> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

V mapě tak naleznete

vloženo: 08.04.2019           komentářů: 0

Ostrava má nového populárního průvodce USE-IT

Ostrava se tak opět připojila mezi 30 evropských měst, která každoročně připravují kreativního anglického průvodce. Kulturní centrum Cooltour vydalo již sedmou USE-IT mapu. Ta nabízí přes 65 tipů pro studenty a mladé cestovatele, kteří do moravskoslezské metropole přijedou nebo o návštěvě teprve uvažují. Autorský tým dobrovolníků vytvořil také českou verzi.

„Představte si, že jedete do neznámého města a kamarád vám namaluje mapku, ve které zaznačí osobní tipy, kam se určitě máte podívat, kde se máte najíst a který zapadlý obchůdek by vám neměl uniknout. Přesně takovým průvodcem chceme být,“ popisuje vizi projektu USE-IT Ostrava jeho koordinátor Pavel Smutný.

V mapě tak naleznete ověřené kavárny, restaurace, originální obchody či studentské hospody. Místa, která v jiném průvodci nenajdete, ale která si získala srdce tvůrců, mladých dobrovolníků, žijících v Ostravě. „Když jsme s mapou začínali, měli jsme problém doporučit místa s dobrým jídlem. Teď po 7 letech řešíme opačný problém - v Ostravě je najednou tolik různých gastronomických podniků, že se nám tam všechny nevejdou,” dodává editorka Hana Kebová.

Celý projekt je nekomerční. Nové mapy jsou zdarma a najdete je nejen v Infocentrech, kavárnách a kulturních zařízeních, ale také v dalších evropských městech zapojených do USE-IT - například Praze, Oslu nebo Bruselu.

Vedle papírové mapy existuje i mobilní aplikace, která obsahuje unikátní funkci. Každý uživatel v ní najde ikonu psa (jmenuje se Orion), který se „prochází“ na mapě stabilní rychlostí 4 km za hodinu mimo hlavní centrum. Myšlenka této funkce je, aby si zahraniční cestovatelé kromě návštěv muzeí, památek a trendy podniků zažili i obvyklé činnosti místních lidí. A protože se ikona psa objevuje všem uživatelům aplikace ve stejný čas na stejném místě, mají tak možnost v neznámém městě potkat další cestovatele.

Realizaci mapy podpořilo statutární město Ostrava, Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava a Kulturní centrum Cooltour Ostrava.

autor: Zuzana Vinklárková

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.