> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

V mapě tak naleznete

vloženo: 08.04.2019           komentářů: 0

Ostrava má nového populárního průvodce USE-IT

Ostrava se tak opět připojila mezi 30 evropských měst, která každoročně připravují kreativního anglického průvodce. Kulturní centrum Cooltour vydalo již sedmou USE-IT mapu. Ta nabízí přes 65 tipů pro studenty a mladé cestovatele, kteří do moravskoslezské metropole přijedou nebo o návštěvě teprve uvažují. Autorský tým dobrovolníků vytvořil také českou verzi.

„Představte si, že jedete do neznámého města a kamarád vám namaluje mapku, ve které zaznačí osobní tipy, kam se určitě máte podívat, kde se máte najíst a který zapadlý obchůdek by vám neměl uniknout. Přesně takovým průvodcem chceme být,“ popisuje vizi projektu USE-IT Ostrava jeho koordinátor Pavel Smutný.

V mapě tak naleznete ověřené kavárny, restaurace, originální obchody či studentské hospody. Místa, která v jiném průvodci nenajdete, ale která si získala srdce tvůrců, mladých dobrovolníků, žijících v Ostravě. „Když jsme s mapou začínali, měli jsme problém doporučit místa s dobrým jídlem. Teď po 7 letech řešíme opačný problém - v Ostravě je najednou tolik různých gastronomických podniků, že se nám tam všechny nevejdou,” dodává editorka Hana Kebová.

Celý projekt je nekomerční. Nové mapy jsou zdarma a najdete je nejen v Infocentrech, kavárnách a kulturních zařízeních, ale také v dalších evropských městech zapojených do USE-IT - například Praze, Oslu nebo Bruselu.

Vedle papírové mapy existuje i mobilní aplikace, která obsahuje unikátní funkci. Každý uživatel v ní najde ikonu psa (jmenuje se Orion), který se „prochází“ na mapě stabilní rychlostí 4 km za hodinu mimo hlavní centrum. Myšlenka této funkce je, aby si zahraniční cestovatelé kromě návštěv muzeí, památek a trendy podniků zažili i obvyklé činnosti místních lidí. A protože se ikona psa objevuje všem uživatelům aplikace ve stejný čas na stejném místě, mají tak možnost v neznámém městě potkat další cestovatele.

Realizaci mapy podpořilo statutární město Ostrava, Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava a Kulturní centrum Cooltour Ostrava.

autor: Zuzana Vinklárková

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

15.04.2019

Agresivní mladá žena
Agresivní mladá žena ohrožovala auta i tramvaje.V pondělí 15. dubna 2019 dopoledne byla hlídka městské policie Ostrava vyslána do Ostravy-Hrabůvky, kde se pohybovala žena po komunikaci a kolejišti, čímž ohrožovala bezpečnost a plynulost provozu na pozemní komunikaci. Následně si sedla do kolejiště, s hlídkou nekomunikovala a na vše reagovala tak, že je jí to jedno. Kromě toho si strážníci všimli také škrábanců a podlitin na krku mladé ženy, nabízené lékařské ošetření však odmítla.

12.04.2019

Pěstmi napadl bývalou přítelkyni
V pátek 12. dubna 2019 odpoledne vyjížděla hlídka městské policie do Ostravy-Hrušova, kde došlo k fyzickému napadení 36leté ženy. Strážníci na místě zjistili, že devětatřicetiletý muž přelezl plot a napadl svou bývalou přítelkyni – nadával ji, několikrát ji pěstmi udeřil do hlavy a srazil k zemi.

08.04.2019

Bez řidičáku, pod vlivem
Dne 8. dubna 2019 v noci spatřila hlídka městské policie v Ostravě-Moravské Ostravě vozidlo, které jelo v protisměru, čímž došlo k ohrožení bezpečnosti silničního provozu. Poté, co řidič spatřil hlídku, otočil se a rozjel se z místa pryč. Strážníci předepsaným způsobem vozidlo následně zastavili. Řidič se hlídce prokázal pouze občanským průkazem se slovy, že řidičský průkaz zapomněl doma. Po ověření se ovšem ukázalo, že řidičák vůbec nevlastní.

08.04.2019

Nezletilá matka v hospodě
Nezletilá matka v hospodě, dítě nechala v kočárku venku 8. dubna 2019 večer, byla hlídka vyslána do Ostravy-Poruby znovu. Tentokrát před jednou z restaurací stál dětský kočárek s dítětem, u kterého se nikdo nenacházel. Uvnitř restaurace strážníci nalezli teprve 17letou matku tohoto přibližně ročního dítěte. Ta byla navíc zjevně pod vlivem alkoholu - orientační dechová zkouška u ní potvrdila téměř 2 promile.

05.04.2019

Trojice nezletilých popíjela alkohol
Na skupinu osob popíjející alkohol na veřejném prostranství byla hlídka městské policie upozorněna večer 5. dubna 2019 v Ostravě-Porubě. Na místě se nacházela trojice mladých osob, která jevila známky požití návykové látky – nebyli schopni samostatné chůze a z jejich dechu byl silně cítit alkohol. Po ztotožnění vyšlo najevo, že se jedná o 2 muže a 1 ženu ve věku teprve 15-16 let! U sebe měli 2 lahve alkoholu – rum a vodku. Jeden z mužů, který nadýchal téměř 2 ‰