> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Bílovecký zámek se o víkendu otevře

vloženo: 26.04.2019           komentářů: 0

V sobotu 27. dubna ve 14 hodin bude slavnostně zahájena již osmá turistická sezóna v bíloveckém zámku Sedlnitzkých z Choltic. Návštěvníci se mohou těšit na nově zpřístupněný velký lovecký salónek a otevřeny budou také všechny šlechtické pokoje na prohlídkové trase.

„Pokoje šlechticů byly v zimních měsících doplněny o zbrusu nový inventář jako jsou kopie obrazů a fotografie majitelů zámku z hraběcího rodu Sedlnitzkých z Choltic a jim příbuzných rodin, které měly k bíloveckém zámku blízko,“ přibližuje novinky v tomto nádherném renesančním zámku ze 16. století jeho kastelán Eduard Valeš a pokračuje: „A na sobotní otevření zámku máme připravený samozřejmě i bohatý doprovodný program. Po 14 hodině vystoupí skupina historického šermu Dragers z Olomouce a lákadlem pro návštěvníky budou jistě i kostýmované prohlídky zámku na téma ´Panská služba, těžká služba´, které připravujeme ve spolupráci z ochotnickým divadelním souborem Odřivous z Bílovce. V den zahájení zámecké sezony se uskuteční také vernisáž obrazů světoznámé malířky Rosany De Montfort a zahájíme rovněž unikátní výstavu odznáčků a vlaječek nadšeného sběratele Jindřicha Petroše.“

Kromě již zmíněných novinek si návštěvníci mohou prohlédnout zámeckou kapli sv. Hyacinta s náhrobky majitelů zámku nebo muzeum rodiny Sedlnitzkých z Choltic s apartmánem poslední šlechtické majitelky zámku hraběnky Hermíny Balbíny Sedlnitzké z Choltic. Součástí prohlídkové trasy je také expozice Lov a myslivost. Již dva roky je pro veřejnost zpřístupněny také venkovní prostory za muzeem, které slouží občanům města i návštěvníkům zámku k příjemné relaxaci a odpočinku.

Trojkřídlý bílovecký zámek vytvářející dominantu města prochází již několik let postupnou rekonstrukcí. V uplynulých letech se opravilo nádvoří, budova získala novou fasádu, okna a nové expozice budou v blízké době i v rekonstruovaném suterénu. Přes zimu byly vyřezány nefunkční radiátory a první patro zámku bude již brzo krášlit nová malba. „Letos plánujeme také obnovu vřetenového schodiště uvnitř budovy, opravu některých kamenných portálů a vnitřních prostor zámku tak, abychom postupně mohli otevřít další části pro veřejnost,“ popisuje nejbližší plány týkající se zámku starostka Bílovce Renata Mikolašová a dodává, že nemalou investicí bude také plánovaná oprava městských schodů od vlakového a autobusového nádraží k zámku. „Chceme tuto turistickou trasu co nejvíce zpřístupnit, a to nejen tím, že rozšíříme expozice, ale i tím, že se sem lidé pohodlně dostanou. Schody by měly být opraveny ještě v letošním roce.“

Renesanční zámek Sedlnitzkých z Choltic bude otevřen o sobotách a nedělích od 11 do 16 hodin, poslední prohlídka začíná v 15 hodin. A to až do 27. října, kdy bude turistická sezona ukončena. „Kromě nejrůznějších pravidelných kulturních akcí pro širokou veřejnost chystáme i červnovou oslavu Dne města. Ve spolupráci s divadelníky ze souboru Odřivous připravujeme například kostýmové prohlídky na tak trochu pohádkové téma a bude toho samozřejmě víc, ale nechci předbíhat. Další velkou akcí pak bude tradiční zámecký divadelní festival O FOUS, který zahájí v polovině září ochotníci z Nového Jičína. Prostory zámku však nabízejí mnohé aktivity i jiným subjektům, které jsou veřejností vítány. Jsme rádi, že bílovecký zámek zkrátka žije,“ dodává pan Valeš.
autor: Jiří Velký

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

28.06.2019

Nudu zaháněli v obchodě
Nudu zaháněli v obchodě, událost bude šetřit „sociálka“ Tři nezletilí chlapci se vydali 28. května 2019 do prodejny v Ostravě-Zábřehu. Nešli zde však nakupovat, nýbrž dělat nepořádek. Jak později sami přiznali, důvod, proč prodejnu navštívili, byla nuda. Jejich počínáním vznikla škoda na zboží v celkové výši přibližně 350,- Kč. Poškodili deodoranty a rozbalili na prodejně potravinářské zboží.

01.06.2019

Pod vlivem boural
Poškozenou krajnici vozovky a dopravní značení zahlédla hlídka městské policie v sobotu 1. června 2019 po 3. hodině ranní v Ostravě-Slezské Ostravě u jedné ze zastávek městské hromadné dopravy. Od tohoto místa se po vozovce táhla skvrna provozních kapalin, která strážníky dovedla až ke značně poškozenému vozidlu, které v té době přijíždělo k jedné z nedalekých ulic. Ve vozidle se nacházel pouze řidič. Hlídka muže ztotožnila, kdy se ukázalo, že jde o 41letého Asiata.

29.05.2019

Používala velmi hrubých výrazů
Dopoledne 29. května 2019 byla hlídka vyslána na Ostravy-Moravské Ostravy, kde se žena marně domáhala vyplacení sociální podpory. Verbálně na zaměstnankyně úřadu útočila, křičela a zároveň rušila i jednání dalších zaměstnanců. Používala velmi hrubých výrazů, především vůči zaměstnankyni, která agresorce odmítla dávky přiznat z důvodu chybějících dokumentů. Kromě vulgarit také plivala.

25.05.2019

Opilý muž napadl strážníky
Opilá osoba obtěžující okolí. To byl důvod, proč v sobotu 25. května 2019 odpoledne vyjížděla hlídka městské policie do Ostravy-Svinova. Na místě se na chodníku nacházel muž, který byl zjevně pod vlivem návykové látky. Ostatním kolemjdoucím vulgárně nadával a vyhrožoval. Dle oznamovatele se tak dělo již delší dobu. Muž odmítal spolupracovat i se strážníky. Ti mu následně naměřili přes 2,6 ‰ alkoholu v dechu.

20.05.2019

Sprejeři přistiženi při činu
Dne 20. května 2019 chvíli před půlnocí byli spatřeni strážníkem v Ostravě-Porubě v jednom z průchodů dva mladíci, kteří zde pokreslili stěny.Oba muže ve věku 19 let se podařilo dostihnout další hlídkou o několik metrů dál, podle popisu, který jim byl kolegou předán.