> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Vzpomínkové shromáždění

vloženo: 28.03.2019           komentářů: 0

U památníku dvou zastřelených letců u kostela Panny Marie, Královny Posvátného Růžence v Metodějské ulici v Ostravě-Hrabůvce se v pátek 29. března od 11 hodin uskuteční

Nadporučík Gordon A. Kidder a major Thomas Kirby-Green byli v průběhu druhé světové války sestřeleni, zajati a umístěni do německého zajateckého tábora v Saganu v dnešním Polsku.

Oba letci se společně s dalšími 74 příslušníky britské RAF účastnili tzv. „velkého útěku“. Přes vyhrabaný tunel se dostali na svobodu, doputovali až ke Zlínu, kde byli gestapem zatčeni.

Mezitím Adolf Hitler vydal rozkaz, podle kterého mělo být 50 uprchlíků zastřeleno.

Oba zadržení piloti byli převáženi na velitelství gestapa do Wroclavi a na základě Hitlerova rozkazu je příslušníci gestapa během zastávky v Ostravě-Hrabůvce 29. března 1944 zastřelili.

Smutnou událost připomíná památník.


Pátečního pietního aktu, na němž se podílí město Ostrava s Československou obcí legionářskou – Jednotou Ostrava 2, Krajským vojenským velitelstvím Ostrava a Základní školou U Haldy 66 z Ostravy-Hrabůvky,

se zúčastní primátor Ostravy Tomáš Macura, náměstek hejtmana MSK Jaroslav Kania, starosta obvodu Ostrava-Jih Martin Bednář, zástupci Svazu letců, Sdružení válečných veteránů,

Českého svazu bojovníků za svobodu, Sokolské župy Moravskoslezské, Klubu českého pohraničí a dalších organizací a poltických stran.

V 17 hodin se v přilehlém kostele bude konat zádušní mše svatá za mjr. Thomase Kirby-Greena, npor. Gordona A. Kiddera, npor. Roye Langloise, mjr. Arnošta Valentu, plk. Jana Pavlíčka a brig. generála Zdeňka Škarvadu.

autor: Andrea Vojkovská

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.