> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

BROLN: Janovy pašije

vloženo: 09.04.2019           komentářů: 0

Již 13. dubna 2019, 15:00 hodin

OSTRAVA-CENTRUM – EVANGELICKÝ KRISTŮV KOSTEL 15:00

Program

Petr Varmuža: Janovy pašije (Lidové oratorium)

Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů

Sbor Amatores Musicae Antiquae (Mistřín)

Petr Varmuža (umělecký vedoucí)

Sólisté:

Klára Strýčková (soprán)

Iva Kružíková (alt)

Tadeáš Janošek (tenor)

Martin Frýbort (bas)

V autorském ztvárnění Janových pašijí Petra Varmuži se pomyslně ocitáme za hradbami města, ostatně jako Kristus, který překročí potok Cedron a odchází se modlit na Olivetskou horu. Varmužovy Janovy pašije využívají lidových nápěvů i názvuků, stejně jako spojují svět folkloru a vážné hudby užitím různých hudebních nástrojů včetně cimbálu, pěveckých sól i sboru s tradiční tenorovou rolí Evangelisty.

… máme možnost symbolicky vyjít z města do nezvykle vyzdobeného chrámu – zahrady.

„A vyšli za potok, do zahrady.“

(Vladimír Maňas)

Pašije, zprávy evangelistů o utrpení a smrti Ježíše Krista, předčítané nebo prozpěvované, byly vždy důležitou součástí života každého křesťana v rámci liturgie Svatého týdne. Mnozí hudební autoři použili pašijový text ke zpracování v podobě výpravné či dramatické, a to formou kantáty nebo oratoria. Pašijové písně zapsané v Sušilových a Bartošových sbírkách jsou v dnes uváděné verzi stylizovány do formy „lidového oratoria“ s využitím sólového i sborového zpěvu a komorního orchestru s cimbálem.

(Petr Varmuža)

CENA VSTUPENKY:

Běžné vstupné: 150 Kč

senioři, studenti, ZTP: 100 Kč

ZTP/P: 50 Kč

děti do 15 let zdarma

on-line předprodej a více informací na webu...shf.cz

autor: www.shf.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.