> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Architektonická soutěž

vloženo: 06.06.2019           komentářů: 0

Architektonická soutěž určí vzhled parkovacího domu

Město Ostrava vyhlašuje další architektonickou soutěž na novostavbu parkovacího domu u krajského úřadu. Záměr na vyhlášení otevřené jednofázové soutěže schválili v úterý 4. června ostravští radní. Parkovací dům bude stát na exponované proluce v sousedství Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v blízkosti Domu kultury města Ostravy. Jeho kapacita má být nejméně 600 parkovacích míst.

Doporučené náklady na realizaci stavby podle soutěžního návrhu včetně navržených úprav okolí jsou 359 milionů korun. Lhůta pro podání návrhů končí 13. září.

„V posledních třech letech se jedná již o šestou architektonickou soutěž, kterou Ostrava vyhlašuje. Poprvé se ale týká parkovacího domu. Příklady ze světa i jiných českých měst ukazují, že i parkovací dům může velmi vkusně dotvořit kus města a o to nám jde, abychom v této exponované lokalitě zabalili potřebu parkování do kvalitní architektury a uvolnili tak veřejný prostor, který by měl mít i jiné funkce, než jen ty dopravní,“ řekla investiční náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

V lokalitě, která je určena k výstavbě nového parkovacího domu, je dlouhodobý nedostatek míst pro stání. Týká se rezidentů, ale také zaměstnanců a návštěvníků řady institucí, které v místě sídlí - Domu kultury města Ostravy, Divadla Petra Bezruče, pracoviště České správy sociálního zabezpečení, Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj i krajského úřadu. V současné době je v tomto prostoru povrchové odstavné parkoviště s dopravním připojením z ulice Na Jízdárně s přibližnou kapacitou 70 stání. Nový parkovací dům by mohl mít až desetinásobnou kapacitu a nabídne tak řešení současného problematického parkování.

„Ulice 28. října je hlavní ostravskou tepnou, dnes spíše dopravní a de facto tvořící bariéru. Plánujeme její revitalizaci na ulici městského charakteru, zlepšíme podmínky pro pěší, cyklisty, zázemí pro cestující MHD, zkvalitníme okolní veřejný prostor. Celou městskou třídu budou do několika let lemovat nové stavby - koncertní sál s rekonstruovaným domem kultury, Černá kostka a parkovací dům. Dotvoříme tak další kus města,“ doplnila náměstkyně Zuzana Bajgarová.

Soutěžní podklady musí obsahovat způsob dopravního napojení parkovacího domu z ulice Na Jízdárně, návrh provozního režimu parkoviště a komerčních prostor v parteru stavby směrem k ulici 28. října, a minimálně 10 míst určených pro nabíjení elektromobilů.

„Nejlepší návrh vybere porota nejpozději na přelomu září a října, a protože se jedná o soutěž o návrh, s vítězem budeme chtít uzavřít smlouvu na realizaci celé projektové dokumentace za maximálně 30 milionů korun,“ doplnila náměstkyně Zuzana Bajgarová.
Porota zasedne v tomto složení:

Řádní členové závislí:

Tomáš Macura - primátor města Ostravy, David Witosz – 1. místostarosta obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, Jaroslav Kania - náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje.

Řádní členové nezávislí:

architekti Tadeáš Goryczka, Pavla Melková, Aleš Student a David Chmelař.

Náhradníci závislí:

náměstci primátora Zuzana Bajgarová a Martin Štěpánek.

Náhradníci nezávislí:

architekti Martin Chválek a Barbara Potysz.

Předpokládané finanční náklady na realizaci této soutěže o návrh, tj. celková částka na ceny a odměny v soutěži, činí 2 miliony korun.


autor: (red)

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

28.06.2019

Nudu zaháněli v obchodě
Nudu zaháněli v obchodě, událost bude šetřit „sociálka“ Tři nezletilí chlapci se vydali 28. května 2019 do prodejny v Ostravě-Zábřehu. Nešli zde však nakupovat, nýbrž dělat nepořádek. Jak později sami přiznali, důvod, proč prodejnu navštívili, byla nuda. Jejich počínáním vznikla škoda na zboží v celkové výši přibližně 350,- Kč. Poškodili deodoranty a rozbalili na prodejně potravinářské zboží.

01.06.2019

Pod vlivem boural
Poškozenou krajnici vozovky a dopravní značení zahlédla hlídka městské policie v sobotu 1. června 2019 po 3. hodině ranní v Ostravě-Slezské Ostravě u jedné ze zastávek městské hromadné dopravy. Od tohoto místa se po vozovce táhla skvrna provozních kapalin, která strážníky dovedla až ke značně poškozenému vozidlu, které v té době přijíždělo k jedné z nedalekých ulic. Ve vozidle se nacházel pouze řidič. Hlídka muže ztotožnila, kdy se ukázalo, že jde o 41letého Asiata.

29.05.2019

Používala velmi hrubých výrazů
Dopoledne 29. května 2019 byla hlídka vyslána na Ostravy-Moravské Ostravy, kde se žena marně domáhala vyplacení sociální podpory. Verbálně na zaměstnankyně úřadu útočila, křičela a zároveň rušila i jednání dalších zaměstnanců. Používala velmi hrubých výrazů, především vůči zaměstnankyni, která agresorce odmítla dávky přiznat z důvodu chybějících dokumentů. Kromě vulgarit také plivala.

25.05.2019

Opilý muž napadl strážníky
Opilá osoba obtěžující okolí. To byl důvod, proč v sobotu 25. května 2019 odpoledne vyjížděla hlídka městské policie do Ostravy-Svinova. Na místě se na chodníku nacházel muž, který byl zjevně pod vlivem návykové látky. Ostatním kolemjdoucím vulgárně nadával a vyhrožoval. Dle oznamovatele se tak dělo již delší dobu. Muž odmítal spolupracovat i se strážníky. Ti mu následně naměřili přes 2,6 ‰ alkoholu v dechu.

20.05.2019

Sprejeři přistiženi při činu
Dne 20. května 2019 chvíli před půlnocí byli spatřeni strážníkem v Ostravě-Porubě v jednom z průchodů dva mladíci, kteří zde pokreslili stěny.Oba muže ve věku 19 let se podařilo dostihnout další hlídkou o několik metrů dál, podle popisu, který jim byl kolegou předán.