> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Manifest sepíšeme později

vloženo: 08.04.2019           komentářů: 0

Vernisáž ostravského výstavního projektu umělkyň Venduly Chalánkové, Daniely Mikuláškové a Maud Kotasové se uskuteční ve středu 10. 4. 2019 v Cechovně Dolu Michal v 18.00 h.

Úvodní slovo: Tomáš Koudela
Výstava potrvá do 9. 5. 2019
Otevřeno út–ne 9–15

Autorky se seznámily během studií na Fakultě výtvarných umění v Brně (ateliér Environment Vladimíra Merty a Mariana Pally). S tímto faktem úzce souvisí právě název jejich aktuálního výstavního projektu.
„Když nám naši pedagogové vybírali téma pro klauzurní zadání, sáhli po dětském časopise a po slepu do něj zabořili prst, na jaké slovo padl, takové bylo zadání.“ Uvádí Vendula Chalánková. Inspirovány touto životní zkušeností (po mnohých pokusech o výběr názvu výstavy – důležitou a rozhodující roli sehrává opět náhoda) se autorky rozhodují postupovat podobně jako jejich pedagogové.
„Zvolily jsme každá jednu knihu a zabořily do ní prst. Nakonec bylo rozhodnuto takto: vítězem je kniha Mariana Pally. V centru pozornosti zůstávají dvě varianty názvu: „Manifest sepíšeme později“ a „Kozy zůstaly celé, jen vlci pochcípali“. „Kozy…“ neobstály „Manifest...“ zvítězil.
„Shodly jsme se, že naše umění může být trochu angažované, ale až za chvilu. Danielka odvážně navrhla, že nakonec nějaký manifest můžeme sepsat. Tak uvidíme.“ Osvětluje některé detaily výstavní horečky a konceptuální drama spojené se vznikem názvu aktuální ostravské prezentace brněnské výtvarné úderky Vendula Chalánková.
Na výstavě budete konfrontováni převážně s fenomény krajiny a ekologie, a to mj. prostřednictvím výšivky do textilu či do železa, na scéně se objeví vizuální parafráze solárních panelů, ale i mnohé další.

autor: Důl Michal, The coal Mine Michal

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.