> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Manifest sepíšeme později

vloženo: 08.04.2019           komentářů: 0

Vernisáž ostravského výstavního projektu umělkyň Venduly Chalánkové, Daniely Mikuláškové a Maud Kotasové se uskuteční ve středu 10. 4. 2019 v Cechovně Dolu Michal v 18.00 h.

Úvodní slovo: Tomáš Koudela
Výstava potrvá do 9. 5. 2019
Otevřeno út–ne 9–15

Autorky se seznámily během studií na Fakultě výtvarných umění v Brně (ateliér Environment Vladimíra Merty a Mariana Pally). S tímto faktem úzce souvisí právě název jejich aktuálního výstavního projektu.
„Když nám naši pedagogové vybírali téma pro klauzurní zadání, sáhli po dětském časopise a po slepu do něj zabořili prst, na jaké slovo padl, takové bylo zadání.“ Uvádí Vendula Chalánková. Inspirovány touto životní zkušeností (po mnohých pokusech o výběr názvu výstavy – důležitou a rozhodující roli sehrává opět náhoda) se autorky rozhodují postupovat podobně jako jejich pedagogové.
„Zvolily jsme každá jednu knihu a zabořily do ní prst. Nakonec bylo rozhodnuto takto: vítězem je kniha Mariana Pally. V centru pozornosti zůstávají dvě varianty názvu: „Manifest sepíšeme později“ a „Kozy zůstaly celé, jen vlci pochcípali“. „Kozy…“ neobstály „Manifest...“ zvítězil.
„Shodly jsme se, že naše umění může být trochu angažované, ale až za chvilu. Danielka odvážně navrhla, že nakonec nějaký manifest můžeme sepsat. Tak uvidíme.“ Osvětluje některé detaily výstavní horečky a konceptuální drama spojené se vznikem názvu aktuální ostravské prezentace brněnské výtvarné úderky Vendula Chalánková.
Na výstavě budete konfrontováni převážně s fenomény krajiny a ekologie, a to mj. prostřednictvím výšivky do textilu či do železa, na scéně se objeví vizuální parafráze solárních panelů, ale i mnohé další.

autor: Důl Michal, The coal Mine Michal

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

15.04.2019

Agresivní mladá žena
Agresivní mladá žena ohrožovala auta i tramvaje.V pondělí 15. dubna 2019 dopoledne byla hlídka městské policie Ostrava vyslána do Ostravy-Hrabůvky, kde se pohybovala žena po komunikaci a kolejišti, čímž ohrožovala bezpečnost a plynulost provozu na pozemní komunikaci. Následně si sedla do kolejiště, s hlídkou nekomunikovala a na vše reagovala tak, že je jí to jedno. Kromě toho si strážníci všimli také škrábanců a podlitin na krku mladé ženy, nabízené lékařské ošetření však odmítla.

12.04.2019

Pěstmi napadl bývalou přítelkyni
V pátek 12. dubna 2019 odpoledne vyjížděla hlídka městské policie do Ostravy-Hrušova, kde došlo k fyzickému napadení 36leté ženy. Strážníci na místě zjistili, že devětatřicetiletý muž přelezl plot a napadl svou bývalou přítelkyni – nadával ji, několikrát ji pěstmi udeřil do hlavy a srazil k zemi.

08.04.2019

Bez řidičáku, pod vlivem
Dne 8. dubna 2019 v noci spatřila hlídka městské policie v Ostravě-Moravské Ostravě vozidlo, které jelo v protisměru, čímž došlo k ohrožení bezpečnosti silničního provozu. Poté, co řidič spatřil hlídku, otočil se a rozjel se z místa pryč. Strážníci předepsaným způsobem vozidlo následně zastavili. Řidič se hlídce prokázal pouze občanským průkazem se slovy, že řidičský průkaz zapomněl doma. Po ověření se ovšem ukázalo, že řidičák vůbec nevlastní.

08.04.2019

Nezletilá matka v hospodě
Nezletilá matka v hospodě, dítě nechala v kočárku venku 8. dubna 2019 večer, byla hlídka vyslána do Ostravy-Poruby znovu. Tentokrát před jednou z restaurací stál dětský kočárek s dítětem, u kterého se nikdo nenacházel. Uvnitř restaurace strážníci nalezli teprve 17letou matku tohoto přibližně ročního dítěte. Ta byla navíc zjevně pod vlivem alkoholu - orientační dechová zkouška u ní potvrdila téměř 2 promile.

05.04.2019

Trojice nezletilých popíjela alkohol
Na skupinu osob popíjející alkohol na veřejném prostranství byla hlídka městské policie upozorněna večer 5. dubna 2019 v Ostravě-Porubě. Na místě se nacházela trojice mladých osob, která jevila známky požití návykové látky – nebyli schopni samostatné chůze a z jejich dechu byl silně cítit alkohol. Po ztotožnění vyšlo najevo, že se jedná o 2 muže a 1 ženu ve věku teprve 15-16 let! U sebe měli 2 lahve alkoholu – rum a vodku. Jeden z mužů, který nadýchal téměř 2 ‰