> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.

Veřejný prostor města

vloženo: 09.05.2019           komentářů: 0

Veřejný prostor oživí nové umělecké dílo

Veřejný prostor města v průběhu letošního roku zkrášlí další nové instalace. Dokončeno bude 10 projektů podpořených z výzvy dotačního programu fajnOVY prostor, vyhlášené v květnu 2018. Patří k nim také projekt Náměstí na Hlubině, jehož součástí je sochařská kašna Duch Hlubiny. V úterý 7. května do ní bude nainstalována již třetí socha. Dotační program, který cílí na proměnu ulic, náměstí, parků a dalších veřejných míst podle vlastních nápadů veřejnosti město vyhlásilo letos již potřetí, pokaždé na něj vyčlenilo 5 milionů korun.

„Z dotačních peněz podporujeme takové aktivity, které oživují veřejný prostor ve městě. Zájemci o dotace mají v žádostech zahrnuta také umělecká díla. Jsem ráda, že z programu byla podpořena i plastika výborné ostravské sochařky Šárky Mikeskové. Zajímavý je také způsob jejího odhalení, jakožto již třetí sochy v pořadí umístěné do kašny na Hlubině,“ řekla resortní náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Uvedení sochy do života proběhlo netradiční formou, nebyla odhalena, ale byla ponořena pod vodní hladinu.

Dalším krokem při realizaci celkového projektu náměstí, který byl podpořen z druhé výzvy dotačního programu fajnOVY prostor, bude vymezení plochy, kde se nesmí parkovat. Z části prostoru, mezi kašnou Duch Hlubiny a pláží Provozu Hlubina, vznikne příjemné místo k posezení a trávení volného času. Strusková plocha bude zjemněna násypem jemného štěrku a výseč mezi kašnou a pláží odliší od okolních parkovacích ploch nástřik zelené barvy. Území bude vybaveno novým mobiliářem - dvaceti lavičkami, odpadkovými koši a originálním posezením z pneumatik.

Kruh trávníku kolem kašny, trojici platanů a zeleň vysazenou na terase kavárny Maryčka doplní zelený ostrov - ekologický prostorový záhon pro jednoletky i trvalky a dále nové keře v severní části písečné pláže Provozu Hlubina.

Zásadnější stavební úprava vstupního prostoru Hlubiny proběhne až po rekonstrukci budovy Nových koupelen. Upravené náměstí za peníze z výzvy fajnOVY prostor bude svému účelu sloužit minimálně dalších pět let.

Třetí výzvu dotačního programu schválili ostravští zastupitelé letos v dubnu. Žádosti na finanční prostředky pro další estetizaci veřejného prostoru budou přijímány od 13. května do 15. srpna. Termín realizace u projektů, kterým bude schválena finanční podpora, je od února do listopadu 2020. Celkem bylo z peněz dvou výzev tohoto dotačního programu podpořeno již 23 projektových záměrů v celkové výši 7 milionů korun.

autor: Andrea Vojkovská

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

28.06.2019

Nudu zaháněli v obchodě
Nudu zaháněli v obchodě, událost bude šetřit „sociálka“ Tři nezletilí chlapci se vydali 28. května 2019 do prodejny v Ostravě-Zábřehu. Nešli zde však nakupovat, nýbrž dělat nepořádek. Jak později sami přiznali, důvod, proč prodejnu navštívili, byla nuda. Jejich počínáním vznikla škoda na zboží v celkové výši přibližně 350,- Kč. Poškodili deodoranty a rozbalili na prodejně potravinářské zboží.

01.06.2019

Pod vlivem boural
Poškozenou krajnici vozovky a dopravní značení zahlédla hlídka městské policie v sobotu 1. června 2019 po 3. hodině ranní v Ostravě-Slezské Ostravě u jedné ze zastávek městské hromadné dopravy. Od tohoto místa se po vozovce táhla skvrna provozních kapalin, která strážníky dovedla až ke značně poškozenému vozidlu, které v té době přijíždělo k jedné z nedalekých ulic. Ve vozidle se nacházel pouze řidič. Hlídka muže ztotožnila, kdy se ukázalo, že jde o 41letého Asiata.

29.05.2019

Používala velmi hrubých výrazů
Dopoledne 29. května 2019 byla hlídka vyslána na Ostravy-Moravské Ostravy, kde se žena marně domáhala vyplacení sociální podpory. Verbálně na zaměstnankyně úřadu útočila, křičela a zároveň rušila i jednání dalších zaměstnanců. Používala velmi hrubých výrazů, především vůči zaměstnankyni, která agresorce odmítla dávky přiznat z důvodu chybějících dokumentů. Kromě vulgarit také plivala.

25.05.2019

Opilý muž napadl strážníky
Opilá osoba obtěžující okolí. To byl důvod, proč v sobotu 25. května 2019 odpoledne vyjížděla hlídka městské policie do Ostravy-Svinova. Na místě se na chodníku nacházel muž, který byl zjevně pod vlivem návykové látky. Ostatním kolemjdoucím vulgárně nadával a vyhrožoval. Dle oznamovatele se tak dělo již delší dobu. Muž odmítal spolupracovat i se strážníky. Ti mu následně naměřili přes 2,6 ‰ alkoholu v dechu.

20.05.2019

Sprejeři přistiženi při činu
Dne 20. května 2019 chvíli před půlnocí byli spatřeni strážníkem v Ostravě-Porubě v jednom z průchodů dva mladíci, kteří zde pokreslili stěny.Oba muže ve věku 19 let se podařilo dostihnout další hlídkou o několik metrů dál, podle popisu, který jim byl kolegou předán.