> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.

Veřejný prostor města

vloženo: 09.05.2019           komentářů: 0

Veřejný prostor oživí nové umělecké dílo

Veřejný prostor města v průběhu letošního roku zkrášlí další nové instalace. Dokončeno bude 10 projektů podpořených z výzvy dotačního programu fajnOVY prostor, vyhlášené v květnu 2018. Patří k nim také projekt Náměstí na Hlubině, jehož součástí je sochařská kašna Duch Hlubiny. V úterý 7. května do ní bude nainstalována již třetí socha. Dotační program, který cílí na proměnu ulic, náměstí, parků a dalších veřejných míst podle vlastních nápadů veřejnosti město vyhlásilo letos již potřetí, pokaždé na něj vyčlenilo 5 milionů korun.

„Z dotačních peněz podporujeme takové aktivity, které oživují veřejný prostor ve městě. Zájemci o dotace mají v žádostech zahrnuta také umělecká díla. Jsem ráda, že z programu byla podpořena i plastika výborné ostravské sochařky Šárky Mikeskové. Zajímavý je také způsob jejího odhalení, jakožto již třetí sochy v pořadí umístěné do kašny na Hlubině,“ řekla resortní náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Uvedení sochy do života proběhlo netradiční formou, nebyla odhalena, ale byla ponořena pod vodní hladinu.

Dalším krokem při realizaci celkového projektu náměstí, který byl podpořen z druhé výzvy dotačního programu fajnOVY prostor, bude vymezení plochy, kde se nesmí parkovat. Z části prostoru, mezi kašnou Duch Hlubiny a pláží Provozu Hlubina, vznikne příjemné místo k posezení a trávení volného času. Strusková plocha bude zjemněna násypem jemného štěrku a výseč mezi kašnou a pláží odliší od okolních parkovacích ploch nástřik zelené barvy. Území bude vybaveno novým mobiliářem - dvaceti lavičkami, odpadkovými koši a originálním posezením z pneumatik.

Kruh trávníku kolem kašny, trojici platanů a zeleň vysazenou na terase kavárny Maryčka doplní zelený ostrov - ekologický prostorový záhon pro jednoletky i trvalky a dále nové keře v severní části písečné pláže Provozu Hlubina.

Zásadnější stavební úprava vstupního prostoru Hlubiny proběhne až po rekonstrukci budovy Nových koupelen. Upravené náměstí za peníze z výzvy fajnOVY prostor bude svému účelu sloužit minimálně dalších pět let.

Třetí výzvu dotačního programu schválili ostravští zastupitelé letos v dubnu. Žádosti na finanční prostředky pro další estetizaci veřejného prostoru budou přijímány od 13. května do 15. srpna. Termín realizace u projektů, kterým bude schválena finanční podpora, je od února do listopadu 2020. Celkem bylo z peněz dvou výzev tohoto dotačního programu podpořeno již 23 projektových záměrů v celkové výši 7 milionů korun.

autor: Andrea Vojkovská

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

15.04.2019

Agresivní mladá žena
Agresivní mladá žena ohrožovala auta i tramvaje.V pondělí 15. dubna 2019 dopoledne byla hlídka městské policie Ostrava vyslána do Ostravy-Hrabůvky, kde se pohybovala žena po komunikaci a kolejišti, čímž ohrožovala bezpečnost a plynulost provozu na pozemní komunikaci. Následně si sedla do kolejiště, s hlídkou nekomunikovala a na vše reagovala tak, že je jí to jedno. Kromě toho si strážníci všimli také škrábanců a podlitin na krku mladé ženy, nabízené lékařské ošetření však odmítla.

12.04.2019

Pěstmi napadl bývalou přítelkyni
V pátek 12. dubna 2019 odpoledne vyjížděla hlídka městské policie do Ostravy-Hrušova, kde došlo k fyzickému napadení 36leté ženy. Strážníci na místě zjistili, že devětatřicetiletý muž přelezl plot a napadl svou bývalou přítelkyni – nadával ji, několikrát ji pěstmi udeřil do hlavy a srazil k zemi.

08.04.2019

Bez řidičáku, pod vlivem
Dne 8. dubna 2019 v noci spatřila hlídka městské policie v Ostravě-Moravské Ostravě vozidlo, které jelo v protisměru, čímž došlo k ohrožení bezpečnosti silničního provozu. Poté, co řidič spatřil hlídku, otočil se a rozjel se z místa pryč. Strážníci předepsaným způsobem vozidlo následně zastavili. Řidič se hlídce prokázal pouze občanským průkazem se slovy, že řidičský průkaz zapomněl doma. Po ověření se ovšem ukázalo, že řidičák vůbec nevlastní.

08.04.2019

Nezletilá matka v hospodě
Nezletilá matka v hospodě, dítě nechala v kočárku venku 8. dubna 2019 večer, byla hlídka vyslána do Ostravy-Poruby znovu. Tentokrát před jednou z restaurací stál dětský kočárek s dítětem, u kterého se nikdo nenacházel. Uvnitř restaurace strážníci nalezli teprve 17letou matku tohoto přibližně ročního dítěte. Ta byla navíc zjevně pod vlivem alkoholu - orientační dechová zkouška u ní potvrdila téměř 2 promile.

05.04.2019

Trojice nezletilých popíjela alkohol
Na skupinu osob popíjející alkohol na veřejném prostranství byla hlídka městské policie upozorněna večer 5. dubna 2019 v Ostravě-Porubě. Na místě se nacházela trojice mladých osob, která jevila známky požití návykové látky – nebyli schopni samostatné chůze a z jejich dechu byl silně cítit alkohol. Po ztotožnění vyšlo najevo, že se jedná o 2 muže a 1 ženu ve věku teprve 15-16 let! U sebe měli 2 lahve alkoholu – rum a vodku. Jeden z mužů, který nadýchal téměř 2 ‰