> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Do práce na kole navzdory počasí

vloženo: 15.06.2019           komentářů: 0

Do práce na kole se jezdilo navzdory nepřízni počasí


Letošní květen patřil devátému ročníku soutěže Do práce na kole. Ta je určená všem cyklistům, běžcům a chodcům, kteří chtějí zlepšit nejen svou kondici, zdraví či náladu, ale také přispět k čistšímu ovzduší nebo celkově příjemnějšímu a bezpečnějšímu městu.

Do akce se zapojilo 1024 ostravských účastníků. Jízdou na kole, chůzí nebo během nasbírali na městské konto téměř 219 tisíc kilometrů.

„Těší mě, že narostl počet účastníků z Ostravy, kteří přispěli na městské konto ještě o desetinu více kilometrů než vloni. A to i přes to, že letošní květen byl studený a deštivý. Zvýšil se také počet zapojených týmů. Aktivní způsob života je blízký stále vyššímu počtu Ostravanů a já věřím, že počet zapojených se v příštím roce ještě zvýší. Letos jich bylo 1024, vloni 667. S takovou bychom se mohli brzy dostat na 1500 účastníků,“ řekla resortní náměstkyně Kateřina Šebestová.

Celkový počet najetých kilometrů byl 218 955,6, což odpovídá úspoře 28,245 tun CO2. Průměrná vzdálenost, kterou každý ze soutěžících ve městě urazil, dosáhla 213,8 kilometru. Nejvýkonnější cyklista ujel 2 523,7 a nejzdatnější cyklistka 2 270,8 kilometru. Také běžci se činili. Větší vzdálenosti mají na svém kontě muži. Ten nejlepší téměř 700 kilometrů, nejpilnější běžkyně zhruba polovinu. Do slosování o ceny za pravidelnost se dostalo 115 týmů (41 %) z celkem 275 sestavených, které zvládly na kole, pěšky nebo během v květnu absolvovat dvě třetiny možných cest do zaměstnání.

Průměrná jízda každého ostravského cyklisty měřila 12,2 kilometru. V této disciplíně skončila Ostrava mezi velkými městy na druhém místě. V počtu soutěžících byla Ostrava čtvrtá po Praze, Brně a Plzni. V ostatních výkonnostních ukazatelích se umístili ostravští zástupci na 3. místech, v počtu ujetých a uběhnutých kilometrů a úspoře CO2.

„Ze srovnání je patrné, že v Praze i Brně je zatím o akci větší zájem. My proto ani na chvíli nepolevíme v budování cyklistické infrastruktury a vytváření podmínek pro další individuální sporty, abychom byli pro Pražáky a Brňáky ještě větší konkurencí,“ dodala náměstkyně Kateřina Šebestová.

Tématem 9. ročníku výzvy Do práce na kole je Homo cykliens. Má asociovat nový přístup k mobilitě ve městě, vznik „nového druhu“ člověka. Ten je podle organizátorů ze spolku Auto*Mat vybaven horským kolem, silničkou, skládačkou, koloběžkou, nebo běžeckou obuví, tedy prostředky, které v městské džungli obstojí lépe, než osobní automobil. Nezáleží, jestli je mladý nebo starý, muž nebo žena.Soutěž Do práce na kole se koná každoročně od 1. do 31. května. Jejím cílem není jen dobrý pocit soutěžících, ale také sběr informací o skutečných trasách, které lidé do práce využívají.

Výzva Do práce (i do školy) na kole je tu pro všechny.


autor: MMO

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.