> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Pět milionu korun vyčlenilo město

vloženo: 06.04.2019           komentářů: 0

Dotace města pomohou zachovat významné stavby a památky.

Pět milionu korun vyčlenilo město Ostrava na dotace na opravy památkově chráněných staveb.
Dotace města pomohou zachovat významné stavby a památky.

Město Ostrava ze svého rozpočtu přispěje na opravy památkově chráněných staveb, nacházejících se na jeho území. Letos, stejně jako v minulých letech, vyčlenilo ze svého rozpočtu na podporu jejich rekonstrukcí a na opravy pět milionů korun. Minimální výše dotace na jeden projekt je stanovena na 50 tisíc, maximální až na jeden milion korun. O dotaci z programu nejen na opravu kulturních památek, ale také významných staveb si mohou požádat jejich vlastníci od 8. dubna do 10. června.

„Město tento program vyhlašuje dlouhodobě. Důvod je jasný, vlastníci významných kulturních památek se často potýkají s tím, že nemají dostatek finančních prostředků na obnovu a rekonstrukce památkově chráněných objektů. V letošním roce jsme proto navýšili maximální objem dotace z 500 tisíc na milion korun, aby pro jejich vlastníky byla údržba jednodušší a v řadě případů vůbec dosažitelná. Spokojeny mohou být obě strany, Ostrava bude mít krásnější budovy a vlastníci peníze na jejich zkrášlení,“ řekla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová. Dotace může tvořit maximálně 50 procent celkových nákladů. Město nebude požadované částky krátit, takže úspěšný žadatel získá vždy celou částku, o kterou zažádal.

Podané žádosti posoudí rada města a na její doporučení ostravští zastupitelé schválí jednotlivé dotace konkrétním žadatelům nejpozději do 30. září letošního roku. Projekty musí být realizovány v termínu od 1. června 2019 do 30. září 2020.

Z dotací města byla v minulosti opravena celá řada významných kulturních památek na území města, například katedrála Božského spasitele v Moravské Ostravě, byla zpřístupněna Stará kotelna, zachráněn těžní stroj v areálu dolu Hlubina, financována oprava kostela svaté Anny v Ostravě-Polance a další.

Žádosti je nutné podat elektronicky a současně prostřednictvím pošty nebo na podatelně magistrátu, a to včetně příloh. Žádost o poskytnutí neinvestiční dotace nemůže podávat stát a subjekty jím zřizované a financované.

Ilustrační foto: René Stejskal

autor: Andrea Vojkovská

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.