> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.

Veřejný prostor města

vloženo: 09.05.2019           komentářů: 0

Veřejný prostor oživí nové umělecké dílo

Veřejný prostor města v průběhu letošního roku zkrášlí další nové instalace. Dokončeno bude 10 projektů podpořených z výzvy dotačního programu fajnOVY prostor, vyhlášené v květnu 2018. Patří k nim také projekt Náměstí na Hlubině, jehož součástí je sochařská kašna Duch Hlubiny. V úterý 7. května do ní bude nainstalována již třetí socha. Dotační program, který cílí na proměnu ulic, náměstí, parků a dalších veřejných míst podle vlastních nápadů veřejnosti město vyhlásilo letos již potřetí, pokaždé na něj vyčlenilo 5 milionů korun.

„Z dotačních peněz podporujeme takové aktivity, které oživují veřejný prostor ve městě. Zájemci o dotace mají v žádostech zahrnuta také umělecká díla. Jsem ráda, že z programu byla podpořena i plastika výborné ostravské sochařky Šárky Mikeskové. Zajímavý je také způsob jejího odhalení, jakožto již třetí sochy v pořadí umístěné do kašny na Hlubině,“ řekla resortní náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Uvedení sochy do života proběhlo netradiční formou, nebyla odhalena, ale byla ponořena pod vodní hladinu.

Dalším krokem při realizaci celkového projektu náměstí, který byl podpořen z druhé výzvy dotačního programu fajnOVY prostor, bude vymezení plochy, kde se nesmí parkovat. Z části prostoru, mezi kašnou Duch Hlubiny a pláží Provozu Hlubina, vznikne příjemné místo k posezení a trávení volného času. Strusková plocha bude zjemněna násypem jemného štěrku a výseč mezi kašnou a pláží odliší od okolních parkovacích ploch nástřik zelené barvy. Území bude vybaveno novým mobiliářem - dvaceti lavičkami, odpadkovými koši a originálním posezením z pneumatik.

Kruh trávníku kolem kašny, trojici platanů a zeleň vysazenou na terase kavárny Maryčka doplní zelený ostrov - ekologický prostorový záhon pro jednoletky i trvalky a dále nové keře v severní části písečné pláže Provozu Hlubina.

Zásadnější stavební úprava vstupního prostoru Hlubiny proběhne až po rekonstrukci budovy Nových koupelen. Upravené náměstí za peníze z výzvy fajnOVY prostor bude svému účelu sloužit minimálně dalších pět let.

Třetí výzvu dotačního programu schválili ostravští zastupitelé letos v dubnu. Žádosti na finanční prostředky pro další estetizaci veřejného prostoru budou přijímány od 13. května do 15. srpna. Termín realizace u projektů, kterým bude schválena finanční podpora, je od února do listopadu 2020. Celkem bylo z peněz dvou výzev tohoto dotačního programu podpořeno již 23 projektových záměrů v celkové výši 7 milionů korun.

autor: Andrea Vojkovská

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.