> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.

Ostravští vědci chystají speciální

vloženo: 03.06.2019           komentářů: 0

Ostravští vědci chystají speciální web pro blízké pacientů po mrtvici

Fakulta sociálních studií Ostravské univerzity chce unikátním výzkumem pomoci lidem, kteří se starají o blízké po cévní mozkové příhodě. Spolu s dalšími partnery spustí speciální web, který nabídne prostor pro sdílení zkušeností s podobnou situací i péčí o blízké po mrtvici.
Výzkumný tým dlouhodobé péče, který řeší pomoc neformálním pečujícím, funguje v rámci Fakulty sociálních studií Ostravské univerzity zhruba pět let. Nedávno jeho členové využili možnost Technologické agentury ČR a zapojili se do projektu, který propojuje technický a netechnický výzkum. Spolu s ostravskou Vysokou školou báňskou – Technickou Univerzitou, Sdružením pro rehabilitaci osob po cévních mozkových příhodách a Moravskoslezským krajem chtějí přijít s unikátním řešením, které by mohlo pomoci blízkým pacientů po cévních mozkových příhodách neboli neformálním pečujícím.
„Záměrně jsme se zaměřili právě na tuto cílovou skupinu, protože rodin, které řeší mozkové příhody svých blízkých, je podle statistik hodně. V rámci výzkumu chceme zapojit široké spektrum lidí. Ať už naprosté nováčky v péči o blízkého po mozkové příhodě nebo ty, kteří už v tomto ohledu mají zkušenosti,“ říká za výzkumný tým Mgr. Iva Kuzníková, Ph.D. z Fakulty sociálních studií OU.
V současnosti tak zástupci vědeckého týmu hledají pečující o pacienty po mrtvici, kteří mají s podobnou situací zkušenost a chtějí se zapojit do výzkumu. „Blízcí pacientů po mrtvici nejsou v žádné databázi, je to tak celkem detektivní práce. Doufáme, že nám ochotné lidi pro náš výzkum pomohou najít různé subjekty – ať už praktičtí lékaři nebo zařízení odlehčovacích a jiných služeb. Počítáme, že s nimi pak budeme pracovat přímo u nich doma nebo v terénu, a zároveň jim při té příležitosti poskytneme rovnou i chybějící informace,“ popisuje doc. Mgr. Lenka Krhutová, Ph.D. z Fakulty sociálních studií OU.
Hlavním cílem výzkumného týmu je nabídnout neformálním pečujícím informační kanál, který jim pomůže lépe se vyrovnat s nastalou situací. Jedním z výstupů experimentálního výzkumu, který v sociální sféře nemá příliš obdoby, bude speciální web.
„Nepůjde o klasický web s kontakty nebo zdravotnickými informacemi. Informatici Vysoké školy báňské vytvoří software, který bude pracovat s tím, co lidé napíší. Prioritou pro nás je, aby reagoval na konkrétní potřeby každého neformálního pečujícího. Měl by tedy umožnit jakýsi flexibilní dialog i propojení všech v podobné situaci, kteří o to budou mít zájem. Web mohou využít také zástupci samosprávy,“ dodává doc. Mgr. Lenka Krhutová, Ph.D. Jak prozrazuje chystaný název CMP rádce – nejen pro cévní mozkové příběhy, web zároveň nabídne i zkušenosti lidí s podobným osudem. Letos se výzkumný tým zaměří hlavně na vytváření sítě neformálních pečujících, v příštím roce pak budou informatici pracovat na speciálním softwaru pro web, výzkum chce tým zakončit v roce 2021.
Speciální software, který umožní v rámci webu větší interaktivitu s cílovou skupinou, nabídne poté výzkumný tým zdarma hlavnímu partnerovi projektu – Sdružení pro rehabilitaci osob po cévních mozkových příhodách. Po úpravě vstupních dat i změně cílové skupiny může být v budoucnu navíc využitelný nejen pro neformální pečující o blízké po mrtvici. Všichni zájemci kromě toho budou mít k dispozici také výzkumnou zprávu, která popíše nejen povedené postupy, ale i možné slepé uličky výzkumu.

autor: Stanislav Janalík

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

28.06.2019

Nudu zaháněli v obchodě
Nudu zaháněli v obchodě, událost bude šetřit „sociálka“ Tři nezletilí chlapci se vydali 28. května 2019 do prodejny v Ostravě-Zábřehu. Nešli zde však nakupovat, nýbrž dělat nepořádek. Jak později sami přiznali, důvod, proč prodejnu navštívili, byla nuda. Jejich počínáním vznikla škoda na zboží v celkové výši přibližně 350,- Kč. Poškodili deodoranty a rozbalili na prodejně potravinářské zboží.

01.06.2019

Pod vlivem boural
Poškozenou krajnici vozovky a dopravní značení zahlédla hlídka městské policie v sobotu 1. června 2019 po 3. hodině ranní v Ostravě-Slezské Ostravě u jedné ze zastávek městské hromadné dopravy. Od tohoto místa se po vozovce táhla skvrna provozních kapalin, která strážníky dovedla až ke značně poškozenému vozidlu, které v té době přijíždělo k jedné z nedalekých ulic. Ve vozidle se nacházel pouze řidič. Hlídka muže ztotožnila, kdy se ukázalo, že jde o 41letého Asiata.

29.05.2019

Používala velmi hrubých výrazů
Dopoledne 29. května 2019 byla hlídka vyslána na Ostravy-Moravské Ostravy, kde se žena marně domáhala vyplacení sociální podpory. Verbálně na zaměstnankyně úřadu útočila, křičela a zároveň rušila i jednání dalších zaměstnanců. Používala velmi hrubých výrazů, především vůči zaměstnankyni, která agresorce odmítla dávky přiznat z důvodu chybějících dokumentů. Kromě vulgarit také plivala.

25.05.2019

Opilý muž napadl strážníky
Opilá osoba obtěžující okolí. To byl důvod, proč v sobotu 25. května 2019 odpoledne vyjížděla hlídka městské policie do Ostravy-Svinova. Na místě se na chodníku nacházel muž, který byl zjevně pod vlivem návykové látky. Ostatním kolemjdoucím vulgárně nadával a vyhrožoval. Dle oznamovatele se tak dělo již delší dobu. Muž odmítal spolupracovat i se strážníky. Ti mu následně naměřili přes 2,6 ‰ alkoholu v dechu.

20.05.2019

Sprejeři přistiženi při činu
Dne 20. května 2019 chvíli před půlnocí byli spatřeni strážníkem v Ostravě-Porubě v jednom z průchodů dva mladíci, kteří zde pokreslili stěny.Oba muže ve věku 19 let se podařilo dostihnout další hlídkou o několik metrů dál, podle popisu, který jim byl kolegou předán.