> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

“Mám práci, můžu začít“

vloženo: 01.05.2019           komentářů: 0

Kulatý stůl “Mám práci, můžu začít“ rozvířil debatu i způsoby podpory při odchodu mladých z dětských domovů

Zaplněný salónek Beryl ostravského Clarionu diskutoval a navrhoval možnosti pomoci pro vstup mladých do života dospěláka. Dalšími tématy byly pracovní návyky mladých v dětských domovech, jejich pracovní uplatnění a bydlení pro ně. Setkání se zúčastnili zástupci zaměstnavatelů z regionu, Oddělení sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD), Armády spásy, Poslanecké sněmovny, dětských domovů, Úřadu práce, Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, ale i samotní mlaďoši. Akce se konala pod záštitou poslankyně Moniky Červíčkové. Pořadatelem akce byla společnost yourchance a její projekt Začni správně.
Smršť dotazů padala na život Olgy, její průběh odchodu, zkušenosti i názory. Olga opustila dětský domov před čtyřmi lety. Nyní žije v Ostravě, má v hostitelské péči chlapce z dětského domova a chystá se na roli mentorky v projektu Začni správně. Jejím smyslem je pomáhat dětem, protože sama ví, co obnáší život v dětském domově. Co bylo pro ni nejdůležitější při odchodu? „Udržení vztahů s dětským domovem, mít a zajistit si nějaké zázemí. Dnes zpětně vidím, že to není jednoduché a hodně mi tenkrát pomohl přítel,“ vysvětlovala Olga. „Děti jsou citlivé a současně silné, dokáží a jsou schopny vytvořit si hezkou budoucnost. Pomozme jim s tím,“ dodala závěrem.
Setkání se ze zaměstnavatelů účastnili VÍTKOVICE STEEL, Domov Alzheimer Darkov, Městská nemocnice Ostrava Fifejdy a Clarion Congress Hotel Ostrava. Všichni přítomní zástupci zaměstnavatelů přislíbili pomocnou ruku při zprostředkování brigád a zaměstnání a pracovní mentoring mladým.
Poslankyně parlamentu ČR za Moravskoslezský kraj Mgr. Andrea Babišová zdůraznila smysl a potřebu znát skutečnosti k problematice přímo z praxe a závěry setkání představí k projednání Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Nabídla také pozvání k jednání o sociální problematice do Poslanecké sněmovny. Vyzdvihla své dobré zkušenosti s Armádou spásy a plán navštívit některé dětské domovy.
Zástupkyně OSPOD, Mgr. Dagmar Klimíčková, vedoucí oddělení Sociální prevence a Bc. Jana Šťastová, vedoucí oddělení Sociální pomoci v hmotné nouzi rodinám s dětmi, hovořily o jejich maximální snaze udržet děti v biologické rodině a chybějící motivaci dětí, které se vrací z výchovných ústavů zpět do biologické rodiny, tedy tam, kde problémy začaly. Mladým také chybí motivace do práce, finanční vzdělání a vůbec schopnost vyjít s výplatou. Zdůraznily také, že veškerá náhradní péče má přednost před péčí ústavní.
Ředitel dětského domova Srdce v Karviné Milan Harant poukázal na fakt, že se v posledních letech dostávají do dětského domova děti starší 15 let, což je závažný problém, protože s nimi již nejde tolik pracovat. Slečna Olga reagovala, že je třeba začít s přípravou dítěte na odchod co nejdříve. Ona sama si nějak uvědomovala, co jí čeká a zajímala se, spousta dětí to tak ale nemá. Milan Harant definoval tři druhy rodin se kterými se setkává: ty, co neumí, co nedokáží a co nechtějí. Domnívá se dále, že nefungují kvalitní návazné sociální služby pro mladé po odchodu z dětského domova. Sdílel také svůj obdiv k projektu Začni správně, yourchance i odvaze každého, který naváže vztah s dítětem a posune ho dál tím správným směrem.

Oblastní ředitel Armády spásy pro Moravskoslezský kraj Bc. Tomáš Surovka informoval o jejich nabídce sociálních služeb, Domů na půl cesty a vyjádřil uznání všem mentorům a jejich úsilí pracovat a “kotvit“ mlaďochy.

Mentorka Začni správně a personalistka Městské nemocnice Ostrava Fifejdy Irena Hlavatá se podělila o zkušenost, že mladým lidem chybí pracovní návyky a že v nemocnici dávají primárně přednost v zaměstnání starším lidem, mladí lidé totiž často do půl roku sami odchází.

Prezidentka Klastru sociálních inovací a podniků SINEC Bc. Jana Juřenová, MSc. představila projekt Tranzitní místa v sociálních podnicích, kde se mohou mladí přes jejich poradce dostat do „tréninkové práce“. Mlaďoch bude po dobu dvou měsíců na dohodu stále zaměstnanec Klastru a až poté se jak on, tak zaměstnavatel rozhodnou, zda zůstane a přejde do pracovněprávního vztahu k zaměstnavateli.
Paní Korytárová a Jenknerová z Úřadu práce hovořily o jejich programech, aktivitách, rekvalifikacích a možnostech mladým, jak se naučit vyhledat si pracovní místo. Úřad práce nabízí pomocnou ruku i dětem z dětských domovů, často ale vůbec neví, že se jedná o dítě odsud.
Závěrem si všichni zúčastnění rozdali kontakty pro další spolupráci, využití a pomoc v problematice a tématu kulatého stolu.
Naše poděkování patří Clarion Congress Hotelu Ostrava, který poskytl prostory pro setkání. Sám hotel také nabízí hlavní pracovní úvazky pro mladé a stáže do zahraničí. Mladí mají možnost výhodného ubytování v hotelu a různé zaměstnanecké slevy. Mají se zde o co „opřít“.

autor: Mgr. Renata Majvaldová

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.