> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Týden glaukomu

vloženo: 08.03.2019           komentářů: 0

Týden glaukomu v Očním centru AGEL nabídne zájemcům levnější vyšetření zraku
Ostrava, 8. března 2019: V rámci světového týdne glaukomu nabízí Oční centrum AGEL v Ostravě a ve Vítkově na Opavsku od pondělí 11. do pátku 15. března padesátiprocentní slevu na oční vyšetření OCT. Světový týden glaukomu, tedy zeleného zákalu, je každoročně vyhlašován, aby upozornil na takzvaného „tichého zloděje zraku“.
Zelený zákal, který v počátečních stádiích odhalí jen lékařské vyšetření, samotný pacient dlouho nepozoruje a příznaků si všimne často až ve chvíli, kdy začne definitivně přicházet o zrak. Řešením je včasná prevence, kdy ideální je důkladné oční vyšetření minimálně jednou za dva roky u lidí nad 40 let věku.
„Klienty vyšetříme bez objednání v našich ambulancích. V Ostravě nás najdete v budově B v areálu Vítkovické nemocnice, Zalužanského 15, kde vyšetření provádíme celý týden, od pondělí 11. do pátku 15. března, vždy od 7 do 15 hodin. Ve Vítkově na Opavsku v oční ambulanci v budově B místní nemocnice ve středu 13. a ve čtvrtek 14. března vždy od 8 do 14 hodin,“ vysvětlila Ing. Eliška Brunclíková, obchodní manažerka Očního centra AGEL s tím, že délka vyšetření je asi patnáct minut.
Padesátiprocentní sleva přinese úsporu pro pacienta až do výše 400 korun, podle toho, o jak důkladné vyšetření bude mít zájem. Některé zdravotní pojišťovny na vyšetření OCT přispívají.
V případě, že se zelený zákal u pacienta potvrdí, nabízejí se tři možné léčebné postupy. Farmakologická léčba spočívá v pravidelném podávání očních kapek a při včasném záchytu onemocnění je jednodušší a pacienty lépe snášená než další léčebné možnosti, kterými jsou laserová či klasická chirurgie.
Mezi rizikové faktory glaukomu patří již zmíněný věk nad 40 let, ale také genetická dispozice, nitrooční tlak, stres a emoční výkyvy. Odhadovaný výskyt zeleného zákalu v celosvětové populaci byl v roce 2010 zhruba 60 miliónů, v roce 2020 už je odhadováno, že pacientů s glaukomem bude o 20 miliónů více. Populace na planetě totiž celkově stárne, lidé se dožívají vyššího věku.

autor: Bc. Lucie Drahošová

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

15.04.2019

Agresivní mladá žena
Agresivní mladá žena ohrožovala auta i tramvaje.V pondělí 15. dubna 2019 dopoledne byla hlídka městské policie Ostrava vyslána do Ostravy-Hrabůvky, kde se pohybovala žena po komunikaci a kolejišti, čímž ohrožovala bezpečnost a plynulost provozu na pozemní komunikaci. Následně si sedla do kolejiště, s hlídkou nekomunikovala a na vše reagovala tak, že je jí to jedno. Kromě toho si strážníci všimli také škrábanců a podlitin na krku mladé ženy, nabízené lékařské ošetření však odmítla.

12.04.2019

Pěstmi napadl bývalou přítelkyni
V pátek 12. dubna 2019 odpoledne vyjížděla hlídka městské policie do Ostravy-Hrušova, kde došlo k fyzickému napadení 36leté ženy. Strážníci na místě zjistili, že devětatřicetiletý muž přelezl plot a napadl svou bývalou přítelkyni – nadával ji, několikrát ji pěstmi udeřil do hlavy a srazil k zemi.

08.04.2019

Bez řidičáku, pod vlivem
Dne 8. dubna 2019 v noci spatřila hlídka městské policie v Ostravě-Moravské Ostravě vozidlo, které jelo v protisměru, čímž došlo k ohrožení bezpečnosti silničního provozu. Poté, co řidič spatřil hlídku, otočil se a rozjel se z místa pryč. Strážníci předepsaným způsobem vozidlo následně zastavili. Řidič se hlídce prokázal pouze občanským průkazem se slovy, že řidičský průkaz zapomněl doma. Po ověření se ovšem ukázalo, že řidičák vůbec nevlastní.

08.04.2019

Nezletilá matka v hospodě
Nezletilá matka v hospodě, dítě nechala v kočárku venku 8. dubna 2019 večer, byla hlídka vyslána do Ostravy-Poruby znovu. Tentokrát před jednou z restaurací stál dětský kočárek s dítětem, u kterého se nikdo nenacházel. Uvnitř restaurace strážníci nalezli teprve 17letou matku tohoto přibližně ročního dítěte. Ta byla navíc zjevně pod vlivem alkoholu - orientační dechová zkouška u ní potvrdila téměř 2 promile.

05.04.2019

Trojice nezletilých popíjela alkohol
Na skupinu osob popíjející alkohol na veřejném prostranství byla hlídka městské policie upozorněna večer 5. dubna 2019 v Ostravě-Porubě. Na místě se nacházela trojice mladých osob, která jevila známky požití návykové látky – nebyli schopni samostatné chůze a z jejich dechu byl silně cítit alkohol. Po ztotožnění vyšlo najevo, že se jedná o 2 muže a 1 ženu ve věku teprve 15-16 let! U sebe měli 2 lahve alkoholu – rum a vodku. Jeden z mužů, který nadýchal téměř 2 ‰