> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Bílovecký zámek se o víkendu otevře

vloženo: 26.04.2019           komentářů: 0

V sobotu 27. dubna ve 14 hodin bude slavnostně zahájena již osmá turistická sezóna v bíloveckém zámku Sedlnitzkých z Choltic. Návštěvníci se mohou těšit na nově zpřístupněný velký lovecký salónek a otevřeny budou také všechny šlechtické pokoje na prohlídkové trase.

„Pokoje šlechticů byly v zimních měsících doplněny o zbrusu nový inventář jako jsou kopie obrazů a fotografie majitelů zámku z hraběcího rodu Sedlnitzkých z Choltic a jim příbuzných rodin, které měly k bíloveckém zámku blízko,“ přibližuje novinky v tomto nádherném renesančním zámku ze 16. století jeho kastelán Eduard Valeš a pokračuje: „A na sobotní otevření zámku máme připravený samozřejmě i bohatý doprovodný program. Po 14 hodině vystoupí skupina historického šermu Dragers z Olomouce a lákadlem pro návštěvníky budou jistě i kostýmované prohlídky zámku na téma ´Panská služba, těžká služba´, které připravujeme ve spolupráci z ochotnickým divadelním souborem Odřivous z Bílovce. V den zahájení zámecké sezony se uskuteční také vernisáž obrazů světoznámé malířky Rosany De Montfort a zahájíme rovněž unikátní výstavu odznáčků a vlaječek nadšeného sběratele Jindřicha Petroše.“

Kromě již zmíněných novinek si návštěvníci mohou prohlédnout zámeckou kapli sv. Hyacinta s náhrobky majitelů zámku nebo muzeum rodiny Sedlnitzkých z Choltic s apartmánem poslední šlechtické majitelky zámku hraběnky Hermíny Balbíny Sedlnitzké z Choltic. Součástí prohlídkové trasy je také expozice Lov a myslivost. Již dva roky je pro veřejnost zpřístupněny také venkovní prostory za muzeem, které slouží občanům města i návštěvníkům zámku k příjemné relaxaci a odpočinku.

Trojkřídlý bílovecký zámek vytvářející dominantu města prochází již několik let postupnou rekonstrukcí. V uplynulých letech se opravilo nádvoří, budova získala novou fasádu, okna a nové expozice budou v blízké době i v rekonstruovaném suterénu. Přes zimu byly vyřezány nefunkční radiátory a první patro zámku bude již brzo krášlit nová malba. „Letos plánujeme také obnovu vřetenového schodiště uvnitř budovy, opravu některých kamenných portálů a vnitřních prostor zámku tak, abychom postupně mohli otevřít další části pro veřejnost,“ popisuje nejbližší plány týkající se zámku starostka Bílovce Renata Mikolašová a dodává, že nemalou investicí bude také plánovaná oprava městských schodů od vlakového a autobusového nádraží k zámku. „Chceme tuto turistickou trasu co nejvíce zpřístupnit, a to nejen tím, že rozšíříme expozice, ale i tím, že se sem lidé pohodlně dostanou. Schody by měly být opraveny ještě v letošním roce.“

Renesanční zámek Sedlnitzkých z Choltic bude otevřen o sobotách a nedělích od 11 do 16 hodin, poslední prohlídka začíná v 15 hodin. A to až do 27. října, kdy bude turistická sezona ukončena. „Kromě nejrůznějších pravidelných kulturních akcí pro širokou veřejnost chystáme i červnovou oslavu Dne města. Ve spolupráci s divadelníky ze souboru Odřivous připravujeme například kostýmové prohlídky na tak trochu pohádkové téma a bude toho samozřejmě víc, ale nechci předbíhat. Další velkou akcí pak bude tradiční zámecký divadelní festival O FOUS, který zahájí v polovině září ochotníci z Nového Jičína. Prostory zámku však nabízejí mnohé aktivity i jiným subjektům, které jsou veřejností vítány. Jsme rádi, že bílovecký zámek zkrátka žije,“ dodává pan Valeš.
autor: Jiří Velký

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.