> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Jarní písňový festival

vloženo: 11.04.2019           komentářů: 0

V sobotu 13. dubna vystoupí v Domě kultury v Bílovci téměř 180 dětských i dospělých sborových zpěváků a zpěvaček! Uskuteční se zde totiž tradiční Jarní písňový festival pořádaný Pěveckým sborem Bílovec.
„Jde o přehlídku bíloveckých pěveckých sborů zpestřenou vždy speciálním hostem. V minulosti zde vystoupily pěvecké sbory z různých měst Moravy a Slezska, z německého Bad Neustadtu, Rozkvet ze slovenské Prievidze, Vox Siparis z chorvatského Umagu nebo Pěvecký sbor z polských Glubczyc. Letos je pozvaný Smíšený pěvecký sbor Komenský Vítkov. Tradicí se stala rovněž úzká spolupráce a pravidelné vystupování dětských a mládežnických pěveckých sborů bíloveckých základních škol a gymnázia. Diváci tak uslyší talentované děti ze sboru Kulišáci ze Základní školy Komenského, zazpívají také Koťata a Alegro ze Základní školy TGM a Pěvecký sbor Gymnázia Mikuláše Koperníka Bílovec. A samozřejmě zde zazní i písně v podání našeho Pěveckého sboru Bílovec,“ popisuje program tradičního festivalu starostka města Bílovec Renata Mikolašová a dodává, že tuto krásnou akci mnoho let osobně moderovala a nenechá si ji ujít ani letos.
„Festival náš sbor pořádá už mnoho let, odhaduji, že by to mohl být už 26. ročník, ale přesně nevím,“ říká Miloš Stanovský, vedoucí Pěveckého sboru Bílovec. „Písně, které na festivalu zazní, jsou jak z dílny českých skladatelů, tak i zahraničních. Kulišáci pod taktovkou Dagmary Baudyšové zazpívají jak lidové písně, tak například i písně Ježka, Voskovce a Wericha, sbory Koťata a Alegro si s Andreou Pilichovou a Lenkou Hořínovou připravily například východoslovenskou lidovou píseň, ale i píseň Paula McCartneyho nebo skupiny Spice Girl a další. A doslova z písně do písně půjde za dirigování a klavírního doprovodu Radmily Štípkové sbor mladých gymnazistů, jejichž pásmo se jmenuje Když hit je střídán hitem,“ pokračuje pan Stanovský. S bohatým repertoárem vystoupí i domácí pěvecký sbor a samozřejmě i host z Vítkova. Ten mimo jiné zazpívá i africkou ukolébavku Thula baba, thula sana. V africkém jazyku Zulu na závěr festivalu zapívají tito pěvci společně s Pěveckým sborem Bílovec ještě další dvě africké písně. Vstupné na Jarní písňový festival, který začíná v 16.30 hodin, je dobrovolné.
Dnes zhruba pětatřicetičlenný Pěvecký sbor Bílovec vystoupil na svém prvním veřejném koncertu 27. října 1992 při oslavách vzniku první samostatné Československé republiky. Od té doby sbor absolvoval pod taktovkou dirigenta Jiřího Šikuly desítky koncertů nejen v tomto, ale i v sousedních regionech a také v Polsku, Německu, Chorvatsku nebo Slovensku. V posledních letech vystoupil dvakrát na adventních koncertech v Praze na Staroměstském náměstí a úspěchu dosáhl také na festivalu Cantate Budweis v Českých Budějovicích a Českém Krumlově.
Letos Pěvecký sbor Bílovec uslyšíte například 22. června na Dni města Bílovec, ve stejném měsíci zazpívají také na oslavách Dne města Bruntálu a v předvánočním čase vyrazí do Veličné na Slovensko. Čeká je také Rybová mše ve Fulneku. Velkou akcí bude rovněž svatba dvou členů sboru začátkem června, kde jeho členové budou v kostele zpívat celou svatební mši! „Toto bude pro nás premiéra a moc se na to těšíme,“ dodává na závěr pan Stanovský s tím, že snem sboru je zúčastnit se festivalu Cantate Croatia v chorvatské Pule a Rovinji. Svůj sen však z finančních důvodů zatím odkládají…


autor: Lenka Hatlapatková

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.