> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.

Stipendia pro studenty

vloženo: 17.06.2019           komentářů: 0

Město Ostrava podporuje nadané studenty

Již více než 20 let podporuje město ze svého rozpočtu formou stipendií nadané studenty vysokých škol, kteří mají trvalé bydliště v Ostravě. Vysokoškolští studenti a doktorandi se do výběrového řízení na poskytnutí stipendia pro akademický rok 2019/2020 mohou přihlásit do 31. července, kdy končí termín pro podání žádosti. Rozděleno bude 1,775 milionu korun. Stipendistům je věnována také každoroční červnová výstava ve foyer Nové radnice. V té letošní je prezentováno sedm z nich.

Stipendium je určeno vynikajícím studentům vysokých škol s mimořádnými studijními a zároveň vědeckými úspěchy. O stipendium mohou žádat také mimořádně vědecky úspěšní studenti, kteří nedosahují vynikajícího studijního průměru. Žádost může podat student, který k 31. 7. 2019 dosáhne věku maximálně 27 let a má trvalé bydliště na území města Ostravy.

Stipendia budou poskytnuta studentům studujícím technické a přírodovědné studijní programy, společenskovědní studijní a humanitní studijní programy a umělecké studijní programy. V tomto pořadí jsou řazeny podle Strategického plánu rozvoje města.

Výše ročního stipendia je u studentů magisterského a doktorského studia 65 000 korun pro studenta, u doktorského studia 97 500 korun a u studentů v zahraničí 130 000 korun ročně.

"Stipendia jsou velkým motivačním nástrojem pro studenty, nejen ty, kteří studují u nás, ale také v zahraničí. Přímo od nich víme, že jim peníze z rozpočtu města usnadňují studium. Takto jsme již za těch více než dvacet let pomohli téměř třem stovkám studentů a budeme v tom pokračovat i v dalších letech. Je hezké číst mezi těmi, kteří získali stipendium města, jméno klavíristy Tomáše Klementa, lékaře Ondřeje Volného nebo hendikepované sportovkyně a pedagožky Markéty Sidkové. A přibydou k nim další,“ řekla resortní náměstkyně Andrea Hoffmannová.

Stipendistům je věnována také každoroční červnová výstava ve foyer Nové radnice. V té letošní je prezentováno sedm z celkového počtu 21 studentů podpořených z dotačního programu v akademickém roce 2018/2019. Součástí panelů jsou oblíbená ostravská místa jednotlivých stipendistů. Výstavu připravili studenti 3. ročníku Střední umělecké školy Ostrava a k vidění je ve vstupní hale radnice do 28. června.

Několik jmen výrazných stipendistů:
Tomáš Klement – klavírista, pedagog
MUDr. Ondřej Volný – lékař
Markéta Sidková – pedagog
Ing. Daniel Minařík, Ph.D. – en. manažer
Marie Fuxová – houslistka
PhDr. David Kozel, Ph.D. – tajemník OU KHV
Mgr. et Mgr. Kateřina Glumbíková – VŠ pedagog

Stipendium je poskytováno vynikajícím studentům od akademického roku 1996/1997. Do roku 2008 město do něj každoročně investovalo 370 000 korun, posléze se částky postupně zvyšovaly až na rekordních 1,775 milionu korun, které jsou městem rozdělovány od loňského akademického roku.


autor: voj

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.