> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Nadměrné pocení trápí řadu lidí

vloženo: 20.04.2019           komentářů: 0

Ve Vítkovické nemocnici začali operačně řešit problémy s nadměrným pocením
Nadměrné pocení trápí řadu lidí, kteří se kvůli tomuto problému mnohdy dokonce straní i veřejnosti. Příkladem je i dvaatřicetiletá pacientka z Ostravska, která obtížemi trpěla již od dětství a během života navštívila řadu lékařů v celém Moravskoslezském kraji, kteří jí ale nedokázali pomoct. Teprve chirurgové Vítkovické nemocnice se tento problém vůbec poprvé rozhodli řešit operačně metodou torakoskopické horní hrudní sympatektomie – s pozitivním výsledkem.
Pocení je nutné ke kontrole tělesné teploty v teplém prostředí, při tělesné aktivitě a je normální reakcí na zvýšenou teplotu nebo při úzkosti. Část populace se však potí nadměrně a v nepřiměřených situacích, což může vést ke vzniku emocionálních a sociálních problémů, stejně jako k pracovní, fyzické a psychické nepohodě.
U mladé pacientky Vítkovické nemocnice začaly problémy s nadměrným pocením již v dětství. Od lékařů se dozvěděla, že trpí nemocí nazvanou hyperhidróza. Žena to nesla hodně těžce, protože kvůli nadměrnému pocení měla problémy v běžném životě. „Z rukou i nohou jí někdy doslova kapala voda. Po vyšetření jsme se dohodli na operačním zákroku, který jsme se rozhodli dělat v naší nemocnici u vůbec prvního pacienta s hyperhidrózou,“ říká primář chirurgického oddělení Vítkovické nemocnice MUDr. Miloslav Mazur, Ph.D., MBA, s tím, že operace dopadla úspěšně.
Zhruba hodinový torakoskopický zákrok provedl chirurgický tým pod vedením primáře Mazura v celkové anestezii pomocí několika tenkých tubusů – portů zavedených do hrudníku, jimiž byly přivedeny do hrudní dutiny pracovní nástroje a kamera. Dvě ranky na kůži byly zhruba půlcentimetrové. „Pomocí nástrojů jsme přerušili v hrudníku sympatický nervový provazec, který vysílá signály, jež mohou mít za následek právě zmíněné potíže, jakými je zvýšená potivost,“ uvedl primář Mazur s tím, že po operaci není nutná žádná delší rekonvalescence a již do několika dnů se pacient vrací do normálního života bez jakýchkoli omezení.
Metoda torakoskopické hrudní sympatektomie má podle primáře vysokou účinnost, až 95 procent, přičemž efekt je okamžitý a dlouhodobý. Výkon je v rukou zkušeného chirurga poměrně jednoduchý, rychlý a závažné komplikace jsou vzácné. Pacienti jdou domů maximálně po dvou až třech dnech od operace, aniž by byli v budoucnu operací limitováni. „Vítkovická nemocnice se stala jednou z mála chirurgických pracovišť v regionu, které se problematikou odstranění nadměrného pocení operačně zabývá,“ doplnil primář.

autor: Bc. Lucie Drahošová

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.