> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Kliničtí farmaceuti v MNO

vloženo: 22.04.2019           komentářů: 0

Klinická farmacie v Městské nemocnici Ostrava

Klinická farmacie v Městské nemocnici Ostrava je největším pracovištěm svého druhu v Moravskoslezském kraji. Mladý, progresivně se rozvíjející obor, který stojí na rozhraní farmacie a medicíny vznikl kvůli neustále se zvyšujícímu množství používaných léčiv, ve kterém se lékaři stále obtížněji orientují.

Kliničtí farmaceuti v MNO, někteří zatím v předatestační přípravě, se věnují pouze této specializované činnosti, což není v nemocnicích zcela běžné. Pravidelně docházejí na vybraná lůžková oddělení chirurgických i interních oborů, účastní se lékařských vizit a po domluvě s ošetřujícím lékařem upravují dávky léčiv, způsob a čas jejich podání, upozorňují na lékové interakce, sledují výskyt nežádoucích účinků, případně jinak modifikují farmakoterapii.

„V současné době máme v nemocnici čtyři klinické farmaceutky, které jsou součástí multidisciplinárního týmu v péči o pacienty a které mají jasně vymezené kompetence. Staly se partnery lékařů při optimalizaci lékových režimů pacientů. Ostravská městská nemocnice se může pochlubit nejen nejpočetnějším týmem klinických farmaceutek v Moravskoslezském kraji,
z nichž dvě mají i dlouholeté zahraniční zkušenosti, ale také jednou ze dvou atestovaných praktikujících klinických farmaceutek v regionu. A když si řekneme, že v České republice je takových odborníků zhruba 120, z toho asi 60 s atestací, je to určitě úspěšné skóre pro Ostravu i naši městskou nemocnici,“ řekl její ředitel Petr Uhlig.

Činnost klinických farmaceutů je v MNO velmi rozmanitá, poskytují konziliární služby, podílejí se na lékové politice nemocnice, zpracovávají doporučené postupy v různých oblastech farmakoterapie (vytvořili např. skórovací systémy v prevenci vzniku hluboké žilní trombózy, schéma léčby akutní pooperační bolesti aj.). Klinický farmaceut je absolvent farmaceutické fakulty a následného pětiletého postgraduálního specializačního vzdělávání v oboru klinická farmacie zakončeného atestační zkouškou.

„Za náš tým můžu jen doufat, že klinickofarmaceutická péče bude čím dál více samozřejmou součástí poskytovaných zdravotních služeb a v dohledné době se stane dostupnou všem hospitalizovaným pacientům,“ řekla vedoucí klinická farmaceutka Hana Nováková.

Klinickofarmaceutická péče je zdravotní službou hrazenou z veřejného zdravotního pojištění a klade důraz na individuální přístup v hodnocení medikace konkrétních pacientů klinickým farmaceutem. Jejím cílem je bezpečná, účinná i účelná farmakoterapie.

autor: Bc. Lucie Branná

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.