> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Janáčkův festival začal velkolepě

vloženo: 30.05.2019           komentářů: 0

Mezinárodní festival Leoše Janáčka zahájila Janáčkova Sinfonietta, kterou se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu nastudoval estonský dirigent Kristjan Järvi.

Dirigent Kristjan Järvi se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu zahájil letošní mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka. Foto: Jiří Zerzoň

Letošní druhý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka, který vznikl spojením festivalů Janáčům máj a Janáčkovy Hukvaldy, odstartoval primátor Ostravy Tomáš Macura, který považuje spojení dvou festivalů za správný krok. „Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka má ambici zařadit se mezi nejlepší hudební festivaly v České republice,“ uvedl primátor. Město Ostrava také festival finančně podporuje šestimilionovou částkou ze svého rozpočtu.

Kromě úvodní Janáčkovy Sinfonietty zazněl na koncertu Koncert pro klavír a orchestr č. 1, který zahrál český klavírista Jan Bartoš, a na závěr Rachmaninovy Symfonické tance op. 45. Interpreti si vysloužili dlouhé ovace.

Úterý 28. května bylo skutečným festivalovým dnem. První akcí Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka byla dopolední beseda s estonským dirigentem žijícím v USA Kristjanem Järvim v Centru PANT. Järvi hovořil především o svém vztahu k Janáčkově hudbě.

V 15 hodin zahájili fotograf Martin Straka a ředitel festivalu Jaromír Javůrek výstavu snímků, které pořídil Martin Straka v průběhu loňského festivalu. „Fotím motorismus a umění a v obou případech má člověk velkou zodpovědnost. Na závodních okruzích musím dávat pozor, abych se nepřipletl jedoucímu auto do cesty, u focení hudebního festivalu je to podobné. Mám tam obrovskou volnost, důvěru, mohu se pohybovat v zákulisí, ale nesmím do něčeho vrazit či narušit koncert,“ řekl Martin Straka. Výstava trvá do 1. července.

autor: www.mhflj.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

28.06.2019

Nudu zaháněli v obchodě
Nudu zaháněli v obchodě, událost bude šetřit „sociálka“ Tři nezletilí chlapci se vydali 28. května 2019 do prodejny v Ostravě-Zábřehu. Nešli zde však nakupovat, nýbrž dělat nepořádek. Jak později sami přiznali, důvod, proč prodejnu navštívili, byla nuda. Jejich počínáním vznikla škoda na zboží v celkové výši přibližně 350,- Kč. Poškodili deodoranty a rozbalili na prodejně potravinářské zboží.

01.06.2019

Pod vlivem boural
Poškozenou krajnici vozovky a dopravní značení zahlédla hlídka městské policie v sobotu 1. června 2019 po 3. hodině ranní v Ostravě-Slezské Ostravě u jedné ze zastávek městské hromadné dopravy. Od tohoto místa se po vozovce táhla skvrna provozních kapalin, která strážníky dovedla až ke značně poškozenému vozidlu, které v té době přijíždělo k jedné z nedalekých ulic. Ve vozidle se nacházel pouze řidič. Hlídka muže ztotožnila, kdy se ukázalo, že jde o 41letého Asiata.

29.05.2019

Používala velmi hrubých výrazů
Dopoledne 29. května 2019 byla hlídka vyslána na Ostravy-Moravské Ostravy, kde se žena marně domáhala vyplacení sociální podpory. Verbálně na zaměstnankyně úřadu útočila, křičela a zároveň rušila i jednání dalších zaměstnanců. Používala velmi hrubých výrazů, především vůči zaměstnankyni, která agresorce odmítla dávky přiznat z důvodu chybějících dokumentů. Kromě vulgarit také plivala.

25.05.2019

Opilý muž napadl strážníky
Opilá osoba obtěžující okolí. To byl důvod, proč v sobotu 25. května 2019 odpoledne vyjížděla hlídka městské policie do Ostravy-Svinova. Na místě se na chodníku nacházel muž, který byl zjevně pod vlivem návykové látky. Ostatním kolemjdoucím vulgárně nadával a vyhrožoval. Dle oznamovatele se tak dělo již delší dobu. Muž odmítal spolupracovat i se strážníky. Ti mu následně naměřili přes 2,6 ‰ alkoholu v dechu.

20.05.2019

Sprejeři přistiženi při činu
Dne 20. května 2019 chvíli před půlnocí byli spatřeni strážníkem v Ostravě-Porubě v jednom z průchodů dva mladíci, kteří zde pokreslili stěny.Oba muže ve věku 19 let se podařilo dostihnout další hlídkou o několik metrů dál, podle popisu, který jim byl kolegou předán.