> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Konec hazardu

vloženo: 24.05.2019           komentářů: 0

Město výrazně omezí hazard, povolí jen živé hry v kasinech

Na celém území města Ostravy budou zakázány výherní automaty. Město povolí jen živé hry – ruletu a karetní hry v kasinech.

Ostrava přistoupila k další regulaci hazardu od 1. července letošního roku. Dosud na území města platí obecně závazná vyhláška o loteriích z ledna 2017. Za 29 měsíců od jejího spuštění se podařilo snížit počet automatů a „výherních“ hracích přístrojů o dvě třetiny -z celkového počtu 3102 zařízení z roku 2015 na aktuálních 704 přístrojů.

Letos od července budou na území města povoleny pouze živé hry - ruleta a karetní hry v kasinech. Provoz automatů bude postupně ukončen podle termínů schválených ministerstvem financí nebo obecním úřadem, který povolení k umístění hazardní hry vydal podle nového zákona. Dosud je na území města 42 míst, kde mohou být automaty podle platné vyhlášky provozovány.

„Po částečné regulaci, která začala platit na začátku roku 2017, přistoupíme k úplnému zákazu provozu automatů, a to na území celého města. Vyhláška, kterou zastupitelé schválili před čtyřmi lety v říjnu, byla připravena na základě vyjádření jednotlivých obvodů a v rámci města se velmi lišila. Od úplného zákazu, přes povolení kasin až po schválené výherní hrací přístroje. Teď budou podmínky jednotné pro celé město. Provoz všech přístrojů na celém území Ostravy bude ukončen nejpozději do tří let,“ řekl k tématu náměstek primátora pro finance a rozpočet Martin Štěpánek.

Jen v Ostravě hráči v roce 2017 pozbyli téměř miliardu korun, průměrná měsíční prohra na jednu osobu činila 46 tisíc korun na jednom automatu. Ze zpráv Národního monitorovacího střediska vyplývá, že více než polovina patologických hráčů pochází z největších měst v České republice. U dvou třetin hráčů je hlavní hazardní hrou, vedoucí k patologickému hráčství právě hra na automatech v kamenných hernách, kvůli snadné dostupnosti a vidině vysokých výher. Počet zadlužených hráčů v roce 2017 byl 89 %. V Ostravě se týkala exekuce celkem 14,38 % osob. Podíl závislých osob v exekuci na území celé republiky přitom ve stejném období činil v průměru pouze 9,7 %.

„Jsme si vědomi toho, že rodiny jsou rušením heren lépe chráněny před patologickými jevy a zatímco jim vloni zůstalo v domácích pokladnách o stovky milionů korun více, od poloviny letošního roku to bude postupně ještě lepší. Zákaz provozování automatů povede také k poklesu míry zadluženosti na území města. Jsem přesvědčen o tom, že se zvýší životní úroveň obyvatel města v kategorii s měsíčním příjmem od 13 do 18 tisíc, která patří k nejohroženějším skupinám v oblasti patologického hráčství,“ doplnil náměstek primátora Martin Štěpánek.

„Podle průzkumů připadá v České republice 5,4 automatu na 1000 obyvatel. V Ostravě jsou to v současné době 3 automaty na 1000 obyvatel. Jejich počet se postupně snižuje, zatím ale nekončíme. Počet přístrojů se do konce letošního roku sníží o další třetinu a do tří let automaty v Ostravě spočítáme na prstech ruky,“ dodává náměstek primátora Martin Štěpánek.

V roce 2015 existovalo v Ostravě 3102 výherních automatů, v roce 2018 jich bylo již jen 864 a ke konci letošního rok bude v Ostravě 864 výherních automatů. Do roku 2022 by neměl být v provozu ani jeden.

Hazard má devastující dopad na rodiny. V závislosti na hře si gambleři peníze obstarávají závažnými trestnými činy. Čím dál častěji se setkáváme se závislostí na hazardu i u malých dětí, které jsou navíc ohroženy alkoholem a drogami. Se závislými klienty na hře pracují v Ostravě čtyři nestátní neziskové organizace a zdravotnická zařízení.


autor: voj

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

28.06.2019

Nudu zaháněli v obchodě
Nudu zaháněli v obchodě, událost bude šetřit „sociálka“ Tři nezletilí chlapci se vydali 28. května 2019 do prodejny v Ostravě-Zábřehu. Nešli zde však nakupovat, nýbrž dělat nepořádek. Jak později sami přiznali, důvod, proč prodejnu navštívili, byla nuda. Jejich počínáním vznikla škoda na zboží v celkové výši přibližně 350,- Kč. Poškodili deodoranty a rozbalili na prodejně potravinářské zboží.

01.06.2019

Pod vlivem boural
Poškozenou krajnici vozovky a dopravní značení zahlédla hlídka městské policie v sobotu 1. června 2019 po 3. hodině ranní v Ostravě-Slezské Ostravě u jedné ze zastávek městské hromadné dopravy. Od tohoto místa se po vozovce táhla skvrna provozních kapalin, která strážníky dovedla až ke značně poškozenému vozidlu, které v té době přijíždělo k jedné z nedalekých ulic. Ve vozidle se nacházel pouze řidič. Hlídka muže ztotožnila, kdy se ukázalo, že jde o 41letého Asiata.

29.05.2019

Používala velmi hrubých výrazů
Dopoledne 29. května 2019 byla hlídka vyslána na Ostravy-Moravské Ostravy, kde se žena marně domáhala vyplacení sociální podpory. Verbálně na zaměstnankyně úřadu útočila, křičela a zároveň rušila i jednání dalších zaměstnanců. Používala velmi hrubých výrazů, především vůči zaměstnankyni, která agresorce odmítla dávky přiznat z důvodu chybějících dokumentů. Kromě vulgarit také plivala.

25.05.2019

Opilý muž napadl strážníky
Opilá osoba obtěžující okolí. To byl důvod, proč v sobotu 25. května 2019 odpoledne vyjížděla hlídka městské policie do Ostravy-Svinova. Na místě se na chodníku nacházel muž, který byl zjevně pod vlivem návykové látky. Ostatním kolemjdoucím vulgárně nadával a vyhrožoval. Dle oznamovatele se tak dělo již delší dobu. Muž odmítal spolupracovat i se strážníky. Ti mu následně naměřili přes 2,6 ‰ alkoholu v dechu.

20.05.2019

Sprejeři přistiženi při činu
Dne 20. května 2019 chvíli před půlnocí byli spatřeni strážníkem v Ostravě-Porubě v jednom z průchodů dva mladíci, kteří zde pokreslili stěny.Oba muže ve věku 19 let se podařilo dostihnout další hlídkou o několik metrů dál, podle popisu, který jim byl kolegou předán.