> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Kliničtí farmaceuti v MNO

vloženo: 22.04.2019           komentářů: 0

Klinická farmacie v Městské nemocnici Ostrava

Klinická farmacie v Městské nemocnici Ostrava je největším pracovištěm svého druhu v Moravskoslezském kraji. Mladý, progresivně se rozvíjející obor, který stojí na rozhraní farmacie a medicíny vznikl kvůli neustále se zvyšujícímu množství používaných léčiv, ve kterém se lékaři stále obtížněji orientují.

Kliničtí farmaceuti v MNO, někteří zatím v předatestační přípravě, se věnují pouze této specializované činnosti, což není v nemocnicích zcela běžné. Pravidelně docházejí na vybraná lůžková oddělení chirurgických i interních oborů, účastní se lékařských vizit a po domluvě s ošetřujícím lékařem upravují dávky léčiv, způsob a čas jejich podání, upozorňují na lékové interakce, sledují výskyt nežádoucích účinků, případně jinak modifikují farmakoterapii.

„V současné době máme v nemocnici čtyři klinické farmaceutky, které jsou součástí multidisciplinárního týmu v péči o pacienty a které mají jasně vymezené kompetence. Staly se partnery lékařů při optimalizaci lékových režimů pacientů. Ostravská městská nemocnice se může pochlubit nejen nejpočetnějším týmem klinických farmaceutek v Moravskoslezském kraji,
z nichž dvě mají i dlouholeté zahraniční zkušenosti, ale také jednou ze dvou atestovaných praktikujících klinických farmaceutek v regionu. A když si řekneme, že v České republice je takových odborníků zhruba 120, z toho asi 60 s atestací, je to určitě úspěšné skóre pro Ostravu i naši městskou nemocnici,“ řekl její ředitel Petr Uhlig.

Činnost klinických farmaceutů je v MNO velmi rozmanitá, poskytují konziliární služby, podílejí se na lékové politice nemocnice, zpracovávají doporučené postupy v různých oblastech farmakoterapie (vytvořili např. skórovací systémy v prevenci vzniku hluboké žilní trombózy, schéma léčby akutní pooperační bolesti aj.). Klinický farmaceut je absolvent farmaceutické fakulty a následného pětiletého postgraduálního specializačního vzdělávání v oboru klinická farmacie zakončeného atestační zkouškou.

„Za náš tým můžu jen doufat, že klinickofarmaceutická péče bude čím dál více samozřejmou součástí poskytovaných zdravotních služeb a v dohledné době se stane dostupnou všem hospitalizovaným pacientům,“ řekla vedoucí klinická farmaceutka Hana Nováková.

Klinickofarmaceutická péče je zdravotní službou hrazenou z veřejného zdravotního pojištění a klade důraz na individuální přístup v hodnocení medikace konkrétních pacientů klinickým farmaceutem. Jejím cílem je bezpečná, účinná i účelná farmakoterapie.

autor: Bc. Lucie Branná

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

15.04.2019

Agresivní mladá žena
Agresivní mladá žena ohrožovala auta i tramvaje.V pondělí 15. dubna 2019 dopoledne byla hlídka městské policie Ostrava vyslána do Ostravy-Hrabůvky, kde se pohybovala žena po komunikaci a kolejišti, čímž ohrožovala bezpečnost a plynulost provozu na pozemní komunikaci. Následně si sedla do kolejiště, s hlídkou nekomunikovala a na vše reagovala tak, že je jí to jedno. Kromě toho si strážníci všimli také škrábanců a podlitin na krku mladé ženy, nabízené lékařské ošetření však odmítla.

12.04.2019

Pěstmi napadl bývalou přítelkyni
V pátek 12. dubna 2019 odpoledne vyjížděla hlídka městské policie do Ostravy-Hrušova, kde došlo k fyzickému napadení 36leté ženy. Strážníci na místě zjistili, že devětatřicetiletý muž přelezl plot a napadl svou bývalou přítelkyni – nadával ji, několikrát ji pěstmi udeřil do hlavy a srazil k zemi.

08.04.2019

Bez řidičáku, pod vlivem
Dne 8. dubna 2019 v noci spatřila hlídka městské policie v Ostravě-Moravské Ostravě vozidlo, které jelo v protisměru, čímž došlo k ohrožení bezpečnosti silničního provozu. Poté, co řidič spatřil hlídku, otočil se a rozjel se z místa pryč. Strážníci předepsaným způsobem vozidlo následně zastavili. Řidič se hlídce prokázal pouze občanským průkazem se slovy, že řidičský průkaz zapomněl doma. Po ověření se ovšem ukázalo, že řidičák vůbec nevlastní.

08.04.2019

Nezletilá matka v hospodě
Nezletilá matka v hospodě, dítě nechala v kočárku venku 8. dubna 2019 večer, byla hlídka vyslána do Ostravy-Poruby znovu. Tentokrát před jednou z restaurací stál dětský kočárek s dítětem, u kterého se nikdo nenacházel. Uvnitř restaurace strážníci nalezli teprve 17letou matku tohoto přibližně ročního dítěte. Ta byla navíc zjevně pod vlivem alkoholu - orientační dechová zkouška u ní potvrdila téměř 2 promile.

05.04.2019

Trojice nezletilých popíjela alkohol
Na skupinu osob popíjející alkohol na veřejném prostranství byla hlídka městské policie upozorněna večer 5. dubna 2019 v Ostravě-Porubě. Na místě se nacházela trojice mladých osob, která jevila známky požití návykové látky – nebyli schopni samostatné chůze a z jejich dechu byl silně cítit alkohol. Po ztotožnění vyšlo najevo, že se jedná o 2 muže a 1 ženu ve věku teprve 15-16 let! U sebe měli 2 lahve alkoholu – rum a vodku. Jeden z mužů, který nadýchal téměř 2 ‰