> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Bílovecká Rozmarýnka slaví 45 let

vloženo: 20.06.2019           komentářů: 0

V pátek 21. června, v předvečer Dne města Bílovce, oslaví bílovecká dechová kapela Rozmarýnka své 45. narozeniny. A jak jinak než koncertem! Ten začíná v 18 hodin v kulturním domě v Bílovci, vstupné je 100 korun a zváni jsou všichni milovníci české dechovky!
Celou slavnostní akcí bude provázet Artur Kubica, moderátor ostravského rozhlasu, který je sám aktivním muzikantem. A nebude chybět ani host, kapela Mistříňanka z Mistřína na Jižní Moravě. „V první polovině koncertu budeme hrát naše oblíbené skladby jako jsou Rozmarýnka Blahoslava Smíšovského, která byla napsána přímo pro naši dechovku, Škoda lásky od Jaromíra Vejvody anebo různé Vackoviny Karla Vacka a další,“ prozrazuje část narozeninového programu Jaroslav Janeček, kapelník Rozmarýnky. Druhá polovina koncertu pak bude patřit Mistříňance. „Věříme, že si naši příznivci oslavy s námi užijí,“ dodává kapelník.
A jak to vše začalo? Před pětačtyřiceti lety se sešlo sedm nadšenců a milovníků české dechovky, kteří začali spolu hrát. Tak vznikla v roce 1974 dechová hudba Rozmarýnka. Dlouhá léta tento orchestr vedl kapelník Zdeněk Lindovský a umělecký vedoucí Rudolf Novák. V současné době orchestr, který má 17 aktivních muzikantů a čtyři zpěváky, koncertuje pod vedením kapelníka Jaroslava Janečka a uměleckého vedoucího Ivo Meleckého. A mimochodem, čtyři ze zakládajících členů ještě stále aktivně vystupují!
„Rozmarýnka se snaží v průběhu celého roku zpestřit život spoluobčanům, a to, jak říznou dechovkou například v masopustním průvodu nebo na Dnech města, tak vánoční hudbou koncem roku. Letos budeme mít dokonce tři vánoční koncerty. Hrajeme ale i na dalších menších i větších akcích v Bílovci, ale i v okolních obcích nebo i vzdálenějších městech jako jsou Havířov, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jeseník nad Odrou apod. Několik let jezdíme hrát také do zahraničí, a to převážně do Německa a Polska. Hráli jsme i ve Slovinsku,“ popisuje aktivity Rozmarýnky její umělecký vedoucí Ivo Melecký s tím, že by nebyl problém jezdit na přehlídky doma i v zahraničí častěji, ale členové dechovky chodí do práce a na tyto akce si musejí vybírat dovolenou, což není vůbec jednoduché. „Navíc nám soubor stárne, potřebovali bychom mladé kolegy, zvlášť bubeníka, ale i další muzikanty se zapálením pro dechovku. Dříve byla v bílovecké ZUŠ dětská dechovka a část těchto dospívajících dětí se k nám připojila. Příkladem jsem já i kapelník Jaroslav Janeček a další naši členové. Už několik let však ZUŠ dechovku nemá. A tak je pro nás složitější najít nové mladé kolegy.“
Koncert oblíbené dechovky bude tentokrát spojen také s tradičním oceněním občanů, kteří určitou měrou přispěli k rozvoji či rozkvětu města Bílovce nebo dosáhli výjimečných výsledků v různých oblastech života. „Nebylo vůbec jednoduché vybrat z toho množství úžasných lidí a kolektivů v Bílovci jen těch pár,“ vysvětluje starostka města Renata Mikolašová s tím, že koncert Rozmarýnky nebyl pro tuto událost vybrán náhodně. „Zastupitelstvo města schválilo udělení ocenění úspěšného kolektivu právě dechovému souboru Rozmarýnka společně se Sportovně střeleckým klubem Bílovec. Ocenění čestný občan města Bílovce předáme MUDr. Aloisi Širůčkovi, který byl dlouholetým zaměstnancem nemocnice, vedl dětské oddělení a později i laboratoře. Osobností města Bílovce se stanou paní Marie Kudělová za celoživotní práci dětské zdravotní sestry v Bílovci a místních částech, péči o maminky a děti v terénu i mimo pracovní dobu, mnohaletou práci v organizacích Český červený kříž, Český zahrádkářský svaz, TJ Sokol Stará Ves, a Tomáš Ocásek za celoživotní reprezentaci města v oblasti fotografie. Úspěšnou občanku Martinu Loskotovou, která již několik let pořádá charitativní akce Sára dětem, jsme ocenili na nedávném rockovém koncertu,“ dodává starostka.
Rozmarýnka se schází pravidelně jedenkrát týdně právě v domě kultury v Bílovci, přes prázdniny mají pouze dva koncerty v srpnu. Na konci léta pravidelně pořádají pro všechny členy opékání selete, letos však výjimečně vyrazí oslavit narozeniny na začátku září do vinného sklípku i se svými partnery, kterým určitě děkují za trpělivost a toleranci, protože akce jsou často na úkor času s rodinou.autor: Hatlapatková Lenka

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.