> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Nadměrné pocení trápí řadu lidí

vloženo: 20.04.2019           komentářů: 0

Ve Vítkovické nemocnici začali operačně řešit problémy s nadměrným pocením
Nadměrné pocení trápí řadu lidí, kteří se kvůli tomuto problému mnohdy dokonce straní i veřejnosti. Příkladem je i dvaatřicetiletá pacientka z Ostravska, která obtížemi trpěla již od dětství a během života navštívila řadu lékařů v celém Moravskoslezském kraji, kteří jí ale nedokázali pomoct. Teprve chirurgové Vítkovické nemocnice se tento problém vůbec poprvé rozhodli řešit operačně metodou torakoskopické horní hrudní sympatektomie – s pozitivním výsledkem.
Pocení je nutné ke kontrole tělesné teploty v teplém prostředí, při tělesné aktivitě a je normální reakcí na zvýšenou teplotu nebo při úzkosti. Část populace se však potí nadměrně a v nepřiměřených situacích, což může vést ke vzniku emocionálních a sociálních problémů, stejně jako k pracovní, fyzické a psychické nepohodě.
U mladé pacientky Vítkovické nemocnice začaly problémy s nadměrným pocením již v dětství. Od lékařů se dozvěděla, že trpí nemocí nazvanou hyperhidróza. Žena to nesla hodně těžce, protože kvůli nadměrnému pocení měla problémy v běžném životě. „Z rukou i nohou jí někdy doslova kapala voda. Po vyšetření jsme se dohodli na operačním zákroku, který jsme se rozhodli dělat v naší nemocnici u vůbec prvního pacienta s hyperhidrózou,“ říká primář chirurgického oddělení Vítkovické nemocnice MUDr. Miloslav Mazur, Ph.D., MBA, s tím, že operace dopadla úspěšně.
Zhruba hodinový torakoskopický zákrok provedl chirurgický tým pod vedením primáře Mazura v celkové anestezii pomocí několika tenkých tubusů – portů zavedených do hrudníku, jimiž byly přivedeny do hrudní dutiny pracovní nástroje a kamera. Dvě ranky na kůži byly zhruba půlcentimetrové. „Pomocí nástrojů jsme přerušili v hrudníku sympatický nervový provazec, který vysílá signály, jež mohou mít za následek právě zmíněné potíže, jakými je zvýšená potivost,“ uvedl primář Mazur s tím, že po operaci není nutná žádná delší rekonvalescence a již do několika dnů se pacient vrací do normálního života bez jakýchkoli omezení.
Metoda torakoskopické hrudní sympatektomie má podle primáře vysokou účinnost, až 95 procent, přičemž efekt je okamžitý a dlouhodobý. Výkon je v rukou zkušeného chirurga poměrně jednoduchý, rychlý a závažné komplikace jsou vzácné. Pacienti jdou domů maximálně po dvou až třech dnech od operace, aniž by byli v budoucnu operací limitováni. „Vítkovická nemocnice se stala jednou z mála chirurgických pracovišť v regionu, které se problematikou odstranění nadměrného pocení operačně zabývá,“ doplnil primář.

autor: Bc. Lucie Drahošová

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

15.04.2019

Agresivní mladá žena
Agresivní mladá žena ohrožovala auta i tramvaje.V pondělí 15. dubna 2019 dopoledne byla hlídka městské policie Ostrava vyslána do Ostravy-Hrabůvky, kde se pohybovala žena po komunikaci a kolejišti, čímž ohrožovala bezpečnost a plynulost provozu na pozemní komunikaci. Následně si sedla do kolejiště, s hlídkou nekomunikovala a na vše reagovala tak, že je jí to jedno. Kromě toho si strážníci všimli také škrábanců a podlitin na krku mladé ženy, nabízené lékařské ošetření však odmítla.

12.04.2019

Pěstmi napadl bývalou přítelkyni
V pátek 12. dubna 2019 odpoledne vyjížděla hlídka městské policie do Ostravy-Hrušova, kde došlo k fyzickému napadení 36leté ženy. Strážníci na místě zjistili, že devětatřicetiletý muž přelezl plot a napadl svou bývalou přítelkyni – nadával ji, několikrát ji pěstmi udeřil do hlavy a srazil k zemi.

08.04.2019

Bez řidičáku, pod vlivem
Dne 8. dubna 2019 v noci spatřila hlídka městské policie v Ostravě-Moravské Ostravě vozidlo, které jelo v protisměru, čímž došlo k ohrožení bezpečnosti silničního provozu. Poté, co řidič spatřil hlídku, otočil se a rozjel se z místa pryč. Strážníci předepsaným způsobem vozidlo následně zastavili. Řidič se hlídce prokázal pouze občanským průkazem se slovy, že řidičský průkaz zapomněl doma. Po ověření se ovšem ukázalo, že řidičák vůbec nevlastní.

08.04.2019

Nezletilá matka v hospodě
Nezletilá matka v hospodě, dítě nechala v kočárku venku 8. dubna 2019 večer, byla hlídka vyslána do Ostravy-Poruby znovu. Tentokrát před jednou z restaurací stál dětský kočárek s dítětem, u kterého se nikdo nenacházel. Uvnitř restaurace strážníci nalezli teprve 17letou matku tohoto přibližně ročního dítěte. Ta byla navíc zjevně pod vlivem alkoholu - orientační dechová zkouška u ní potvrdila téměř 2 promile.

05.04.2019

Trojice nezletilých popíjela alkohol
Na skupinu osob popíjející alkohol na veřejném prostranství byla hlídka městské policie upozorněna večer 5. dubna 2019 v Ostravě-Porubě. Na místě se nacházela trojice mladých osob, která jevila známky požití návykové látky – nebyli schopni samostatné chůze a z jejich dechu byl silně cítit alkohol. Po ztotožnění vyšlo najevo, že se jedná o 2 muže a 1 ženu ve věku teprve 15-16 let! U sebe měli 2 lahve alkoholu – rum a vodku. Jeden z mužů, který nadýchal téměř 2 ‰