> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Vzpomínkové shromáždění

vloženo: 28.03.2019           komentářů: 0

U památníku dvou zastřelených letců u kostela Panny Marie, Královny Posvátného Růžence v Metodějské ulici v Ostravě-Hrabůvce se v pátek 29. března od 11 hodin uskuteční

Nadporučík Gordon A. Kidder a major Thomas Kirby-Green byli v průběhu druhé světové války sestřeleni, zajati a umístěni do německého zajateckého tábora v Saganu v dnešním Polsku.

Oba letci se společně s dalšími 74 příslušníky britské RAF účastnili tzv. „velkého útěku“. Přes vyhrabaný tunel se dostali na svobodu, doputovali až ke Zlínu, kde byli gestapem zatčeni.

Mezitím Adolf Hitler vydal rozkaz, podle kterého mělo být 50 uprchlíků zastřeleno.

Oba zadržení piloti byli převáženi na velitelství gestapa do Wroclavi a na základě Hitlerova rozkazu je příslušníci gestapa během zastávky v Ostravě-Hrabůvce 29. března 1944 zastřelili.

Smutnou událost připomíná památník.


Pátečního pietního aktu, na němž se podílí město Ostrava s Československou obcí legionářskou – Jednotou Ostrava 2, Krajským vojenským velitelstvím Ostrava a Základní školou U Haldy 66 z Ostravy-Hrabůvky,

se zúčastní primátor Ostravy Tomáš Macura, náměstek hejtmana MSK Jaroslav Kania, starosta obvodu Ostrava-Jih Martin Bednář, zástupci Svazu letců, Sdružení válečných veteránů,

Českého svazu bojovníků za svobodu, Sokolské župy Moravskoslezské, Klubu českého pohraničí a dalších organizací a poltických stran.

V 17 hodin se v přilehlém kostele bude konat zádušní mše svatá za mjr. Thomase Kirby-Greena, npor. Gordona A. Kiddera, npor. Roye Langloise, mjr. Arnošta Valentu, plk. Jana Pavlíčka a brig. generála Zdeňka Škarvadu.

autor: Andrea Vojkovská

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

28.06.2019

Nudu zaháněli v obchodě
Nudu zaháněli v obchodě, událost bude šetřit „sociálka“ Tři nezletilí chlapci se vydali 28. května 2019 do prodejny v Ostravě-Zábřehu. Nešli zde však nakupovat, nýbrž dělat nepořádek. Jak později sami přiznali, důvod, proč prodejnu navštívili, byla nuda. Jejich počínáním vznikla škoda na zboží v celkové výši přibližně 350,- Kč. Poškodili deodoranty a rozbalili na prodejně potravinářské zboží.

01.06.2019

Pod vlivem boural
Poškozenou krajnici vozovky a dopravní značení zahlédla hlídka městské policie v sobotu 1. června 2019 po 3. hodině ranní v Ostravě-Slezské Ostravě u jedné ze zastávek městské hromadné dopravy. Od tohoto místa se po vozovce táhla skvrna provozních kapalin, která strážníky dovedla až ke značně poškozenému vozidlu, které v té době přijíždělo k jedné z nedalekých ulic. Ve vozidle se nacházel pouze řidič. Hlídka muže ztotožnila, kdy se ukázalo, že jde o 41letého Asiata.

29.05.2019

Používala velmi hrubých výrazů
Dopoledne 29. května 2019 byla hlídka vyslána na Ostravy-Moravské Ostravy, kde se žena marně domáhala vyplacení sociální podpory. Verbálně na zaměstnankyně úřadu útočila, křičela a zároveň rušila i jednání dalších zaměstnanců. Používala velmi hrubých výrazů, především vůči zaměstnankyni, která agresorce odmítla dávky přiznat z důvodu chybějících dokumentů. Kromě vulgarit také plivala.

25.05.2019

Opilý muž napadl strážníky
Opilá osoba obtěžující okolí. To byl důvod, proč v sobotu 25. května 2019 odpoledne vyjížděla hlídka městské policie do Ostravy-Svinova. Na místě se na chodníku nacházel muž, který byl zjevně pod vlivem návykové látky. Ostatním kolemjdoucím vulgárně nadával a vyhrožoval. Dle oznamovatele se tak dělo již delší dobu. Muž odmítal spolupracovat i se strážníky. Ti mu následně naměřili přes 2,6 ‰ alkoholu v dechu.

20.05.2019

Sprejeři přistiženi při činu
Dne 20. května 2019 chvíli před půlnocí byli spatřeni strážníkem v Ostravě-Porubě v jednom z průchodů dva mladíci, kteří zde pokreslili stěny.Oba muže ve věku 19 let se podařilo dostihnout další hlídkou o několik metrů dál, podle popisu, který jim byl kolegou předán.