> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Bílovec ožije oslavami

vloženo: 20.06.2019           komentářů: 0

V sobotu 22. června město Bílovec ožije oslavami Dne města. Ty se budou konat nejen na náměstí, ale také v knihovně, muzeu, zámku, na nádvoří zámku i v kavárně MonAmi. Do večerních hodin budou moci návštěvníci vystoupat rovněž na věž kostela sv. Mikuláše a rozhlédnout se po okolí z ptačí perspektivy. Hlavní hvězdou bohatého programu bude hitmaker Jaroslav Uhlíř, který od 18 hodin rozezpívá starší i mladší generaci. K významným hostům oslav bude pak patřit i dcera posledního předválečného ředitele firmy Massag Dr. Otty Salchera paní Monika Bancalari, která své dětství prožila právě v Bílovci. Nyní žije ve Vídni.
Dny města jsou tentokrát úzce propojeny nejen se 45. narozeninami dechové kapely Rozmarýnka, která zahájí oslavy již v pátek svým koncertem v kulturním domě v Bílovci, ale i se 100. výročím zdejší knihovny. Ta byla zřízena 25. května 1919 v německé dívčí škole na náměstí. Během 2. světové války byla česká knihovna zcela zničena a první pookupační knihovník, bílovecký pedagog a malíř Emil Přikryl, musel začínat doslova od nuly. V roce 2015 byla knihovna přestěhována z pronájmu v prostorově nevyhovující přístavbě Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci do nově zrekonstruovaného historického objektu na Slezském náměstí. „Málokteré menší město se může pochlubit tak krásnou knihovnou, jakou zde máme. V prostorách domu č. 66, který je jedním z nejstarších v našem městě, je spousta prostoru nejen k vypůjčování knih, ale i k pořádání vzdělávacích akcí,“ navazuje starostka města Renata Mikolašová.
A tak i program Dne města bude zahájen ve 14 hodin stylově, a to slavnostním průvodem všech účinkujících, kteří budou mít s sebou knihu. Tu odloží u kašny na náměstí, kde postupně vznikne z donesených svazků narozeninový dort. „Zapojili jsme do oslav opravdu velmi mnoho subjektů, a tak se lidé budou moci bavit hned na několika místech najednou,“ říká Eva Ševčíková, ředitelka bíloveckého kulturního centra, které se letos poprvé ujalo organizace celé akce. „Na náměstí budou od 14.30 hodin vystupovat děti ze škol a kroužků, od 15 hodin zahraje naše dechová kapela Rozmarýnka, v 16 hodin to rozjede bubenická show Jumping Drums, od 17.15 zazpívá v parku u kostela, kde bude i doprovodný program pro děti, Pěvecký sbor Bílovec, od 18 hodin vystoupí již zmíněný Jaroslav Uhlíř, následovat bude koncert Lucie revival a ve 22 hodin oslavy ukončí poprocková bílovecká skupina Kámo,“ dodává ředitelka.
Od 14 hodin mohou návštěvníci oslav zavítat také do divadelní kavárničky na zámek, kde budou k vidění divadelní obrazy spolku Odřivous a nebude chybět ani oblíbený fotokoutek. Na nádvoří zámku se pak od 15 do 18 hodin budou prezentovat nejrůznější neziskové organizace z Bílovce. V knihovně bude ve 14.30 hodin vernisáž výstavy ke 100. výročí založení knihovny a od 15 hodin workshopy kaligrafického písma pod vedením, či kendama workshop, který představí tradiční japonskou hračku zlepšující soustředění a houževnatost. V muzeu mohou návštěvníci už od 13 hodin vyzkoušet připravené interaktivní úkoly v podkroví a v 15.30 hodin se představí děti ze ZUŠ a DDM se svou divadelní pohádkou Kouzelná lesní studánka. A organizátoři mysleli i na sportovce, kteří se od 15 do 17 hodin mohou účastnit běhu do zámeckých schodů.
„Letos jsme pojali tyto oslavy trochu jinak. Jsme sice malé město, ale máme zde velmi mnoho nejrůznějších kroužků, organizací a zajímavých lidí, a tak jsme se rozhodli dát větší prostor právě jim. Věříme, že každý, kdo sem zavítá, si určitě najde program, který ho zaujme,“ uzavírá povídání starostka Renata Mikolašová.


autor: Hatlapatková Lenka

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.