> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Janáčkův festival začal velkolepě

vloženo: 30.05.2019           komentářů: 0

Mezinárodní festival Leoše Janáčka zahájila Janáčkova Sinfonietta, kterou se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu nastudoval estonský dirigent Kristjan Järvi.

Dirigent Kristjan Järvi se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu zahájil letošní mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka. Foto: Jiří Zerzoň

Letošní druhý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka, který vznikl spojením festivalů Janáčům máj a Janáčkovy Hukvaldy, odstartoval primátor Ostravy Tomáš Macura, který považuje spojení dvou festivalů za správný krok. „Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka má ambici zařadit se mezi nejlepší hudební festivaly v České republice,“ uvedl primátor. Město Ostrava také festival finančně podporuje šestimilionovou částkou ze svého rozpočtu.

Kromě úvodní Janáčkovy Sinfonietty zazněl na koncertu Koncert pro klavír a orchestr č. 1, který zahrál český klavírista Jan Bartoš, a na závěr Rachmaninovy Symfonické tance op. 45. Interpreti si vysloužili dlouhé ovace.

Úterý 28. května bylo skutečným festivalovým dnem. První akcí Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka byla dopolední beseda s estonským dirigentem žijícím v USA Kristjanem Järvim v Centru PANT. Järvi hovořil především o svém vztahu k Janáčkově hudbě.

V 15 hodin zahájili fotograf Martin Straka a ředitel festivalu Jaromír Javůrek výstavu snímků, které pořídil Martin Straka v průběhu loňského festivalu. „Fotím motorismus a umění a v obou případech má člověk velkou zodpovědnost. Na závodních okruzích musím dávat pozor, abych se nepřipletl jedoucímu auto do cesty, u focení hudebního festivalu je to podobné. Mám tam obrovskou volnost, důvěru, mohu se pohybovat v zákulisí, ale nesmím do něčeho vrazit či narušit koncert,“ řekl Martin Straka. Výstava trvá do 1. července.

autor: www.mhflj.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.