> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

“Mám práci, můžu začít“

vloženo: 01.05.2019           komentářů: 0

Kulatý stůl “Mám práci, můžu začít“ rozvířil debatu i způsoby podpory při odchodu mladých z dětských domovů

Zaplněný salónek Beryl ostravského Clarionu diskutoval a navrhoval možnosti pomoci pro vstup mladých do života dospěláka. Dalšími tématy byly pracovní návyky mladých v dětských domovech, jejich pracovní uplatnění a bydlení pro ně. Setkání se zúčastnili zástupci zaměstnavatelů z regionu, Oddělení sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD), Armády spásy, Poslanecké sněmovny, dětských domovů, Úřadu práce, Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, ale i samotní mlaďoši. Akce se konala pod záštitou poslankyně Moniky Červíčkové. Pořadatelem akce byla společnost yourchance a její projekt Začni správně.
Smršť dotazů padala na život Olgy, její průběh odchodu, zkušenosti i názory. Olga opustila dětský domov před čtyřmi lety. Nyní žije v Ostravě, má v hostitelské péči chlapce z dětského domova a chystá se na roli mentorky v projektu Začni správně. Jejím smyslem je pomáhat dětem, protože sama ví, co obnáší život v dětském domově. Co bylo pro ni nejdůležitější při odchodu? „Udržení vztahů s dětským domovem, mít a zajistit si nějaké zázemí. Dnes zpětně vidím, že to není jednoduché a hodně mi tenkrát pomohl přítel,“ vysvětlovala Olga. „Děti jsou citlivé a současně silné, dokáží a jsou schopny vytvořit si hezkou budoucnost. Pomozme jim s tím,“ dodala závěrem.
Setkání se ze zaměstnavatelů účastnili VÍTKOVICE STEEL, Domov Alzheimer Darkov, Městská nemocnice Ostrava Fifejdy a Clarion Congress Hotel Ostrava. Všichni přítomní zástupci zaměstnavatelů přislíbili pomocnou ruku při zprostředkování brigád a zaměstnání a pracovní mentoring mladým.
Poslankyně parlamentu ČR za Moravskoslezský kraj Mgr. Andrea Babišová zdůraznila smysl a potřebu znát skutečnosti k problematice přímo z praxe a závěry setkání představí k projednání Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Nabídla také pozvání k jednání o sociální problematice do Poslanecké sněmovny. Vyzdvihla své dobré zkušenosti s Armádou spásy a plán navštívit některé dětské domovy.
Zástupkyně OSPOD, Mgr. Dagmar Klimíčková, vedoucí oddělení Sociální prevence a Bc. Jana Šťastová, vedoucí oddělení Sociální pomoci v hmotné nouzi rodinám s dětmi, hovořily o jejich maximální snaze udržet děti v biologické rodině a chybějící motivaci dětí, které se vrací z výchovných ústavů zpět do biologické rodiny, tedy tam, kde problémy začaly. Mladým také chybí motivace do práce, finanční vzdělání a vůbec schopnost vyjít s výplatou. Zdůraznily také, že veškerá náhradní péče má přednost před péčí ústavní.
Ředitel dětského domova Srdce v Karviné Milan Harant poukázal na fakt, že se v posledních letech dostávají do dětského domova děti starší 15 let, což je závažný problém, protože s nimi již nejde tolik pracovat. Slečna Olga reagovala, že je třeba začít s přípravou dítěte na odchod co nejdříve. Ona sama si nějak uvědomovala, co jí čeká a zajímala se, spousta dětí to tak ale nemá. Milan Harant definoval tři druhy rodin se kterými se setkává: ty, co neumí, co nedokáží a co nechtějí. Domnívá se dále, že nefungují kvalitní návazné sociální služby pro mladé po odchodu z dětského domova. Sdílel také svůj obdiv k projektu Začni správně, yourchance i odvaze každého, který naváže vztah s dítětem a posune ho dál tím správným směrem.

Oblastní ředitel Armády spásy pro Moravskoslezský kraj Bc. Tomáš Surovka informoval o jejich nabídce sociálních služeb, Domů na půl cesty a vyjádřil uznání všem mentorům a jejich úsilí pracovat a “kotvit“ mlaďochy.

Mentorka Začni správně a personalistka Městské nemocnice Ostrava Fifejdy Irena Hlavatá se podělila o zkušenost, že mladým lidem chybí pracovní návyky a že v nemocnici dávají primárně přednost v zaměstnání starším lidem, mladí lidé totiž často do půl roku sami odchází.

Prezidentka Klastru sociálních inovací a podniků SINEC Bc. Jana Juřenová, MSc. představila projekt Tranzitní místa v sociálních podnicích, kde se mohou mladí přes jejich poradce dostat do „tréninkové práce“. Mlaďoch bude po dobu dvou měsíců na dohodu stále zaměstnanec Klastru a až poté se jak on, tak zaměstnavatel rozhodnou, zda zůstane a přejde do pracovněprávního vztahu k zaměstnavateli.
Paní Korytárová a Jenknerová z Úřadu práce hovořily o jejich programech, aktivitách, rekvalifikacích a možnostech mladým, jak se naučit vyhledat si pracovní místo. Úřad práce nabízí pomocnou ruku i dětem z dětských domovů, často ale vůbec neví, že se jedná o dítě odsud.
Závěrem si všichni zúčastnění rozdali kontakty pro další spolupráci, využití a pomoc v problematice a tématu kulatého stolu.
Naše poděkování patří Clarion Congress Hotelu Ostrava, který poskytl prostory pro setkání. Sám hotel také nabízí hlavní pracovní úvazky pro mladé a stáže do zahraničí. Mladí mají možnost výhodného ubytování v hotelu a různé zaměstnanecké slevy. Mají se zde o co „opřít“.

autor: Mgr. Renata Majvaldová

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

28.06.2019

Nudu zaháněli v obchodě
Nudu zaháněli v obchodě, událost bude šetřit „sociálka“ Tři nezletilí chlapci se vydali 28. května 2019 do prodejny v Ostravě-Zábřehu. Nešli zde však nakupovat, nýbrž dělat nepořádek. Jak později sami přiznali, důvod, proč prodejnu navštívili, byla nuda. Jejich počínáním vznikla škoda na zboží v celkové výši přibližně 350,- Kč. Poškodili deodoranty a rozbalili na prodejně potravinářské zboží.

01.06.2019

Pod vlivem boural
Poškozenou krajnici vozovky a dopravní značení zahlédla hlídka městské policie v sobotu 1. června 2019 po 3. hodině ranní v Ostravě-Slezské Ostravě u jedné ze zastávek městské hromadné dopravy. Od tohoto místa se po vozovce táhla skvrna provozních kapalin, která strážníky dovedla až ke značně poškozenému vozidlu, které v té době přijíždělo k jedné z nedalekých ulic. Ve vozidle se nacházel pouze řidič. Hlídka muže ztotožnila, kdy se ukázalo, že jde o 41letého Asiata.

29.05.2019

Používala velmi hrubých výrazů
Dopoledne 29. května 2019 byla hlídka vyslána na Ostravy-Moravské Ostravy, kde se žena marně domáhala vyplacení sociální podpory. Verbálně na zaměstnankyně úřadu útočila, křičela a zároveň rušila i jednání dalších zaměstnanců. Používala velmi hrubých výrazů, především vůči zaměstnankyni, která agresorce odmítla dávky přiznat z důvodu chybějících dokumentů. Kromě vulgarit také plivala.

25.05.2019

Opilý muž napadl strážníky
Opilá osoba obtěžující okolí. To byl důvod, proč v sobotu 25. května 2019 odpoledne vyjížděla hlídka městské policie do Ostravy-Svinova. Na místě se na chodníku nacházel muž, který byl zjevně pod vlivem návykové látky. Ostatním kolemjdoucím vulgárně nadával a vyhrožoval. Dle oznamovatele se tak dělo již delší dobu. Muž odmítal spolupracovat i se strážníky. Ti mu následně naměřili přes 2,6 ‰ alkoholu v dechu.

20.05.2019

Sprejeři přistiženi při činu
Dne 20. května 2019 chvíli před půlnocí byli spatřeni strážníkem v Ostravě-Porubě v jednom z průchodů dva mladíci, kteří zde pokreslili stěny.Oba muže ve věku 19 let se podařilo dostihnout další hlídkou o několik metrů dál, podle popisu, který jim byl kolegou předán.