> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Jarní písňový festival

vloženo: 11.04.2019           komentářů: 0

V sobotu 13. dubna vystoupí v Domě kultury v Bílovci téměř 180 dětských i dospělých sborových zpěváků a zpěvaček! Uskuteční se zde totiž tradiční Jarní písňový festival pořádaný Pěveckým sborem Bílovec.
„Jde o přehlídku bíloveckých pěveckých sborů zpestřenou vždy speciálním hostem. V minulosti zde vystoupily pěvecké sbory z různých měst Moravy a Slezska, z německého Bad Neustadtu, Rozkvet ze slovenské Prievidze, Vox Siparis z chorvatského Umagu nebo Pěvecký sbor z polských Glubczyc. Letos je pozvaný Smíšený pěvecký sbor Komenský Vítkov. Tradicí se stala rovněž úzká spolupráce a pravidelné vystupování dětských a mládežnických pěveckých sborů bíloveckých základních škol a gymnázia. Diváci tak uslyší talentované děti ze sboru Kulišáci ze Základní školy Komenského, zazpívají také Koťata a Alegro ze Základní školy TGM a Pěvecký sbor Gymnázia Mikuláše Koperníka Bílovec. A samozřejmě zde zazní i písně v podání našeho Pěveckého sboru Bílovec,“ popisuje program tradičního festivalu starostka města Bílovec Renata Mikolašová a dodává, že tuto krásnou akci mnoho let osobně moderovala a nenechá si ji ujít ani letos.
„Festival náš sbor pořádá už mnoho let, odhaduji, že by to mohl být už 26. ročník, ale přesně nevím,“ říká Miloš Stanovský, vedoucí Pěveckého sboru Bílovec. „Písně, které na festivalu zazní, jsou jak z dílny českých skladatelů, tak i zahraničních. Kulišáci pod taktovkou Dagmary Baudyšové zazpívají jak lidové písně, tak například i písně Ježka, Voskovce a Wericha, sbory Koťata a Alegro si s Andreou Pilichovou a Lenkou Hořínovou připravily například východoslovenskou lidovou píseň, ale i píseň Paula McCartneyho nebo skupiny Spice Girl a další. A doslova z písně do písně půjde za dirigování a klavírního doprovodu Radmily Štípkové sbor mladých gymnazistů, jejichž pásmo se jmenuje Když hit je střídán hitem,“ pokračuje pan Stanovský. S bohatým repertoárem vystoupí i domácí pěvecký sbor a samozřejmě i host z Vítkova. Ten mimo jiné zazpívá i africkou ukolébavku Thula baba, thula sana. V africkém jazyku Zulu na závěr festivalu zapívají tito pěvci společně s Pěveckým sborem Bílovec ještě další dvě africké písně. Vstupné na Jarní písňový festival, který začíná v 16.30 hodin, je dobrovolné.
Dnes zhruba pětatřicetičlenný Pěvecký sbor Bílovec vystoupil na svém prvním veřejném koncertu 27. října 1992 při oslavách vzniku první samostatné Československé republiky. Od té doby sbor absolvoval pod taktovkou dirigenta Jiřího Šikuly desítky koncertů nejen v tomto, ale i v sousedních regionech a také v Polsku, Německu, Chorvatsku nebo Slovensku. V posledních letech vystoupil dvakrát na adventních koncertech v Praze na Staroměstském náměstí a úspěchu dosáhl také na festivalu Cantate Budweis v Českých Budějovicích a Českém Krumlově.
Letos Pěvecký sbor Bílovec uslyšíte například 22. června na Dni města Bílovec, ve stejném měsíci zazpívají také na oslavách Dne města Bruntálu a v předvánočním čase vyrazí do Veličné na Slovensko. Čeká je také Rybová mše ve Fulneku. Velkou akcí bude rovněž svatba dvou členů sboru začátkem června, kde jeho členové budou v kostele zpívat celou svatební mši! „Toto bude pro nás premiéra a moc se na to těšíme,“ dodává na závěr pan Stanovský s tím, že snem sboru je zúčastnit se festivalu Cantate Croatia v chorvatské Pule a Rovinji. Svůj sen však z finančních důvodů zatím odkládají…


autor: Lenka Hatlapatková

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

28.06.2019

Nudu zaháněli v obchodě
Nudu zaháněli v obchodě, událost bude šetřit „sociálka“ Tři nezletilí chlapci se vydali 28. května 2019 do prodejny v Ostravě-Zábřehu. Nešli zde však nakupovat, nýbrž dělat nepořádek. Jak později sami přiznali, důvod, proč prodejnu navštívili, byla nuda. Jejich počínáním vznikla škoda na zboží v celkové výši přibližně 350,- Kč. Poškodili deodoranty a rozbalili na prodejně potravinářské zboží.

01.06.2019

Pod vlivem boural
Poškozenou krajnici vozovky a dopravní značení zahlédla hlídka městské policie v sobotu 1. června 2019 po 3. hodině ranní v Ostravě-Slezské Ostravě u jedné ze zastávek městské hromadné dopravy. Od tohoto místa se po vozovce táhla skvrna provozních kapalin, která strážníky dovedla až ke značně poškozenému vozidlu, které v té době přijíždělo k jedné z nedalekých ulic. Ve vozidle se nacházel pouze řidič. Hlídka muže ztotožnila, kdy se ukázalo, že jde o 41letého Asiata.

29.05.2019

Používala velmi hrubých výrazů
Dopoledne 29. května 2019 byla hlídka vyslána na Ostravy-Moravské Ostravy, kde se žena marně domáhala vyplacení sociální podpory. Verbálně na zaměstnankyně úřadu útočila, křičela a zároveň rušila i jednání dalších zaměstnanců. Používala velmi hrubých výrazů, především vůči zaměstnankyni, která agresorce odmítla dávky přiznat z důvodu chybějících dokumentů. Kromě vulgarit také plivala.

25.05.2019

Opilý muž napadl strážníky
Opilá osoba obtěžující okolí. To byl důvod, proč v sobotu 25. května 2019 odpoledne vyjížděla hlídka městské policie do Ostravy-Svinova. Na místě se na chodníku nacházel muž, který byl zjevně pod vlivem návykové látky. Ostatním kolemjdoucím vulgárně nadával a vyhrožoval. Dle oznamovatele se tak dělo již delší dobu. Muž odmítal spolupracovat i se strážníky. Ti mu následně naměřili přes 2,6 ‰ alkoholu v dechu.

20.05.2019

Sprejeři přistiženi při činu
Dne 20. května 2019 chvíli před půlnocí byli spatřeni strážníkem v Ostravě-Porubě v jednom z průchodů dva mladíci, kteří zde pokreslili stěny.Oba muže ve věku 19 let se podařilo dostihnout další hlídkou o několik metrů dál, podle popisu, který jim byl kolegou předán.