech plastik v sadu doktorky Milady Horákové bude dokončen ještě letos,“ řekl náměstek primátora Zbyněk Pražák, který vede pracovní skupinu na renovaci a umisťování uměleckých děl na území města Ostravy.

Jan Šnéberger se chopí renovace plastiky Construttivo 1/93 autora Nicola Carrina. Mechanicky předčistí povrch, upraví ho abrasivním materiálem, zhotoví patinu a zafixuje ji, následovat bude voskový nátěr, fotodokumentace a restaurátorská zpráva. Práce budou ukončeny do 18. října. Restaurátorovi bude vyplacen honorář ve výši 255 tisíc korun.

Ondřej Šimek zrenovuje kovovou plastiku Tokio autora Jo Oda. Zkontroluje funkce spojovacích prvků, očistí povrch od nevhodných nápisů, obnoví lesk vrchní části a mat spodní části, konzervaci díla a zhotoví dokumentaci postupu. Cena prací, které budou ukončeny do 30. září, je stanovena na 292 820 korun.

Na podzim roku 2017 již byly opraveny čtyři cenné sochy z dotačního programu fajnOVY prostor, opravu realizoval Antikvariát a klub Fiducia a okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu ve spolupráci s restaurátorem soch Tomášem Skalíkem. V říjnu 2018 byly Janem Šnébergerem a Martinem Kubicou opraveny další dvě sochy, Jogín a Sluneční brána, jejichž renovace byla znovu podpořena z dotačního programu města.

Projektové záměry do třetí výzvy dotačního programu „fajnOVY prostor“ je možné podávat do 15.  srpna na ...fajnovyprostor.cz.

autor: www.fajnovyprostor.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.