> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Muzeum Jantarové stezky

vloženo: 22.06.2019           komentářů: 0

Muzeum Jantarové stezky a Hedvábné cesty
na Slezskoostravském hradě

V pátek 28. června 2019 otevírá Slezskoostravský hrad ve spolupráci s týmem Davida Majera unikátní expozici nabízející procházku dějinami Starého světa podél dálkových obchodních cest – Hedvábné cesty od Středomoří až po Čínu a Jantarové stezky od Skandinávie po Jaderské moře, která nás provede téměř 3000 lety světové historie.

Muzeum Jantarové stezky a Hedvábné cesty je první a unikátní muzeumprogramově zaměřené na prezentaci legendárních dálkových obchodních tras. Těšit se můžete na výjimečné, neznámé a dosud nevystavené originální artefakty převážně ze soukromých sbírek, které dokumentují život na dálkových cestách. Ostrava se tak stává dějištěm světových dějin, neboť tyto cesty byly pro Starý svět životně důležité.

Veřejnosti představíme také původní a originální rekonstrukční kresby, atraktivní hmotové modely a virtuální animace. Součástí expozic bude model Slezskoostravského hradu vycházející z jeho podoby v 19.století.

Tematické rozdělení expozic Muzea:

Ostrava na Jantarové stezce v době římské a ve středověku
Křižovatky dálkových cest I – Aquileia
Slezskoostravský hrad a hrady Moravské brány
Počátky Hedvábné cesty (klasické Řecko, Skythové, starověká Čína)
Křižovatky dálkových cest II – Pontská Olbia
Hedvábná cesta (Římská říše a její provincie, mincovní poklady Středního východu, Vikingové, kočovníci eurasijských stepí, Velká čínská zeď ad.)
Křižovatky dálkových cest III – Konstantinopol

V průběhu roku budou probíhat akce pro školy, happeningy pro rodiny s dětmi, přednášky a komentované prohlídky (rezervace pro skupiny nad 15 osob na telefonním čísle: +420 734 679 265).

Více informací na www.slezskoostravskyhrad.cz a na facebooku @slezskoostravskyhrad.
------------------
VSTUPNÉ:
Platí VIP karta 2019
80 Kč Dospělí
50 Kč Děti od 6 let včetně, studenti, senioři nad 63 let včetně, držitelé TP, ZTP a ZTP/P průkazů
200 Kč Rodinné vstupné (2 dospělí + 1až 3 děti)
70 Kč Hromadný vstup nad 15 osob, dospěli
40 Kč Hromadný vstup nad 15 osob, zlevněný
ZDARMA děti do 5 let včetně, doprovod ZTP/P

PROVOZNÍ DOBA: dle aktuální provozní doby Slezskoostravského hradu,
červen, červenec, srpen: 9:00 – 19:00
(neplatí v době konání akcí na Slezskoostravském hradě)


Projekt je realizován za podpory Statutárního města Ostrava a Moravskoslezského kraje.

autor: www.hrad.cerna-louka.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.