> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Letní shakespearovské slavnosti

vloženo: 23.06.2019           komentářů: 0

Letní shakespearovské slavnosti nabídnou 21 představení na hradě

Tři premiéry a celkem 21 představení uvidí diváci na Slezskoostravském hradě na letošních Letních shakespearovských slavnostech.
Letní shakespearovské slavnosti nabídnou 21 představení na hradě


Svátek se na hradě koná od 15. července do 12. srpna. „Město Letní shakespearovské slavnosti dlouhodobě podporuje a zařadilo je mezi nejvýznamnější ostravské kulturní akce. Přeji pořadatelům i divákům hezké počasí,“ řekla náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová.

Jeden ze spoluorganizátorů festivalu Andrej Harmečko připomenul, že diváci uvidí v premiéře Zkrocení zlé ženy, Zimní pohádku a Othella. Zkrocení zlé ženy nastudoval šéf činohry Národního divadla moravskoslezského Vojtěch Štěpánek a do hlavních rolí obsadil Kristýnu Leichtovou a Josefa Kalužu, v dalších rolí se představí herci všech ostravských divadel. „Jsou to lidé, kteří si rozumí a kteří chtějí společně trávit čas. A na představení to bude vidět,“ věří režisér Vojtěch Štěpánek. Zvolil překlad Jiří Josky. „Znal jsem se s dětmi Jiřího Josky a nejdříve jsem četl jeho překlad. Martin Hilský, to je krásná literatura, ale myslím si, že pro jeviště a pro větší dramatičnost se mi zdá být Joskův překlad funkčnější,“ vysvětlil Štěpánek. Navíc zvolil původní verzi s úvodem, který bývá často škrtán. Opilec usne a ve spánku je převlečen, a když se probere, dozví se, že je bohatým lordem, který byl 15 let v komatu. A potulná herecká společnost k potěše svérázného lorda zahraje toto představení.

Další premiérou je Zimní pohádka s Martinem Hofmannem, Michael Isteníkem, Veronikou Arichtevou, Petrou Špalkovou a dalšími. Ostravané uvidí také Othella v podání Prague Shakespeare Company. „Zvolil jsem původní jazyk, který je vhodnější než přizpůsobení do moderní řeči,“ potvrdil režisér Guy Roberts. V představení hraje Jessica Boone, americká herečka, která se objevila v několika zámořských seriálech i ve filmu V utajení, kde si zahrála po boku Orlanda Blooma, Michaela Douglase a Johna Malkoviche. Diváci se nemusejí obávat angličtiny, představení bude doplněno českými titulky.

Ostravany potěší již legendární Komedie omylů s ostravskými herci, Večer tříkrálový a Dobrý konec všechno spraví. Na většinu představení jsou vstupenky ještě k dostání, i když některé termíny jsou již vyprodané. „U prvních dvou termínů Zkrocení zlé ženy, konkrétně 15. a 16. června doporučuji divákům zaparkovat na Černé louce nebo nahoře ve Slezské Ostravě. Na ploše před hradem bude stanové městečko pro Colours of Ostrava a parkoviště u hradu proto nebude v provozu,“ upozornil Andrej Harmečko.
Foto: René Stejskal

autor: Andrea Vojkovská

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.