> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.

Tři silná témata pohledem vědkyň

vloženo: 09.07.2019           komentářů: 0

Tři silná témata pohledem tří vědkyň, teoretiček a umělkyň v PLATO

Ostravská galerie PLATO se v červnovém programu zaměří na tři společensko-politická témata. O sexualitě a postavení žen v období socialismu promluví docentka Kateřina Lišková, Polka Zuzanna Radzik rozebere téma genderu v církvi, a na workshopu s Karolinou Brzuzan se účastníci dozvědí, co jedí lidé v místech válečných konfliktů, hladomorů a ekonomických krizí. Na pravidelné programy PLATO naváže po letní pauze opět v září.
Vedle výstav současného umění a představování českých i zahraničních umělců nabízí ostravská městská galerie PLATO také setkávání nad aktuálními společenskými a politickými tématy. Na druhý červnový týden dramaturgové připravili hned dvě přednášky a jeden workshop se třemi významnými teoretičkami a umělkyněmi z České republiky a Polska.
První z přednášek představí ve středu 12. 6. socioložka a pedagožka Masarykovy univerzity Kateřina Lišková. Lišková, která v rámci svého dlouhodobého výzkumu na téma sexuality a sexu působila i na univerzitách v New Yorku a v Berlíně, představí téma publikované v její poslední knize Sexuální osvobození na socialistický způsob.
Hned následující den, tedy ve čtvrtek 13. 6., vystoupí v PLATO polská katolická teoložka a publicistka Zuzanna Radzik. Její přednáška na téma role ženy a rovnosti genderu v katolické církvi tematicky naváže na výstavu Milenina píseň, kterou PLATO uspořádalo ve spolupráci s online televizní platformou Artyčok.tv. Radzik se dlouhodobě věnuje katolickému feminismu, židovsko-křesťanským vztahům a pravidelně publikuje v polském týdeníku Tygodnik Powszechny.
V sobotu 15. 6. uvede PLATO workshop pro dospělé a dospívající s polskou umělkyní Karolinou Brzuzan. Ta od roku 2016 sbírá recepty, které vznikají v nouzových podmínkách v místech válečných konfliktů a politicko-ekonomických krizí, a sestavuje z nich Kuchařku hladu, kterou prezentuje jako umělecký projekt. Na workshopu Brzuzan s účastníky zrekonstruují pokrmy podle sesbíraných receptů a budou se věnovat důvodům a politickým rozhodnutím, které vedly k jejich vzniku.
Červnový program, ve kterém návštěvníky čeká ještě speciální koncert za rozbřesku, filmové projekce nebo rozlučka se školním rokem, uzavře letní programovou sezónu v PLATO. V průběhu července bude galerie otevřená, nebudou v ní však probíhat žádné doprovodné programy, pravidelné středeční programy a páteční projekce se do galerie vrátí opět v září.

autor: Ostravská galerie PLATO

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.