> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Dětský sbor Ko-Ko v Praze

vloženo: 13.05.2019           komentářů: 0

Ostravský pěvecký sbor Ko-Ko uctil v centru Prahy padlé za druhé světové války

Dětský pěvecký sbor Ko-Ko vyrazil 8. května 2018 do centra Prahy oslavit výročí konce druhé světové války v Evropě. Na jednom pódiu vystoupil společně se Starší sborem dívek Sluneční vítr z ruského Uljanovska Písně spojily obyvatele Prahy různých národnosti, aby společně uctili památku padlých při osvobozování naší země.

Dětský pěvecký sbor Ko-Ko své vystoupení zahájil písní "Haló, tady Ostrava!" ostravského skladatele Dobroslava Lidmily a poté zazpíval posluchačům písně lidové (české, slovenské i ruskou), umělé z pera soudobých českých autorů i populární melodie známé například z filmového plátna. Ruský sbor přidal ruské lidové písně a písně z doby druhé světové války.

Koncert dětských sborů proběhl pod patronátem prezidenta Miloše Zemana, ruského velvyslance v Česku Alexandra Zmejevského, hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka a starosty města Ostrava-Jih Martina Bednáře. Hlavním partnerem koncertu bylo Oddělení vnějších vztahů moskevské vlády.

Koncert byl zakončen společnou písní Ať je mír, ať je všude. Tuto píseň znalo po válce snad každé dítě a její popularitu potvrdilo i publikum, které se přidávalo ke společnému zpěvu obou sborů v ruštině i v češtině.

O den později, 9. května, se ostravské děti zúčastnily slavnostního ceremoniálu položení květin k památníkům rudoarmějců a československých hrdinů, kteří padli při osvobozování Československa od fašistů.

Děti z obou sborů čekal v průběhu pobytu v Praze také další program - vyrazily na prohlídku města, projely se na parníku po Vltavě a navštívily pražskou zoologickou zahradu.

„Naši zpěváci si celou akci neskutečně užili. S dětmi z ruského sboru si v mžiku padli do oka a veškeré zážitky, které nám byly připraveny, dělaly všem o to větší radost. Musíme moc pochválit organizátory akce a také pana zvukaře, který měl pro sborové zpívání cit a koncert obou sborů precizně podpořil svým umem. Za nás dospělé musím říct, že jsme již dlouho neabsolvovali tak příjemný čas organizovaný někým jiným než námi. S ruským sborem jsme již teď domluveni na další spolupráci a těšíme se, až za námi do Ostravy přijedou. Věříme, že se třeba za pár let na oslavy Dne vítězství opět podíváme,“ řekla sbormistryně Lenka Velikovská.

Sponzory akce byly: Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom, Cerva Group, Bioster, Vítkovice Steel, Kompot, Medovnik, Freja, Fromin, Středočeská ovocnářská unie, SVNR.CZ, Sady Tuchoraz.

Hlavním organizátorem byla občanská společnost Za evropskou multikulturní společnost.

autor: Zuzana Sommerová

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.