> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Týden glaukomu

vloženo: 08.03.2019           komentářů: 0

Týden glaukomu v Očním centru AGEL nabídne zájemcům levnější vyšetření zraku
Ostrava, 8. března 2019: V rámci světového týdne glaukomu nabízí Oční centrum AGEL v Ostravě a ve Vítkově na Opavsku od pondělí 11. do pátku 15. března padesátiprocentní slevu na oční vyšetření OCT. Světový týden glaukomu, tedy zeleného zákalu, je každoročně vyhlašován, aby upozornil na takzvaného „tichého zloděje zraku“.
Zelený zákal, který v počátečních stádiích odhalí jen lékařské vyšetření, samotný pacient dlouho nepozoruje a příznaků si všimne často až ve chvíli, kdy začne definitivně přicházet o zrak. Řešením je včasná prevence, kdy ideální je důkladné oční vyšetření minimálně jednou za dva roky u lidí nad 40 let věku.
„Klienty vyšetříme bez objednání v našich ambulancích. V Ostravě nás najdete v budově B v areálu Vítkovické nemocnice, Zalužanského 15, kde vyšetření provádíme celý týden, od pondělí 11. do pátku 15. března, vždy od 7 do 15 hodin. Ve Vítkově na Opavsku v oční ambulanci v budově B místní nemocnice ve středu 13. a ve čtvrtek 14. března vždy od 8 do 14 hodin,“ vysvětlila Ing. Eliška Brunclíková, obchodní manažerka Očního centra AGEL s tím, že délka vyšetření je asi patnáct minut.
Padesátiprocentní sleva přinese úsporu pro pacienta až do výše 400 korun, podle toho, o jak důkladné vyšetření bude mít zájem. Některé zdravotní pojišťovny na vyšetření OCT přispívají.
V případě, že se zelený zákal u pacienta potvrdí, nabízejí se tři možné léčebné postupy. Farmakologická léčba spočívá v pravidelném podávání očních kapek a při včasném záchytu onemocnění je jednodušší a pacienty lépe snášená než další léčebné možnosti, kterými jsou laserová či klasická chirurgie.
Mezi rizikové faktory glaukomu patří již zmíněný věk nad 40 let, ale také genetická dispozice, nitrooční tlak, stres a emoční výkyvy. Odhadovaný výskyt zeleného zákalu v celosvětové populaci byl v roce 2010 zhruba 60 miliónů, v roce 2020 už je odhadováno, že pacientů s glaukomem bude o 20 miliónů více. Populace na planetě totiž celkově stárne, lidé se dožívají vyššího věku.

autor: Bc. Lucie Drahošová

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.