> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Zhasneme radniční věž

vloženo: 30.03.2019           komentářů: 0

Zhasneme radniční věž, zapojíme se do celosvětové kampaně Hodina Země

Poslední březnovou sobotu se Ostrava zhasnutím své dominanty připojí ke kampani Hodina Země, a to již posedmé v historii. Osvětlení věže Nové radnice zhasne od 20:30 do 21:30 hodin. O podpoře této celosvětové kampaně rozhodla rada města, která k podobnému kroku vyzvala i zástupce městských obvodů a vedení městských společností. Na výzvu jako první zareagoval městský obvod Poruba, který vypne na celý tento víkend obvodové osvětlení budovy a nápis porubské radnice.

Cílem kampaně Hodina Země, která se koná od roku 2007, je upozornit na vliv jednotlivců, organizací a měst na klima a životní prostředí. Hlavním tématem souvisejícím s demonstrativním zhasnutím světel nebo i spotřebičů využívajících elektrickou energii je problematika produkce skleníkových plynů pocházejících z fosilních paliv, jako hlavní příčiny klimatické změny. Jednorázové zhasnutí světla je jen projevem odhodlání změnit své návyky a zlepšit životní prostředí.

Se spotřebou fosilních paliv ale nesouvisí jen výroba elektřiny nebo spalování pohonných hmot, ale také míra osobní spotřeby výrobků, na jejichž výrobu a dopravu jsou tyto neobnovitelné zdroje energie také využívány.  Lidé mohou na webu Hodina Země také deklarovat i malá předsevzetí, klimatické závazky, které omezí spotřebu fosilních paliv a sníží tak produkci skleníkových plynů. Plně v souladu s mottem „Reduce, Reuse, Recycle“. Mezi taková předsevzetí může patřit například poskytnutí věcí, které již nepotřebujeme k dalšímu použití, rozhodnutí nenakupovat balené nápoje, zejména pak vodu, změna způsobu dopravy, zavedení třídění odpadů ve firmách a podnicích, nakupování do vlastních obalů a tašek apod.

„Ostrava už déle realizuje konkrétní kroky - podporuje alternativní formy dopravy, sdílená kola, eliminuje množství plastového odpadu. Na magistrátě jsme omezili nákup balené vody takřka na nulu a používáme kohoutkovou, která v Ostravě patří k nejkvalitnějším v republice. V odpadovém hospodářství prosazujeme slogan „Pro Ostravu bez odpadu“ a „3ďte bez obav – vše bude využito“. Letos budeme otevírat RE-USE centrum, které umožní opakované použití odpadu. Může to být také výzva pro kreativní lidi, jak vdechnout nový život použitým věcem, které tak nemusí skončit na skládce,“ řekla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Zajímavou informací je i fakt, že v České republice se ročně veřejným osvětlením vysvítí do vesmíru, tedy do špatných směrů, elektřina za 2 miliardy korun. Světelný smog navíc negativně působí i na zdraví člověka. Více zajímavých informací najedete na webu ....hodinazeme.cz. 

autor: www.hodinazeme.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

28.06.2019

Nudu zaháněli v obchodě
Nudu zaháněli v obchodě, událost bude šetřit „sociálka“ Tři nezletilí chlapci se vydali 28. května 2019 do prodejny v Ostravě-Zábřehu. Nešli zde však nakupovat, nýbrž dělat nepořádek. Jak později sami přiznali, důvod, proč prodejnu navštívili, byla nuda. Jejich počínáním vznikla škoda na zboží v celkové výši přibližně 350,- Kč. Poškodili deodoranty a rozbalili na prodejně potravinářské zboží.

01.06.2019

Pod vlivem boural
Poškozenou krajnici vozovky a dopravní značení zahlédla hlídka městské policie v sobotu 1. června 2019 po 3. hodině ranní v Ostravě-Slezské Ostravě u jedné ze zastávek městské hromadné dopravy. Od tohoto místa se po vozovce táhla skvrna provozních kapalin, která strážníky dovedla až ke značně poškozenému vozidlu, které v té době přijíždělo k jedné z nedalekých ulic. Ve vozidle se nacházel pouze řidič. Hlídka muže ztotožnila, kdy se ukázalo, že jde o 41letého Asiata.

29.05.2019

Používala velmi hrubých výrazů
Dopoledne 29. května 2019 byla hlídka vyslána na Ostravy-Moravské Ostravy, kde se žena marně domáhala vyplacení sociální podpory. Verbálně na zaměstnankyně úřadu útočila, křičela a zároveň rušila i jednání dalších zaměstnanců. Používala velmi hrubých výrazů, především vůči zaměstnankyni, která agresorce odmítla dávky přiznat z důvodu chybějících dokumentů. Kromě vulgarit také plivala.

25.05.2019

Opilý muž napadl strážníky
Opilá osoba obtěžující okolí. To byl důvod, proč v sobotu 25. května 2019 odpoledne vyjížděla hlídka městské policie do Ostravy-Svinova. Na místě se na chodníku nacházel muž, který byl zjevně pod vlivem návykové látky. Ostatním kolemjdoucím vulgárně nadával a vyhrožoval. Dle oznamovatele se tak dělo již delší dobu. Muž odmítal spolupracovat i se strážníky. Ti mu následně naměřili přes 2,6 ‰ alkoholu v dechu.

20.05.2019

Sprejeři přistiženi při činu
Dne 20. května 2019 chvíli před půlnocí byli spatřeni strážníkem v Ostravě-Porubě v jednom z průchodů dva mladíci, kteří zde pokreslili stěny.Oba muže ve věku 19 let se podařilo dostihnout další hlídkou o několik metrů dál, podle popisu, který jim byl kolegou předán.