> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Noc kostelů v Bílovci

vloženo: 22.05.2019           komentářů: 0

Bílovecké muzeum, kostel i zámek se v pátek 24. května večer zdarma otevřou široké veřejnosti a umožní návštěvníkům prožít nevšední zážitek. Připojí se tak již popáté k jubilejnímu XV. ročníku Festivalu muzejních nocí pořádaného Asociací muzeí a galerií ČR, jehož se letos zúčastní přes 1600 kostelů a modliteben!

„Římskokatolická farnost Bílovec zpřístupní od 19 do 22 hodin Kostel svatého Mikuláše pro ztišení a modlitbu. Lidé sem mohou zavítat, zapálit svíce a napsat osobní prosby. Od 19.30 hodin zpříjemní noční atmosféru kostela varhanní doprovod umělkyně Magdalény Kreis a od 20.30 hodin zpěv sboru Scholy Bílovec. Neobvyklým zážitkem bude také výstup na ochoz věže kostela s vyhlídkou na večerní Bílovec,“ láká k noční návštěvě kostela, který neodmyslitelně souvisí se založením města Bílovce kolem roku 1323, starostka Renata Mikolašová.

Nevšední zážitky však čekají na účastníky Noci kostelů také v bíloveckém muzeu. „Děti se u nás mohou zapojit do napínavé noční detektivní hry a dospělí se v atmosféře svíčkami osvětleného muzea dozvědí spoustu zajímavých informací, které jsme pro ně připravili. Muzeum bude zdarma zpřístupněno tento den od 19 do 22 hodin,“ doplňuje
Eva Ševčíková, ředitelka kulturního centra Bílovec s tím, že komentované noční prohlídky jsou připraveny také v bíloveckém zámku Sedlnitzkých z Choltitz.


Noc kostelů je večerem, který otevírá vzácná posvátná místa po celé zemi. A jelikož je spojen především s vírou, hledají pořadatelé každoročně motto, které by tuto nevšední noc provázelo. Letos je motto „Dáte se do zpěvu jako v noci, kdy se zasvěcuje svátek“ spojeno s citací z biblické knihy proroka Izaiáše. Celý verš zní: „Dáte se do zpěvu jako v noci, kdy se zasvěcuje svátek, srdce se naplní radostí jako tomu, kdo jde za zvuku píšťal, aby vstoupil na Hospodinovu horu, ke Skále Izraele.“ (Iz 30,29 Český ekumenický překlad). Smysl motta přibližuje za pořadatele Michal Němeček: „Autor biblického textu povzbuzuje ty, kteří uprostřed všemožného soužení, které přichází z mnoha stran, jdou s Bohem. Oni zakusí radost a Boží ochranu.“

****
Kostel sv. Mikuláše v Bílovci
Původní kostel byl kamenný, s jednou plochostropou lodí a presbytářem zaklenutým křížovou klenbou. Postupně byl rozšířen o dvě boční kaple, čímž dostal půdorys tvar kříže a v 16. století byla jeho hlavní loď změněna na trojlodí a na západní straně kostela postavena věž, která byla v letech 1614–1615 přestavěna do dnešní podoby. K významným úpravám došlo pak v roce 1771, kdy z důvodu umístění nového oltáře došlo k stržení původní gotické křížové klenby v presbytáři, která byla nahrazena novou barokní klenbou, jenž si návštěvníci mohou prohlédnout dodnes.autor: Lenka Hatlapatková

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

28.06.2019

Nudu zaháněli v obchodě
Nudu zaháněli v obchodě, událost bude šetřit „sociálka“ Tři nezletilí chlapci se vydali 28. května 2019 do prodejny v Ostravě-Zábřehu. Nešli zde však nakupovat, nýbrž dělat nepořádek. Jak později sami přiznali, důvod, proč prodejnu navštívili, byla nuda. Jejich počínáním vznikla škoda na zboží v celkové výši přibližně 350,- Kč. Poškodili deodoranty a rozbalili na prodejně potravinářské zboží.

01.06.2019

Pod vlivem boural
Poškozenou krajnici vozovky a dopravní značení zahlédla hlídka městské policie v sobotu 1. června 2019 po 3. hodině ranní v Ostravě-Slezské Ostravě u jedné ze zastávek městské hromadné dopravy. Od tohoto místa se po vozovce táhla skvrna provozních kapalin, která strážníky dovedla až ke značně poškozenému vozidlu, které v té době přijíždělo k jedné z nedalekých ulic. Ve vozidle se nacházel pouze řidič. Hlídka muže ztotožnila, kdy se ukázalo, že jde o 41letého Asiata.

29.05.2019

Používala velmi hrubých výrazů
Dopoledne 29. května 2019 byla hlídka vyslána na Ostravy-Moravské Ostravy, kde se žena marně domáhala vyplacení sociální podpory. Verbálně na zaměstnankyně úřadu útočila, křičela a zároveň rušila i jednání dalších zaměstnanců. Používala velmi hrubých výrazů, především vůči zaměstnankyni, která agresorce odmítla dávky přiznat z důvodu chybějících dokumentů. Kromě vulgarit také plivala.

25.05.2019

Opilý muž napadl strážníky
Opilá osoba obtěžující okolí. To byl důvod, proč v sobotu 25. května 2019 odpoledne vyjížděla hlídka městské policie do Ostravy-Svinova. Na místě se na chodníku nacházel muž, který byl zjevně pod vlivem návykové látky. Ostatním kolemjdoucím vulgárně nadával a vyhrožoval. Dle oznamovatele se tak dělo již delší dobu. Muž odmítal spolupracovat i se strážníky. Ti mu následně naměřili přes 2,6 ‰ alkoholu v dechu.

20.05.2019

Sprejeři přistiženi při činu
Dne 20. května 2019 chvíli před půlnocí byli spatřeni strážníkem v Ostravě-Porubě v jednom z průchodů dva mladíci, kteří zde pokreslili stěny.Oba muže ve věku 19 let se podařilo dostihnout další hlídkou o několik metrů dál, podle popisu, který jim byl kolegou předán.